700. rocznica śmierci Dantego Alighieri

Rzeszów

Najsłynniejszym utworem Dantego jest Boska Komedia, którą pisał od 1308 roku do swej śmierci (w nocy z 13 na 14 września) 1321 roku. Wizjonerski poemat o podróży przez Piekło, Czyściec i Raj, zawierający kwintesencję średniowiecznej myśli kulturalnej i filozoficznej szybko zyskał uznanie. Do 1400 roku ukazało się 12 komentarzy poświęconych szczegółowej analizie dzieła. Giovanni Bocaccio w latach 1373-1374 wygłosił pierwsze publiczne wykłady na temat Boskiej Komedii, co oznacza, iż divina poeta był pierwszym pisarzem nowożytnym, którego twórczość zaczęto omawiać na studiach uniwersyteckich. [1] Od sześciusetpięćdziesięciu lat Boska Komedia zaskakuje i zadziwia kolejne pokolenia czytelników wpływając na kształtowanie się tematów eschatologicznych w literaturze, malarstwie, architekturze oraz innych sztukach. Dzieło Dantego było inspiracją m. in. dla Szekspira,  T. S. Eliota, William Butlera Yeatsa, Michała Anioła, Delacroix, Salvadora Dalego, Franciszka Liszta czy Piotra Czajkowskiego.

 W 700. rocznicę śmierci pisarza zapraszamy do zapoznania się z twórczością Dantego Alighieri oraz publikacjami omawiającymi recepcję jego dzieł, szczególnie przedwojennymi wydaniami, znajdującymi się w Czytelni Czasopism i Zbiorów Chronionych w Rzeszowie przy ulicy Pigonia 8.

 

 I. Chrzanowski zdjęcie z autografem  I. Chrzanowski zdjęcie z autografem

 

 

Wśród zagadnień, książek i ludzi / Ignacy Chrzanowski. - Lwów ; Warszawa ; Kraków : Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Książka z autografem autora znajdująca się w Czytelni Czasopism i Zbiorów Chronionych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.

[1] https://www.britannica.com/biography/Dante-Alighieri/Legacy-and-influence (dostęp 13.09.2021)

Autor: Małgorzata Mika-Zarębska