WCAG do prezentacji: Święty Mikołaj w kulturze i tradycji
Slajd 1:
Tekst: Święty Mikołaj w kulturze i tradycji
Slajd 2:
Tekst: Mikołaj bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych świętych. Wydaje nam się bardzo bliski i dobrze znany, jako że każdy potrafi przywołać przynajmniej kilka opowieści o jego uczynkach. Jednocześnie o życiu historycznego biskupa Miry posiadamy bardzo niewiele pewnych informacji. Według przekazów, Mikołaj urodził się ok. 270 roku, jako jedyne dziecko niepłodnej dotąd pary; jego rodzice, bardzo zamożni, osierocili Mikołaja podczas zarazy, która zbierała wówczas żniwo w Mirze.
Źródło
Slajd 3:
Tekst: Święty Mikołaj to postać kojarzona z obdarowywaniem. I słusznie! Czyny świętego uczą nas, w jaki sposób należy korzystać z majątku i władzy. Jego skromność i umiłowanie sprawiedliwości stał się on drogowskazem dla każdego chrześcijanina. To właśnie sprawiło, że Dante przywołał jego postać w „Boskiej komedii” jako przykład miłego Bogu korzystania z bogactw.
Źródło
Slajd 4:
Tekst: Święty Mikołaj jest przedstawiany w stroju biskupim z mitrą i pastorałem. Na obrazach często zobaczyć go można trzymającego trzy złote kule, stanowiące nawiązanie do posagu, który wręczył trzem pannom.
Slajd 5:
Tekst: Warto przywołać w tym miejscu również kilka ludowych obrzędów związanych ze świętym Mikołajem. Tradycja obdarowywania dzieci w dniu św. Mikołaja, nawiązująca do licznych przykładów jego szczodrości, przede wszystkim potajemnie wręczanych upominków, znana jest od dawna w całej Europie.
Źródło
Slajd 6:
Tekst: Wybrana twórczość w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie:
Nasi święci patroni / [wyd. Anna Rossa ; red. Bartosz Działoszyński i in.]
Encyklopedia Katolicka. T. 12, Maryja - Modlitwa
Bombka
Slajd 7:
Tekst: Wybrane artykuły z czasopism:
Historia Świętego Mikołaja : scenariusz przedstawienia dla szkoły podstawowej
Święty Mikołaj : prawda czy legenda?