WCAG do prezentacji: Arkady Fiedler – 130. rocznica urodzin
Slajd 1
Obraz: po prawej stronie slajdu zdjęcie na którym znajduje się Arkady Fiedler
Tekst: Arkady Fiedler – 130. rocznica urodzin
Slajd 2
Obraz: zdjęcie dziewczynki w wieku przedszkolnym na huśtawce
Tekst: Edukacja prozdrowotna
Slajd 2
Obraz: po prawej stronie slajdu zdjęcie na którym znajduje się Arkady Fiedler
Tekst: Arkady Fiedler (1894–1985) – był polskim pisarzem, podróżnikiem i przyrodnikiem, znanym głównie z fascynujących książek podróżniczych, które opisywały egzotyczne zakątki świata. Zdobyły one popularność zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego prace miały ogromny wpływ na rozwój literatury podróżniczej w Polsce i inspirowały pokolenia młodych czytelników do odkrywania piękna przyrody i różnorodności kultur.
Slajd 3
Obraz: po lewej stronie slajdu zdjęcie Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – fragment Ogrodu Kultur i Tolerancji
Tekst: Życie
Arkady Fiedler urodził się 28 listopada 1894 roku w Poznaniu w rodzinie o tradycjach patriotycznych i literackich. Jego ojciec, Antoni Fiedler, był drukarzem i wydawcą, co miało wpływ na późniejsze zainteresowania Arkadego literaturą. Już od młodych lat Fiedler przejawiał zamiłowanie do podróży i natury, co w dużej mierze zdeterminowało jego przyszłe życie.
Slajd 4
Obraz: po prawej stronie slajdu zdjęcie Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – fragment Ogrodu Kultur i Tolerancji
Tekst: Po ukończeniu gimnazjum w Poznaniu, Fiedler rozpoczął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, kontynuując je później w Niemczech. W trakcie I wojny światowej, w latach 1918–1919, brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, po czym powrócił do nauki. Już w 1927 roku odbył swoją pierwszą dużą podróż do Brazylii, która zapoczątkowała jego pasję do odkrywania nowych miejsc i kultur.
Slajd 5
Obraz: po prawej stronie slajdu okładka książki pt.: Kanada pachnie żywicą
Tekst: Twórczość
Fiedler zasłynął przede wszystkim jako autor książek podróżniczych. Jego najsłynniejsze dzieła, takie jak "Ryby śpiewają w Ukajali" (1935), "Dzikie banany" (1936) czy "Kanada pachnąca żywicą" (1937), opisywały życie w różnych zakątkach świata, od dżungli Amazonii po mroźne tereny Kanady.
Dzięki swojemu barwnemu stylowi pisania i umiejętności oddania atmosfery miejsc, do których podróżował, jego książki cieszyły się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Slajd 6
Obraz: po prawej stronie slajdu okładni 2 wydań książki pt.: Dywizjon 303
Tekst: Jednym z najbardziej znanych dzieł Fiedlera jest "Dywizjon 303" (1942), opisujący bohaterskie dokonania polskich pilotów w Bitwie o Anglię podczas II wojny światowej. Książka ta, napisana na podstawie rozmów z pilotami i własnych obserwacji, stała się symbolem odwagi i poświęcenia polskich lotników walczących u boku aliantów. Dzięki tej książce Fiedler zyskał trwałe miejsce w historii literatury patriotycznej.
Slajd 7
Obraz: teks okalają zdjęcia map (Madagaskar, Afryka, Indonezja), zwierząt (lemur, kameleon) oraz krajobraz górski.
Tekst: Po wojnie Fiedler kontynuował swoje podróże, odwiedzając m.in. Meksyk, Madagaskar, Indonezję i Afrykę. Opisywał zarówno przyrodę, jak i obyczaje, tradycje ludności zamieszkującej te egzotyczne miejsca. Fiedler nie tylko obserwował, ale także aktywnie angażował się w życie lokalnych społeczności, co nadawało jego książkom unikalną perspektywę i autentyczność.
Slajd 8
Obraz: po prawej stronie slajdu zdjęcie Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – fragment Ogrodu Kultur i Tolerancji
Tekst: Dziedzictwo
Arkady Fiedler zmarł 7 marca 1985 roku w Puszczykowie koło Poznania. Jego dom rodzinny został przekształcony w muzeum, które kontynuuje misję szerzenia wiedzy o podróżach i fascynacji przyrodą, którą Fiedler propagował przez całe swoje życie.
Fiedler był nie tylko podróżnikiem i pisarzem, ale także popularyzatorem nauki, człowiekiem zaangażowanym w ochronę przyrody. Jego książki, przetłumaczone na wiele języków, do dziś inspirują młodych ludzi do podróżowania, odkrywania świata i dbania o środowisko.
Źródła:
- Wikipedia, Arkady Fiedler
- Życiorysy.info, Arkady Fiedler
- eSzkola.pl, Arkady Fiedler
- Dywizjon303.pl, Życie Arkadego Fiedlera
Slajd 9
Obraz: zdjęcia afrykańskich zwierząt i wybrzeży
Tekst: Twórczość Arkadego Fidlera w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie (bibliografia w wyborze)