5 grudnia br. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbyło się kolejne spotkanie dla nauczycieli, popularyzujące kulturę lasowiacką w naszym regionie, w ramach działań zainicjowanych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, w które włączyła się również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie przy PZPW w Rzeszowie.
Tym razem zanurzyliśmy się w świat muzyki i tańca Lasowiaków, dzięki niezwykle interesującemu wykładowi Pani Krystyny Szczerbiak – Prezesowi Stowarzyszenia Folklorystycznego „Rochy” z Sędziszowa Małopolskiego oraz parze tanecznej, reprezentującej sędziszowski Zespół Pieśni i Tańca „Rochy”.
Młodzi tancerze zaprezentowali tradycyjne, odświętne stroje, a prelegentka szczegółowo scharakteryzowała poszczególne elementy ubioru damskiego (chusta czepcowa, rańtuch, krajka, fartuch, lniana koszula z haftem, zapaska, korale), męskiego (magierka, sukmana, lniana koszula ze stójką, spodnie, pas skórzany, kaleta, wysokie buty) oraz dziewczęcego (gorset, bukiecik kwiatów we włosach).
Pani Krystyna Szczerbiak podzieliła się również swoją wiedzą na temat ludowych tańców i przyśpiewek lasowiackich, zróżnicowanych regionalnie, zgodnie z przysłowiem „co wieś, to inna pieśń”, oraz podkreśliła ich znaczenie w dawnej społeczności wiejskiej. Taniec towarzyszył bowiem wszystkim uroczystościom i obrzędom, wieńczył koniec pracy (np. żniwa, wykopki, darcie pierza, kiszenie kapusty).
Niewątpliwą atrakcją spotkania w teatrze był pokaz sześciu tańców lasowiackich w wykonaniu sympatycznej pary uczniów szkoły średniej, Izy i Dawida z zespołu „Rochy”, którzy pięknie zaprezentowali m. in. polki, lasowiaka i cebulkę, z obrotami, przytupami czy klaskaniem. Zarówno pokaz tańców, jak i wykład eksperta spotkały się z żywym zainteresowaniem uczestniczących w zajęciach nauczycieli.