Relacja z Konferencji „Literackie drogowskazy - jak przygotować ofertę dla młodego czytelnika”

Rzeszów

30 marca 2017 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbyła się IV wojewódzka konferencja dla nauczycieli polonistów i nauczycieli bibliotekarzy pt. „Literackie drogowskazy - jak przygotować ofertę dla młodego czytelnika”.

Organizatorem konferencji była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie. Honorowy Patronat objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty. Patronat medialny sprawowało Polskie Radio Rzeszów.

Uczestniczyło 176 nauczycieli –bibliotekarzy z wszystkich typów szkół z całego województwa podkarpackiego.

W spotkaniu uczestniczyli Pani Barbara Pelczar-Białek Dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu oraz Pan Marek Kondziołka z Wydziału Rozwoju Edukacji i Administracji Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Konferencję otworzyła i powitała gości i uczestników Pani Lucyna Brymora, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.

Jako pierwszy wystąpił Pan dr Michał Zając z Uniwersytetu Warszawskiego z wykładem „ Jak nie zgubić się w gąszczu ofert – źródła informacji o literaturze dla dzieci i młodzieży, rekomendacje.”

Kolejnym prelegentem była Pani Monika Hałucha, sekretarz Polskiej Sekcji IBBY „Książka dla młodych jest najważniejsza IBBY w Polsce i na świecie.

Następną prezentację pt.” Serie i nowości wydawnictwa Literatura w szkolnej podstawie programowej” przedstawiła Pani Wiesława Jędrzejczyk, redaktor naczelna wydawnictwa Literatura.

Po przerwie Pani Bernadeta Szczypta, dziennikarka z Polskiego Radia Rzeszów, poprowadziła panel dyskusyjny z udziałem młodzieży X Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Rzeszowie. W dyskusji wzięli udział: Pani Monika Konefał - polonistka, Pani Agnieszka Dworak - kierownik Oddziału dla dzieci i młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz Pani Jadwiga - Fuglewicz Szkoła Podstawowa nr 13 w Rzeszowie.

Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem i życzliwym przyjęciem ze strony uczestników, którzy mają nadzieję na jej kontynuacje w następnych latach.

 

GALERIA ZDJĘĆ:

Autor: Monika Filip