Podsumowanie VII edycji Konkursu Pięknego Czytania

Rzeszów

"Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka." Antoine de Saint-Exupéry

Podkarpacki Konkurs Pięknego Czytania zorganizowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie, wspierające ją Stowarzyszenie oraz Polskie Radio Rzeszów, które tradycyjnie objęło konkurs Patronatem Medialnym.

Honorowe Patronaty nad konkursem sprawowali Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl, Podkarpacki Kurator Oświaty Pani Małgorzata Rauch oraz PS-IBBY Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych.

W konkursie brali udział uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych z całego województwa podkarpackiego. Pierwszy etap odbywał się w 178 szkołach w którym uczestniczyło ponad 3 tys. uczniów.
Do etapu wojewódzkiego, który przeprowadzano w Bibliotece Pedagogicznej i Polskim Radiu Rzeszów, zgłoszono 249 laureatów. Komisje konkursowe nagrodziły łącznie 59 uczniów, wyłaniając 12 finalistów i przyznając 47 wyróżnień. Jury tradycyjnie składało się z dziennikarzy, aktorów, polonistów oraz nauczycieli bibliotekarzy.

W dniu 26.04.2018r., odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Laureatom i Wyróżnionym w siódmej edycji Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania pod Honorowym Patronatem Wojewody Podkarpackiej.

Mistrzowie słowa odebrali nagrody z rąk Pani Ewy Leniart Wojewody Podkarpackiej, Pani Lucyny Brymory, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie, Pana Bogusława Śnieżka, Kierownika w Departamencie Edukacji ,Nauki i Sportu w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim, Pana Stanisława Fundakowskiego, zastępcy Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Pana Jana Niemaszka, dziennikarza, aktora i reżysera w Polskim Radiu Rzeszów oraz nauczycielek bibliotekarek PBW W Rzeszowie. Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

Książki na nagrody ufundowali:
Pani Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacka, Pan Przemysław Tejkowski Prezes PR Rzeszów, Księgarnia PWN w Rzeszowie, Wydawnictwa Literatura z Łodzi.
Również w gronie wspierających nas w pozyskiwaniu nagród w tym roku są autorki polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej :
Joanna Jagiełło, która swoje książki opatrzyła dedykacją autografem, oraz Katarzyna Ryrych i Ewa Nowak.

Wszystkim ludziom dobrej woli, wielkiego serca i hojnej ręki, którzy włączyli się w organizację VII Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania - z serca dziękujemy.

Autor: Renata Bąk