Edukacja prozdrowotna w szkołach podstawowych i średnich

Rzeszów


WCAG do prezentacji: Edukacja prozdrowotna w szkołach podstawowych i średnich

Slajd 1
Obraz: rysunek serca i dłoni
Tekst: Edukacja prozdrowotna w szkołach podstawowych i średnich


Slajd 2
Obraz: zdjęcie zdrowego jedzenia, przyborów sportowych, leków
Tekst: Edukacja prozdrowotna

W roku szkolnym 2024/2025 jednym z priorytetów polityki oświatowej jest edukacja prozdrowotna. Program ten ma na celu kształtowanie zdrowych nawyków, rozwijanie sprawności fizycznej oraz naukę udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów. Skupia się na promowaniu zdrowego stylu życia poprzez zwiększanie świadomości dotyczącej higieny, zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i dbania o zdrowie psychiczne.


Slajd 3
Obraz: zdjęcia: 1. Piramida zdrowego żywienia, 2. Leki, 3. Dzieci na boisku sportowym
Tekst: Edukacja prozdrowotna w szkołach podstawowych

Realizacja priorytetu w szkołach podstawowych:

  1. Kształtowanie zdrowych nawyków: wprowadzenie lekcji edukacyjnych dotyczących higieny, zdrowego odżywiania i znaczenia aktywności fizycznej. Szkoły organizują warsztaty, zajęcia tematyczne oraz spotkania z dietetykami i psychologami.​
  2. Rozwijanie sprawności fizycznej: zwiększenie liczby zajęć sportowych i aktywności fizycznych, takich jak gry zespołowe, poranna gimnastyka, czy dni sportu. Programy te mają na celu walkę z siedzącym trybem życia i wspieranie zdrowego rozwoju dzieci​.
  3. Nauka udzielania pierwszej pomocy: praktyczne zajęcia z podstaw udzielania pierwszej pomocy, w tym resuscytacja, obsługa automatycznego defibrylatora oraz postępowanie w nagłych przypadkach. Takie lekcje uczą odpowiedzialności i współczucia​.


Slajd 4
Obraz: zdjęcia: 1. Piramida zdrowego żywienia. 2. Napis STRESS.
Tekst: Edukacja prozdrowotna w szkołach średnich

Realizacja w szkołach średnich

W szkołach średnich edukacja prozdrowotna jest rozszerzana o bardziej zaawansowane działania:

  1. Zwiększona odpowiedzialność za zdrowie: w szkołach ponadpodstawowych uczniowie zdobywają bardziej szczegółową wiedzę na temat zdrowego trybu życia, w tym zarządzania stresem, zdrowego odżywiania i zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Uczniowie są również zachęcani do angażowania się w różne inicjatywy prozdrowotne.


Slajd 5
Obraz: zdjęcia: 1. Gimnastykująca się młodzież na plaży. 2. Leki
Tekst: Edukacja prozdrowotna w szkołach średnich

  1. Aktywność fizyczna: programy wychowania fizycznego w szkołach średnich kładą nacisk na rozwijanie wytrzymałości i sprawności w bardziej specjalistycznych formach aktywności, takich jak fitness, bieganie, sporty drużynowe, a także organizowanie zawodów sportowych. Młodzież ma możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych, rozwijających ich umiejętności i nawyki zdrowego stylu życia​.
  2. Zaawansowana nauka pierwszej pomocy: w szkołach średnich uczniowie pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, ucząc się bardziej złożonych technik ratunkowych. Szkoły współpracują z ratownikami medycznymi, aby prowadzić specjalistyczne warsztaty​.


Slajd 6
Obraz: zdjęcia: zdrowego jedzenia, ćwiczących dzieci i młodzieży, udzielania pierwszej pomocy
Tekst: Edukacja prozdrowotna w szkołach podstawowych i średnich

Działania podejmowane w ramach realizacji tego priorytetu mają na celu nie tylko podniesienie poziomu zdrowia fizycznego i psychicznego uczniów, ale również kształtowanie postaw odpowiedzialności i gotowości do działania w sytuacjach wymagających pomocy innym.

Źródła:

Gov.pl
Kuratorium Oświaty w Warszawie
Biuletyn Informacji Publicznej
XLVII Liceum

Slajd 7
Obraz: serce w górnej części slajdu
Tekst: Edukacja prozdrowotna w szkole - kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Autor: Bożena Osetkowska-Zajdel