Konferencja „Dwujęzyczni od przedszkola” w Rzeszowie inaugurująca drugą edycję „Programu wsparcia dwujęzyczności w podkarpackich przedszkolach" – relacja

Rzeszów

14 września br. przedstawiciele rzeszowskiej biblioteki pedagogicznej uczestniczyli w konferencji „Dwujęzyczni od przedszkola”, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Konferencja była podsumowaniem realizacji pierwszej edycji „Programu wsparcia dwujęzyczności w podkarpackich przedszkolach" oraz jednocześnie zainaugurowała kontynuację programu w 25 placówkach w roku szkolnym 2023/2024. Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.

W tym dniu w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego zgromadzili się notable reprezentujący władze miasta i regionu, liderzy instytucji oświatowych, eksperci ds. edukacji dwujęzycznej, dyrektorzy przedszkoli biorących udział w programie pilotażowym wraz z nauczycielami wychowania przedszkolnego oraz koordynujący realizację programu nauczyciele konsultanci z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie i współpracujący z nimi nauczyciele bibliotekarze z podkarpackich bibliotek pedagogicznych. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnych mediów. Wyjątkowymi gośćmi wydarzenia były dzieci z Publicznego Przedszkola nr 43 w Rzeszowie oraz Miejskiego Przedszkola nr 2 w Przeworsku, które zaprezentowały występy artystyczne w języku angielskim, przygotowane przez koordynatorów przedszkolnych na podstawie materiałów pierwszego etapu wdrażania dwujęzyczności w grupach 3, 4-latków („Baby Beatles”), sfinansowanych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Konferencję prowadziły nauczycielki konsultantki z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie: Iwona Olszówka oraz dr Dorota Szumna. W spotkaniu uczestniczyli: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Barbara Pelczar-Białek wraz z Zastępcą Katarzyną Kuczmendą, Dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie Krystyna Wróblewska. Wszyscy zaproszeni goście podkreślali znaczenie programu dla edukacji i rozwoju Podkarpacia. Język angielski to język współczesnego świata, dlatego tak ważne jest upowszechnianie idei dwujęzyczności, kształtowanie kompetencji językowych i komunikacyjnych od najmłodszych lat.

O konieczności inwestowania w edukację dwujęzyczną i jej dalekosiężnych korzyściach oraz przykładach dobrych praktyk z innych województw mówili zaproszeni na konferencję prelegenci: Koordynator Krajowy Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności Waldemar Miksa, Dyrektor ds. Metodyki i Szkoleń Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności Maja Wrzos oraz ekspert niezależny, były wieloletni Dyrektor Regionalnego Zespołu Wsparcia Edukacji w Opolu Lesław Tomczak.

Podsumowanie pierwszej edycji projektu, z perspektywy działań podjętych przez PZPW w Rzeszowie, przedstawiła współprowadząca konferencję Dorota Szumna. Swoimi doświadczeniami z realizacji projektu podzielili się nauczyciele i Dyrektor Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Brzozowie Anna Szajnowska-Jajko oraz Wicedyrektor ds. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Romualda Wojnar.

Na postawione na koniec konferencji pytanie – Warto czy nie warto stawiać na edukację dwujęzyczną dzieci? – może być tylko jedna odpowiedź: warto, a nawet trzeba, by język angielski nie był traktowany przez młode pokolenie jako „obcy”, ale naturalny sposób porozumiewania się we współczesnym świecie, równolegle do języka ojczystego.

Podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie przy PZPW w Rzeszowie promowała stoisko prezentujące literaturę metodyczną dotyczącą wielojęzyczności i nauczania języka angielskiego w przedszkolu, poradniki dla rodziców oraz książeczki dwujęzyczne i anglojęzyczne dla dzieci, które wzbudzały spore zainteresowanie wśród nauczycieli przedszkoli. Można było również zapoznać się z podręcznikami do nauki języka angielskiego i informatorami przygotowanymi przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie przy PZPW w Rzeszowie, które prowadzi kursy języka angielskiego przygotowujące do  międzynarodowego egzaminu Pearson -International Certificate (PTE General).

Druga edycja „Programu wsparcia dwujęzyczności w podkarpackich przedszkolach" bazuje na materiałach metodycznych kursu „Tom and Keri” (poziom A). Realizację programu wspiera i monitoruje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, przy współpracy z Podkarpackim Zespołem Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie (z udziałem bibliotek pedagogicznych w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu).

W oczekiwaniu na pierwsze spotkania z przedszkolakami w bieżącym roku szkolnym, dziękujemy za dotychczasową współpracę nauczycielom i koordynatorom projektu w przedszkolach powierzonych „opiece” PBW w Rzeszowie:
  1. Publiczne Przedszkole Nr 5 w Dębicy
  2. Publiczne Przedszkole w Górze Ropczyckiej
  3. Przedszkole Publiczne Nr 1 w Kolbuszowej
  4. Przedszkole Miejskie Nr 2 „Promyczek” w Leżajsku
  5. Przedszkole Miejskie Nr 1 w Łańcucie
  6. Przedszkole Miejskie Nr 16 im. „Jasia i Małgosi” w Mielcu
  7. Publiczne Przedszkole Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ropczycach
  8. Przedszkole Publiczne Nr 11 w Rzeszowie
  9. Przedszkole Publiczne Nr 43 w Rzeszowie
  10. Przedszkole Samorządowe „Michałki” w Strzyżowie.

Autor: PBW