Półfinał konkursu Wielka Liga Czytelników - tak było w Rzeszowie

Rzeszów

Półfinał III Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników już za nami. W piątek 21 kwietnia 2017 roku,  punktualnie o godzinie 10.30, uczniowie szkół podstawowych z całej Polski rozpoczęli pisanie testów w 2 kategoriach wiekowych: kl. 1-3 i kl. 3-6. Pytania testowe dotyczyły dwóch książek, odpowiednio: „Bohaterskiego misia”  Bronisławy Ostrowskiej oraz „Tomka na Czarnym Lądzie” Alfreda Szklarskiego.

W województwie podkarpackim półfinał odbywał się w 10 miastach, jednym z nich był Rzeszów. W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rzeszowie, pełniącej funkcję Koordynatora Wojewódzkiego konkursu, w tym dniu gościliśmy 49 uczniów z 17 drużyn. Zespoły zostały rozlokowane w dwóch budynkach: Czytelni przy ul. Towarnickiego 3 oraz Wypożyczalni przy ul. Gałęzowskiego 4. Uczniowie (lista uczestników) reprezentowali następujące szkoły:

  • Szkoła Podstawowa Nr 19 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 w Rzeszowie (opiekun Elżbieta Dymek)
  • Szkoła Podstawowa Nr 23 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 5 w Rzeszowie (opiekun Jolanta Kondziołka)
  • Szkoła Podstawowa Nr 25 w Rzeszowie (opiekun Sylwia Rosiak)
  • Szkoła Podstawowa Nr 28 przy Zespole Szkół Nr 6 w Rzeszowie (opiekun Barbara Mindziak)
  • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Zespole Szkół Muzycznych Nr 2 w Rzeszowie (opiekun Katarzyna Pękala-Kuchta)
  • Zespół Szkół Społecznych Nr 1 w Rzeszowie (opiekun Agata Celtner)
  • Szkoła Podstawowa w Białce (opiekun Anna Kowal)
  • Szkoła Podstawowa w Lutoryżu (opiekun Marta Ryba)
  • Szkoła Podstawowa w Matysówce (opiekun Wanda Drabicka)
  • Szkoła Podstawowa w Woli Rafałowskiej (opiekun Magdalena Bąk-Maruszak).

W dniu półfinału został odczytany list od głównego Organizatora konkursu  (Stowarzyszenia Wielka Liga z Katowic), adresowany do uczestników – „Wytrwałych Podróżników po Krainach Historii i Wyobraźni”.

Uczniowie na wypełnienie testów mieli  70 minut. W tym czasie na sali panowała prawdziwa burza mózgów. Młodzi Czytelnicy z wielkim zapałem szukali właściwych odpowiedzi na pytania testowe.

Po zakończeniu części konkursowej, dzieci wspólnie z opiekunami zapoznały się z prezentowanymi w bibliotece książkami, czasopismami oraz zbiorami audiowizualnymi, w tym wystawami w Czytelni: Biblioteka czyta dzieciom oraz Dawne czasopisma dla dzieci i młodzieży.

Wypożyczalnia przygotowała dodatkową atrakcję dla uczestników, zapraszając laureatkę przeglądu „Tak piszą uczniowie. Student – żak pisze – tak”. Małgorzata Jagieła, uczennica Szkoły Podstawowej Nr 5 w Rzeszowie (opiekun Barbara Lach) przeczytała swoją pracę Kopalnia przygód, która zdobyła pierwszą nagrodę w tym konkursie. Praca Małgosi to ciekawe opowiadanie z zagadkami matematycznymi. Słuchacze mieli okazję spróbować swoich sił w ich rozwiązywaniu oraz zadawać pytania Autorce.

Młodzi goście uczestniczyli też w zwiedzaniu różnych zakamarków biblioteki.

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek, zaś nauczyciele – podziękowania, zakładki oraz informatory o ofercie PBW w Rzeszowie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia oraz fotorelacji, dokumentujących przebieg półfinału konkursu w naszych filiach (Kolbuszowa, Łańcut, Mielec, Sędziszów Małopolski, Strzyżów).

Autor: PBW