Absolutnie - Mistrz, czyli o 4. spotkaniu z cyklu „Poznaj poezję (po)przez piosenkę”

Rzeszów

25 maja 2018 roku, w Bibliotece przy ul Gałęzowskiego odbyło się 4. spotkanie z cyklu „Poznaj poezję (po)przez piosenkę”.

Kolejne spotkanie z tego cyklu poświęcone było piosenkom do słów i w tłumaczeniach Wojciecha Młynarskiego.

Wzięło w nim udział 45 osób - uczniowie trzech rzeszowskich szkół: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 5 i ZSKU, wraz z opiekunkami: Bożeną Sęczkowską, Małgorzatą Buczak, Barbarą Jastrzębską, Małgorzatą Cisek i Krystyną Woźniak. Spotkanie sympatyczne, pełne dowcipnych lub lirycznych tekstów Wojciecha Młynarskiego i dobrej muzyki kompozytorów z którymi współpracował najczęściej: Jerzego Wasowskiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Macieja Małeckiego, Włodzimierza Korcza, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Franciszki Leszczyńskiej, Andrzeja Zielińskiego. I jak każde ze spotkań tego cyklu z piosenkami śpiewanymi na żywo przez Patrycję Chmiel.

Spotkanie składało się z 4 części:

  • przedstawienia zebranym sylwetki i twórczości Wojciecha Młynarskiego. Przygotowano je na podstawie:

    Dookoła Wojtek : opowieść o Wojciechu Młynarskim / Dariusz Michalski. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2008.

    "Wojciech Młynarski: poeta, autor tekstów, librecista. Satyryk, felietonista, kompozytor. Z wykształcenia polonista. Że dyplomowany - o tym należy pamiętać, ilekroć słucha się wszelkich jego tekstów, w których z podziwu godną swobodą żongluje rymem i rytmem, składnią i… aluzją, sensowi słowa przeciwstawia bezsens życia, a finezji tekstów- celność podtekstów.

    Urodził się 26 marca 1941 roku w Warszawie, wychował w podwarszawskim Komorowie, szkolę średnią ukończył w Pruszkowie, dyplom magistra zaś zdobył na Uniwersytecie Warszawskim. Pisał, występował i reżyserował w kabarecie studenckim Hybrydy w Warszawie, współpracował ze stołecznym kabaretem U Lopka, przez dziesięć lat był współtwórcą sukcesów Kabaretu Dudek, potem jego kierownikiem literackim, przez rok prowadził kabaret Dreszczowiec. Przez dwa lata był redaktorem w Telewizji Polskiej. Współkierował Radiowym Studiem Piosenki. Jest autorem musicali, oper, operetek i przedstawień…"

    Mistrz - absolutnie : wspomnienia o Wojciechu Młynarskim / zebrała Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin. - Warszawa : Czerwone i Czarne, 2017. mały fragmencik:

    „Wojciech Młynarski dla kilku pokoleń polskiej inteligencji był kimś wyjątkowym. Niby pisał tylko piosenki, ale to było coś dużo więcej – LITERATURA. Znakomity zmysł obserwacyjny, ironia, ale z tych delikatnych, dobrotliwych.

    ”Od oddechu do oddechu / Wojciech Młynarski. - Warszawa : "Prószyński Media", 2017.

  • piosenek w wykonaniu samego Mistrza

    Piosenek z gatunku tych ironicznych, satyrycznych, które wykonywał sam, w tym jego najbardziej ulubionej z jego własnych, czyli "Moje drzewo ulubione - leszczyna".

  • 5 piosenek wykonanych na żywo przez Patrycję Chmiel

    Patrycja zaśpiewała: „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Z kim będzie ci tak źle jak ze mną”, "Jeszcze w zielone gramy", "Jeszcze się tam żagiel bieli", "Moje serce to jest muzyk", "Lubię wrony".

    Wszystkie, z wyjątkiem ostatniej Wojciech Młynarski napisał dla innych.

  • piosenek francuskich, w tłumaczeniach Wojciecha Mynarskiego odtworzonych z płyty:

    Od Piaf do Garou [Dokument dźwiękowy] / Michał Bajor ; tł. i wyb. Wojciech Młynarski. - Warszawa : Agencja Artystyczna MTJ, 2011.

Dziękuję Patrycji, za jak zawsze piękne interpretacje piosenek.

Dziękuję wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za przyjęcie zaproszenia i udział w tym spotkaniu.

Tytuły wszystkich piosenek, które wybrzmiały na spotkaniu wraz nazwiskami kompozytorów zawiera forma graficzna - prezentacja (do pobrania - pod galerią zdjęć)

Autor: Jolanta Krzosa, plakat: Dorota Lichota