Wręczenie nagród laureatom konkursu „Sienkiewicz na wesoło i nie tylko…"

Rzeszów

JURORZY - BIOGRAMY

Ewa Bieniasz - starszy kustosz dyplomowany, autorka prac z zakresu bibliotekarstwa i czytelnictwa oraz powieści kryminalnej „Śmierć wraca w góry". Była dyrektorem największych rzeszowskich bibliotek: Biblioteki Głównej Politechniki Rzeszowskiej, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie i Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego (BUR).

Renata Deręgowska - nie lubi pisać o sobie, zgodziła się, by napisać o Niej: była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie, polonistka, czyta od zawsze, czyta wszędzie i to nie dlatego, że jest teraz taka akcja.

Teresa Gębarowska - polonistka, wieloletni pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie. Dużo czyta, lubi czytać, w przeszłości lubiła też pisać. Swoją miłość do książek i czytania przekazała dzieciom i wnukom. Książka w Jej domu jest najpiękniejszym prezentem.

Beata Laska - polonistka - z wykształcenia i zamiłowania. Zafascynowana słowem – tym mówionym i pisanym. Od najmłodszych lat towarzyszą mi książki, początkowo skupiałam się głównie na samej fabule, tym co autor chciał przekazać, jakie wartości przemycić. Z czasem zainteresował mnie również sposób, w jaki to osiągał. Moją wielką pasją jest językoznawstwo, uwielbiam wnikać w najdrobniejsze struktury tekstu, obserwować metodę, za pomocą której autor kreuje świat, po prostu odkrywać walory dzieła, nie tylko te literackie, ale przede wszystkim językowe.

Barbara Łach - nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 5 w Zespole Szkół nr 8 w Rzeszowie. Szczerość dzieci, z którymi ma kontakt na co dzień, pozwala jej optymistycznie patrzeć w przyszłość. Promuje i kształtuje młode talenty pisarskie swoich wychowanków. Cieszy ją to, że jej uczniowie z pasją wkraczają w różnorodny świat literatury.

Kazimierz Maciąg - dr hab., profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie pracuje w Zakładzie Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu. Interesuje się literaturą polską XIX i XX wieku, szczególnie nurtem realistycznym i biograficznym, legendami literackimi i powieścią historyczną. Autor dwóch książek i kilkudziesięciu artykułów.

Marek Stanisz - dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, polonista, literaturoznawca. Autor książek Wczesnoromantyczne spory o poezję (Kraków 1998), Przedmowy romantyków. Kreacje autorskie, idee programowe, gry z czytelnikiem (Kraków 2007). Współredaktor tomów zbiorowych, m.in.: Między biografią, literaturą i legendą (Rzeszów 2010), Stolice i prowincje kultury. Księga Jubileuszowa ofiarowana Profesor Alinie Kowalczykowej (Warszawa 2012), Filozofia w literaturze. Literatura w filozofii (Rzeszów 2013). Publikował artykuły naukowe w „Tekstach Drugich", „Colloquiach Litterariach", „Studiach Norwidianach", „Świecie Tekstów", „Zeszytach Szkolnych" oraz pracach zbiorowych. Redaktor naczelny czasopisma literaturoznawczego „Tematy i Konteksty".

LAUREACI I MIEJSCA (EX- AEQUO) I NAGRODZONE PRACE

  • Lemur - Witold Michno - II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sanoku; opiekun pracy - Julita Kołodziejczyk
  • Poświata - Tadeusz Goclan

 

WYRÓŻNIENI I ICH PRACE (w porządku alfabetycznym wg godła)

  • Kosior - Tymon Kosiorowski - Gimnazjum nr 8 im. Armii Krajowej w Rzeszowie Klasa: 3 „d"; opiekun pracy - Ewa Sak-Grzelczak
  • Kryształ - Aleksandra Majcher - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku; opiekunki pracy: Barbara Bożek, Elżbieta Olszyńska
  • VashtaNerada - Aleksandra Bochenek - Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie w Rzeszowie; kl. I; opiekun pracy - Grażyna Bochenek
  • X - Karolina Brydak - Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Rzeszowie; kl. II b; opiekun pracy - Anna Krupińska
  • Zofia Kiełb - Adrianna Halwa - studentka filologii polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego​

 

16 grudnia 2016 roku – Wypożyczalnia, ul. Gałęzowskiego 4

Po powitaniu wszystkich zgromadzonych dokonano prezentacji jurorów uzasadniającej powołanie Ich do tego gremium. Wręczanie nagród poszczególnym laureatom, po wcześniejszym „odtajnieniu" kto kryje się za godłami - połączone było z ich wypowiedziami dotyczącymi prac konkursowych, Sienkiewicza, zamiłowania do historii, czytania, pisania, oraz innych ich zainteresowań. Okazuje się, że Sienkiewicz, Trylogia, czytanie i pisanie w ogóle – nie są obce – przynajmniej laureatom naszego konkursu. Cieszymy się jako organizatorzy, że do takich miłośników „Ogniem i mieczem", „Pana Wołodyjowskiego" i innych powieści Sienkiewicza - udało się nam dotrzeć i z tego, że niektórzy, po to by w konkursie wziąć udział – najpierw Trylogię przeczytali. Młodzi aktorzy (określenie- naprawdę nie na wyrost) Gimnazjalnego Teatru CAMELOT, który prowadzi Monika Wolińska – polonistka z Gimnazjum nr 12 im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzeszowie- uczniowie klasy III, występujący w nim od trzech lat: Julia Zając, Jakub Chmiel i Marek Głowik zaprezentowali fragmenty "Ogniem i mieczem", dzięki którym wygrali konkurs pięknego czytania prozy H. Sienkiewicza oraz humorystyczną pracę (wymiana sms-ów między Bohunem, Heleną i Skrzetuskim) jednego ze zwycięzców naszego konkursu – Witolda Michno. Sama praca (jedna z nadesłanych przez tego uczestnika na konkurs) była tym „na wesoło", ale jak przyznał sam Autor – jej interpretacja dodała jeszcze tej…wesołości. Brawo (autor, aktorzy, opiekunowie). Tę i wszystkie prace nadesłane na nasz konkurs można przeczytać (powyżej). Przeczytanie ich nie będzie na pewno zmarnowanym czasem. A napisać- i to próbując oddać styl Henryka Sienkiewicza – nie jest łatwo. Udało się, tym którzy prace nadesłali. Na spotkaniu wybrane fragmenty swoich prac przeczytali jeszcze: gimnazjalista Tymon Kosiorowski i studentka filologii polskiej Adrianna Halwa. Profesor Kazimierz Maciąg w ciekawym wystąpieniu przedstawił opinie/oceny innych polskich pisarzy (Stefana Żeromskiego, Adama Grzymały – Siedleckiego, Jarosława Iwaszkiewicza i Marii Dąbrowskiej) na temat twórczości Sienkiewicza. „Dumka na dwa serca" w wykonaniu Weroniki Połowniak i Dominika Połowniaka (uczeń Zespołu Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie) była dopełnieniem tego spotkania. Uczniów do tego występu przygotowała Elżbieta Kowalska – nauczyciel muzyki.

Gratulujemy autorom prac i występującym. Dziękujemy jeszcze raz jurorom, opiekunom prac, dyrekcjom obu szkół i nauczycielom pracującym z uczniami, których występy wzbogaciły naszą uroczystość. Wierzymy, że wręczone książki, dyplomy, podziękowania i zakładki stanowiły miłe upominki.

Jolanta Krzosa

ROK 2016 - ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA

Autor: Jolanta Krzosa, plakat: Dorota Lichota