WCAG do prezentacji:
5 maja - Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością
Slajd 1
Tekst: 5 maja - Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością
Grafika: Osoba z niepełnosprawnością cieszy się życiem dzięki kontaktom z innymi przyjaznymi mu ludźmi.
Slajd 2.
Tekst: Osoby z niepełnosprawnością w wielu krajach spotykają się z różnymi formami dyskryminacji i wykluczenia społecznego. Mają utrudniony dostęp do pracy, transportu, edukacji, usług medycznych i kultury. Osoby te zasługują na równe traktowanie i prawo do pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym. Dyskryminacja osób z niepełnosprawnością określana jest jako ableizm.
Grafika: Osoba z niepełnosprawnością na wózku inwalidzkim.
Slajd 3.
Tekst: W Polsce żyje ponad 4 miliony osób niepełnosprawnych. Korzystają Oni z zajęć skierowanych dla tej grupy i miejsc opieki dziennej. Coraz bardziej wzrasta również świadomość konieczności wyrównywania szans życiowych dla osób z niepełnosprawnością. Tylko co czwarta osoba niepełnosprawna jest aktywna zawodowo.
Grafika: Zajęcia zorganizowane dla osób z niepełnosprawnością.
Slajd 4.
Tekst: Ważnym elementem walki z dyskryminacją osób z niepełnosprawnością jest przeciwstawianie się społecznym stereotypom i uprzedzeniom takim jak: postrzeganie ich jako mniej zdolnych, niesamodzielnych, wybrakowanych, nieszczęśliwych, potrzebujących stałej opieki, traktowaniem ich z litością i niedostrzeganiem ich zdolności i umiejętności.
Grafika: Wbrew stereotypom społecznym osoby z niepełnosprawnością uprawiają sport
wyczynowy.
Slajd 5.
Tekst: Aby przeciwdziałać wykluczeniu osób z niepełnosprawnością należy wdrażać działania w zakresie: zmian legislacyjnych, usuwania barier architektonicznych, wspierania dostępu do rynku pracy, dostępu do leczenia, rehabilitacji, edukacji i uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym.
Źródło: mentalpath
Grafika: Bariery architektoniczne utrudniające życie osobom z niepełnosprawnością.
Slajd 6.
Tekst: W działaniach wspierających osoby z niepełnosprawnością bardzo ważne są wzajemne kontakty międzyludzkie między tymi osobami a resztą społeczeństwa. Powinny one cechować się empatią, chęcią niesienia pomocy, tolerancją, szacunkiem, solidarnością, poczuciem wspólnoty i równości.
Grafika: Integracja społeczna z osobą z niepełnosprawnością.
Slajd 7.
Tekst: 5 maja - Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością.
Wybrana literatura tematu w zasobach PBW w Rzeszowie.
Grafika: Grupa ludzi z dziećmi i osobą niepełnosprawną na wózku inwalidzkim.
Źródło: pixabay