WCAG do prezentacji
Slajd 1.
Tekst: Jak zadbać o higienę cyfrową?
Fotografie przedstawiają: kobiety przed monitorami komputerów, kobietę czytającą przy stole w ogrodzie, kobietę biegnącą w parku.
Slajd 2.
Tekst: Czym jest higiena cyfrowa? „Najprościej mówiąc, higiena cyfrowa to zespół czynności i postaw, które mają zapewnić nam bezpieczne użytkowanie urządzeń elektronicznych oraz nowoczesnych technologii, w taki sposób, aby nie stanowiło ono zagrożenia dla naszego życia i zdrowia. Higiena cyfrowa obejmuje również zagadnienia związane z naszym ciałem, a dokładniej z postawami, jakie przyjmujemy, gdy korzystamy z urządzeń elektronicznych i łączymy się z siecią.” źródło
Slajd 3.
Tekst: Higiena cyfrowa – co jeśli o nią nie zadbamy?
„Zbyt częste korzystanie z sieci może mieć dla na nas negatywne skutki. W niektórych przypadkach może nawet przybierać formę uzależnienia. Do najczęściej wymienianych zaburzeń związanych z nadmiernym używaniem urządzeń elektronicznych możemy zaliczyć: problemy ze snem, stres cyfrowy, zaniedbanie obowiązków, problemy z koncentracją.” źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/czym-jest-cyfrowa-higiena
Slajd 4.
Tekst: Podstawowe zasady higieny cyfrowej
„Staraj się kontrolować czas, jaki spędzasz online. Jeśli jest go zbyt wiele, postaraj się to ograniczyć. Odkładaj telefon w sytuacjach, gdy nie musisz z niego korzystać. Postaraj się co chwile nie patrzeć na telefon i nie sprawdzać wiadomości. Nie zastępuj wszystkich czynności aplikacjami – w miarę możliwości trenuj swój mózg i pamięć. Staraj się znaleźć czas na relaks i odpoczynek bez telefonu i innych urządzeń. Poszukaj aktywności i zajęć offline. Zamiast kolejny raz rozmawiać z kimś poprzez komunikator, spotkaj się z nim na żywo. Korzystaj z tzw. „cyfrowych detoksów”. Nie zabieraj telefonu do sypialni. Staraj się nie korzystać z telefonu tuż przed pójściem spać ani zaraz po przebudzeniu. Jeśli pracujesz zdalnie, ustal godziny w których jesteś dostępny. Nie pozwól, aby praca była obecna w Twoim życiu 24/7.”
źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/czym-jest-cyfrowa-higiena
Slajd 5.
Tekst: Wybrane publikacje nt. Higieny cyfrowej w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Książki
- Aby dzieci były zdrowe, mądre i szczęśliwe : przewodnik dla rodziców, nauczycieli i wychowawców - jak pomagać dzieciom i młodzieży we współczesnych zagrożeniach : cyfrowe uzależnienia - depresja - zachowania samobójcze / Ewa Nieroba. - Wydanie I. Częstochowa : Pomoc Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa, 2021.
- Dziecko w świecie technologii : wychowanie w cyfrowej rzeczywistości / Katie Davis ; tłumaczenie Kasper Kalinowski. - Wydanie I. Kraków : Copernicus Center Press, 2024.
- Dorastanie w sieci : jak wspierać i chronić dziecko dojrzewające w cyfrowym świecie / Devorah Heitner ; przełożyła Agnieszka Patrycja Wyszogrodzka-Gaik. - Wydanie I. - Białystok : Wydawnictwo Kobiece,2024.
- Komunikacja cyfrowa / %c Onora O'Neill ; przełożyła Joanna Frydrych. Wydanie pierwsze. Warszawa : PWN, 2024.
- Z nosem w smartfonie : co nasze dzieci robią w internecie i czy na pewno trzeba się tym martwić? / Karol Jachymek. - Warszawa :Wydawnictwo Agora, 2024.
- Społeczeństwo 4.0 a edukacja : szanse, wyzwania, zagrożenia / redakcja naukowa Jolanta Maciąg, Joanna Grubicka, Witold Kołodziejczyk ; Akademia Pomorska w Słupsku. - Słupsk : Akademia Pomorska w Słupsku, 2023.
Slajd 6.
Tekst: Wybrane Artykuły nt. Higieny cyfrowej.
- Jak dbać o higienę cyfrową? / Maria Engler. - 2024.// Remedium. - 2024, nr 7-8, s. 52-54.
- Jak korzystać z nowych technologii? / Bogna Białecka. - 2024.// Wychowawca. - 2024, nr 9 s. 25-26.
- Kampania "Pierwsze kroki w (cyber)świecie", czyli jak kształtować prawidłowe wzorce korzystania z urządzeń medialnych u małego dziecka / Agata Jabłonowska-Turkiewicz. - 2024.// Remedium. - 2024, nr 1, s. 26-28.
- Kreatywne łączenie aplikacji / Katarzyna Polak. - 2024. // Dyrektor Szkoły. - 2024, nr 2, s. 36-41.
- Od zabawy do edukacji : pomysły na kreatywne wykorzystanie tablicy interaktywnej w świetlicy szkolnej / Monika Węgrzyn. - 2024. // Świetlica w Szkole. - 2024, nr 5, s. 14-15.
- Nie czy, lecz kiedy : o bezpieczeństwie w internecie raz jeszcze / Przemysław Kowalski. - 2024. // Biblioteka w Szkole. - 2024, nr 6, s. 29-31.
- Rodzice zapatrzeni w smartfony : czym jest zjawisko phubbingu rodzicielskiego? / Aneta Przepiórka. - 2025. // Charaktery. - 2025, nr 1-2, s. 34-37, 2025.
- Scenariusz lekcji: Tajemnice pokolenia / Katarzyna Bocheńska-Włostowska. - 2024.// Remedium. - 2024, nr 4, s. 9-11.