WCAG do prezentacji: Światowy Dzień Nauczyciela
Slajd 1
Obraz: rysunki kolorowych kredek, zeszytów i innych przyborów szkolnych otaczają napis
Tekst: Światowy Dzień Nauczyciela, 5 października 2024
Slajd 2
Obraz: po prawej stronie slajdu plakat Światowy Dzień Nauczyciela, a rysunki piórnika i inne przyborów szkolnych na brzegach slajdy
Tekst: Światowy Dzień Nauczyciela
Światowy Dzień Nauczyciela, obchodzony 5 października, jest wyjątkową okazją do uhonorowania i docenienia pracy wszystkich nauczycieli na całym świecie. Upamiętnia rocznicę przyjęcia zalecenia MOP/UNESCO z 1966 r. w sprawie statusu nauczycieli, który określa kryteria odniesienia dotyczące praw i obowiązków nauczycieli. Święto zostało ustanowiony przez UNESCO w 1994 roku, aby zwrócić uwagę na kluczową rolę nauczycieli w kształtowaniu przyszłych pokoleń oraz na wyzwania, z jakimi się borykają.
Tegoroczne obchody tego święta odbywają się pod hasłem: Docenianie głosu nauczycieli.
Slajd 3
Obraz: rysunki plecaka, spinaczy i innych przyborów szkolny na brzegach slajdu
Tekst: Dlaczego obchodzimy Światowy Dzień Nauczycieli?
Nauczyciele nie tylko przekazują wiedzę, ale także inspirują, motywują i wspierają swoich uczniów. Ich praca wymaga ogromnej cierpliwości, zaangażowania i pasji. W wielu krajach organizowane są różnorodne wydarzenia, takie jak konferencje, warsztaty, a także uroczystości szkolne, podczas których uczniowie i rodzice mogą wyrazić swoją wdzięczność.
Slajd 4
Obraz: rysunki plecaka, spinaczy i innych przyborów szkolny na brzegach slajdu
Tekst: Warto pamiętać, że edukacja jest fundamentem rozwoju społecznego i gospodarczego, a nauczyciele odgrywają w tym procesie niezastąpioną rolę. Światowy Dzień Nauczyciela to doskonała okazja, aby podziękować im za ich trud i poświęcenie oraz zwrócić uwagę na potrzebę wsparcia i inwestowania w edukację.
Źródła:
Slajd 5
Obraz: Na zdjęciach trzy okładki książek:
- Nauczyciel : czas, przestrzeń, szkoła, otoczenie i jego (nie)znany wymiar / redakcja naukowa Ewa Pasterniak-Kobyłecka i Małgorzata Kabat. Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek,
- Dobry nauczyciel, dobry uczeń, dobra szkoła / redakcja naukowa Krzysztof Gawroński, Stefan M. Kwiatkowski. Warszawa : Wolters Kluwer, 2024.
- Jak pokolorować szkołę : akademia kreatywnego nauczyciela / %c Jakub Tylman. Warszawa : Mamania,
Tekst: Rekomendacje książek ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.
Slajd 6
Obraz: Na zdjęciach trzy okładki książek:
- Wokół podstawowych zagadnień pedeutologii / Grażyna Cęcelek. Wydanie pierwsze. Warszawa : Difin, 2023.
- Nowy kształt nauczycielstwa : szkic pedeutologiczny / Bożena Marzec. Warszawa : Dom Wydawniczy Elipsa,
- Kompetencje społeczne nauczyciela szkoły uczenia się i wyrównywania szans edukacyjnych / Grażyna Cęcelek. Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2020.
Tekst: Rekomendacje książek ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.
Slajd 7
Obraz: Na zdjęciach trzy okładki książek:
- Autorytet nauczyciela czyli Jak być skutecznym i zmotywowanym wychowawcą / Jarosław Kordziński. Jak być skutecznym i zmotywowanym wychowawcą. Warszawa : Wolters Kluwer Polska, 2020.
- Nauczyciel w obliczu szans i zagrożeń współczesnego świata : w perspektywie kształcenia i pracy zawodowej / Aneta Jegier, Stefan T. Kwiatkowski, Beata Szurowska. Wydanie pierwsze. Warszawa : Difin,
- Edukacja wyzwolenia szkoły i nauczycieli / %c Jarosław Kordziński. Warszawa : Wolters Kluwer,
Tekst: Rekomendacje książek ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.