Noc Bibliotek

Rzeszów

W sobotę 5 października 2019 r. byliśmy jedną z prawie dwóch tysięcy bibliotek biorących udział w V edycji Nocy Bibliotek.
Dla uczestników przygotowaliśmy wiele atrakcji, gry planszowe, quizy i ciekawostki. Był pokaz sprzętu dla niedowidzących i niewidomych, nauka podstawowych zwrotów w języku migowym, wyświetlanie bajek na starych projektorach. Uczestnicy poznawali alfabet Morse’a oraz brali udział w grze przestrzennej, która najbardziej zaabsorbowała wieczornych poszukiwaczy przygód.
Główną atrakcją była wystawa dzieł na co dzień niedostępnych dla naszych czytelników: „Uskrzydlone zabytki – białe kruki w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rzeszowie”. Nasza biblioteka może pochwalić się kilkunastoma starodrukami, a także bogatym księgozbiorem chronionym (wydania sprzed 1939 r.).
Biblioteki pedagogiczne powołane w czasie międzywojennym miały specjalną misję wspierania nauczycieli, stąd w naszych zbiorach liczne podręczniki dla szkół powszechnych, gimnazjów i średnich wydane przed 1939 rokiem przez słynne oficyny wydawnicze m. in. Bibliotekę Polską, Drukarnię Narodową, Gebethnera i Wolffa czy Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

V Noc Bibliotek  to inicjatywa budująca relacje pracownicze i sąsiedzkie. Po Narodowym Czytaniu, to kolejne wydarzenie, które pokazało, że  biblioteka – to nie tylko miejsce gdzie pracujemy, ale także budujemy wspólnotę z sąsiadami kamienicy i ulicy Gałęzowskiego. Miejsce, które służy czytelnikom i nam samym.

Autor: Beata Bałchan, Zdjęcia: Monika Filip