460. rocznica śmierci Michała Anioła

Rzeszów


WCAG do prezentacji: 460. rocznica śmierci Michała Anioła

Slajd 1

  1. rocznica śmierci Michała Anioła.

18 lutego 2024 roku przypada  460. rocznica śmierci  jednego z najwybitniejszych artystów  w historii, Michała Anioła. Jego twórczość, obejmująca rzeźbę, malarstwo i architekturę, wywarła ogromny wpływ na rozwój sztuki europejskiej.

Na slajdzie znajdują się zdjęcia rzeźb Michała Anioła: Piety i Dawida

Źródło: Michał Anioł

Slajd 2

Życie i twórczość Michała Anioła

Michał Anioł Buonarroti urodził się we Florencji w 1475 roku. Początkowo uczył się rzeźby u Lorenzo de' Medici, władcy Florencji.  Jego prace szybko zyskały uznanie. Michał Anioł to jedno z najważniejszych nazwisk w historii sztuki. Jego dzieła, takie jak: Dawid, Kaplica Sykstyńska czy Pieta, do dziś zachwycają i inspirują kolejne pokolenia artystów i miłośników sztuki.

W dojrzałej twórczości Michał Anioł skupił się na monumentalnej rzeźbie.

Na slajdzie znajduje się portret Michała Anioła: Daniele da Volterra, Portret Michała Anioła (fragment), ok. 1544

Źródło: Michał Anioł

Slajd 3

Dzieła Artysty charakteryzują się doskonałością techniczną, głębią psychologiczną i wyrazistością emocji.Do jego najwybitniejszych dzieł należą:

Stworzenie Adama – fresk z Kaplicy Sykstyńskiej, przedstawiający Boga, który tworzy Adama.  Jest on jednym z najbardziej wpływowych dzieł sztuki w historii. Wywarł on ogromny wpływ na rozwój sztuki renesansu i późniejszych epok. Fresk ten był wielokrotnie kopiowany i naśladowany przez innych artystów.

Sąd Ostateczny – fresk z Kaplicy Sykstyńskiej, przedstawiający Sąd ostateczny. Postacie na fresku są pełne ekspresji i emocji. Chrystus jest przedstawiony jako potężny i majestatyczny władca. Święci są pełni radości i uniesienia. Ludzie natomiast są ukazani w różnych emocjach, od radości i nadziei po rozpacz i strach.

Tak Michała Anioła “wyobraża sobie” AI

Źródło: Michał Anioł

Na slajdzie znajduje się portret Michała Anioła wygenerowany przy pomocy AI.

Slajd 4

Na slajdzie znajdują się obrazy Michała Anioła: Sąd Ostateczny Sąd- fresk z Kaplicy Sykstyńskiej.

Stworzenie Adama – fresk z Kaplicy Sykstyńskiej, przedstawiający Boga, który tworzy Adama.

Michał Anioł -  Tondo Doni (Święta Rodzina)

Źródło: Michał Anioł

Slajd 5

Na slajdzie znajduje się animacja wykonana za pomocom aplikacji Speedpaint przedstawiająca dłoń rysującą fresk z Kaplicy Sykstyńskiej, przedstawiający Boga, który tworzy Adama.

Slajd 6

Na slajdzie znajduje się Stworzenie Adama – fresk z Kaplicy Sykstyńskiej, przedstawiający Boga, który tworzy Adama.

Źródło: Michał Anioł

Slajd 7

Pierwsze rzeźby

Michał Anioł rozpoczął swoją karierę artystyczną jako rzeźbiarz. Pierwsze jego dzieła powstały, gdy artysta miał zaledwie 17 lat. W tym czasie wykonał płaskorzeźbę Walka centaurów z Lapitami, która przedstawia scenę z mitologii greckiej. Rzeźba ta jest już pełna wdzięku i ekspresji, co świadczy o wielkim talencie młodego artysty. Do najwybitniejszych rzeźb Artysty, bez wątpienia należą: Dawid – rzeźba przedstawiająca nagiego młodzieńca, symbolizująca siłę i piękno ludzkiego ciała. Pietà – rzeźba przedstawiająca Maryję, która trzyma na kolanach martwego Jezusa. Michał Anioł wykonał wiele innych znanych rzeźb, m.in.: Mojżesz, Bachus.

Na slajdzie znajdują się zdjęcia rzeźb Michała Anioła: Bachusa i Dawida.

Źródło: Michał Anioł

Slajd 8

Jedyne podpisane dzieło

Pietà watykańska jest jedynym dziełem Michała Anioła, które jest przez niego podpisane. Rzeźba ta przedstawia Maryję trzymającą w ramionach martwego Chrystusa. Została wykonana w latach 1498-1499 z jednego bloku marmuru. Podpis Michała Anioła znajduje się na szarfie przechodzącej przez pierś Maryi. Jest to napis w języku łacińskim, który brzmi: MICHAEL. ANGELVS. BONAROTVS. FLORENT[INVS].FACIEBAT Michał Anioł Buonarroti z Florencji wykonał.

Źródło: Michał Anioł. 8 ciekawostek o ulubionym artyście wszech czasów. Wiedziałeś o tym?

Na slajdzie znajduje się rzeźba Michała Anioła: Pieta watykańska

Źródło: Michał Anioł

Slajd 9

Jak powstał Dawid?

W 1501 roku Michał Anioł Buonarroti, otrzymał zlecenie od florenckiego rządu na wykonanie rzeźby Dawida. Posąg miał być umieszczony na placu Signorii, symbolizując siłę i niezależność miasta. Michelangelo wybrał do swej pracy blok marmuru, który przez wiele lat leżał nieużywany w kamieniołomie. Był to materiał trudny do obróbki, ale artysta widział w nim potencjał. Przez dwa i pół roku pracował w tajemnicy, nie pokazując nikomu postępów swojej pracy.

Kiedy Dawid wreszcie został odsłonięty, wywołał sensację. Był to monumentalny posąg o wysokości ponad 5 metrów, przedstawiający młodego mężczyznę w chwili, gdy przygotowuje się do walki z Goliatem. Dawid jest przykładem doskonałości anatomicznej i artystycznej. Michał Anioł z niezwykłą precyzją oddał wizerunek ludzkiego ciała. Postać jest pełna siły i energii, a jej spojrzenie wyraża determinację i odwagę. Rzeźba ta szybko stała się symbolem Florencji. Florentczycy widzieli w niej zwycięski symbol demokracji i obrony miasta przed wrogami. Dawid jest również jednym z najsłynniejszych dzieł sztuki renesansu.

Źródło: Michał Anioł. 8 ciekawostek o ulubionym artyście wszech czasów. Wiedziałeś o tym?

Na slajdzie znajduje się rzeźba Michała Anioła Dawid

Źródło: Michał Anioł

Slajd 10

Autoportret Michała Anioła w Sądzie Ostatecznym

Na fresku Sąd Ostateczny w Kaplicy Sykstyńskiej, po prawej stronie pod stopami Chrystusa, znajduje się postać św. Bartłomieja. Jest to jeden z dwunastu apostołów, który został ścięty i obdarty ze skóry. W jednej ręce św. Bartłomiej trzyma nóż, którym go zabito, a w drugiej kawałek swojej skóry. Niektórzy uważają, że ta postać to autoportret Michała Anioła. Artysta miał wówczas 65 lat i był już w podeszłym wieku. Niektórzy badacze sugerują, że Michał Anioł był zmęczony życiem i swoją pracą. Miał kryzys wiary i był pesymistycznie nastawiony do przyszłości. Inna teoria głosi, że Michał Anioł nienawidził malować i wolał rzeźbić. Dlatego też namalował swój autoportret jako św. Bartłomieja, który został oszpecony i pozbawiony skóry. Obie teorie dotyczące autoportretu Michała Anioła w Sądzie Ostatecznym są możliwe.

Artysta był człowiekiem złożonym i trudno jednoznacznie określić, co kierowało nim przy tworzeniu tego dzieła.

Ostatecznie, interpretacja autoportretu Michała Anioła należy do każdego odbiorcy.

Źródło: Michał Anioł. 8 ciekawostek o ulubionym artyście wszech czasów. Wiedziałeś o tym?

Na slajdzie znajduje się fresk w Kaplicy Sykstyńskiej Michał Anioł, Sąd Ostateczny (fragment), 1534–1541w Rzymie

Źródło: Michał Anioł „Sąd Ostateczny”

Slajd 11

Prace architektoniczne Michała Anioła

Michał Anioł, jeden z najwybitniejszych artystów renesansu, był również wybitnym architektem. Jego prace architektoniczne są pełne ekspresji i monumentalizmu.

Kaplica Sykstyńska

Jednym z najważniejszych dzieł architektonicznych Michała Anioła jest Kaplica Sykstyńska w Watykanie. Kaplica ta została zbudowana w XV wieku i była przeznaczona na miejsce spotkań papieża i konklawe. Michał Anioł został poproszony o wykonanie fresków na ścianach kaplicy. Prace nad freskami trwały od 1508 do 1512 roku i są one jednymi z najsłynniejszych dzieł sztuki w historii.

Freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Są one pełne ekspresji i dramatyzmu. Najbardziej znanym freskiem jest Sąd Ostateczny, który przedstawia Chrystusa w otoczeniu aniołów i świętych.

Katedra św. Piotra

Kolejnym ważnym dziełem architektonicznym Michała Anioła jest Katedra św. Piotra w Watykanie. Katedra ta jest największą katedrą na świecie i była budowana przez wiele wieków. Michał Anioł został poproszony o kierowanie pracami nad katedrą w 1546 roku.

Michał Anioł nadał katedrze jej ostateczny kształt. Zaprojektował on kopułę katedry, która jest jednym z najsłynniejszych symboli Rzymu. Kopuła jest wykonana z brązu i waży ponad 600 ton.

Fortyfikacje Florencji

W latach 1529-1534 Michał Anioł zaprojektował fortyfikacje Florencji. Fortyfikacje te miały chronić miasto przed najazdem. Fortyfikacje Michała Anioła są przykładem doskonałości inżynieryjnej. Są one wykonane z kamienia i mają kształt gwiazdy. Fortyfikacje te są jednymi z najlepiej zachowanych fortyfikacji w Europie.

Ogólna ocena prac architektonicznych Michała Anioła

Prace architektoniczne Michała Anioła są pełne ekspresji i monumentalizmu. Artysta był mistrzem proporcji i dynamiki. Jego prace wywarły ogromny wpływ na rozwój architektury renesansu.

Na slajdzie znajduje się rzeźba Bachus Michała Anioła.

Źródło: Michał Anioł

Slajd 12

Pod koniec życia Michał Anioł poświęcił się poezji. Jego Sonety do Laury, dedykowane jego muzze, Vittorii Colonnie, są pełne głębokich uczuć i refleksji nad życiem i śmiercią. Sonety te zostały wydane po raz pierwszy w roku 1623 przez jego siostrzeńca, Michelangelo Buonarrotiego. W języku polskim zostały przetłumaczone m.in. przez Lucjana Siemieńskiego, Edwarda Porębowicza i Leopolda Staffa.

Tematyka twórczości Michała Anioła oscyluje wokół dwóch głównych wątków: miłości i śmierci. W jego dziełach często pojawiają się motywy religijne, ale także mitologiczne i alegoryczne. Artysta był głęboko religijny i wierzył w nieśmiertelność duszy. W swoich dziełach często poruszał temat przemijania i śmierci, ale także miłości i piękna. Jego twórczość jest niezwykle bogata i różnorodna, a jej wpływ na kulturę światową jest nieoceniony.

Twórczość pisarska Michała Anioła jest bogata i różnorodna. Utwory te są cennym źródłem do poznania myśli i filozofii artysty.

Na slajdzie znajduje się strona tytułowa Poezji Michała Anioła (POEZYE MICHAŁA-ANIOŁA BUONARROTEGO PRZEŁOŻYŁ LUCYAN SIEMIEŃSKI) oraz inicjał artysty.

Źródło: Michał Anioł

Slajd 13

Michał Anioł był artystą, który nie ograniczał się do jednego medium. Był wszechstronnie utalentowany i w każdej dziedzinie sztuki osiągał najwyższe mistrzostwo. W bibliotece pod dobrym adresem znajduje się wiele publikacji poświęconych twórczości Michała Anioła; książki, które przedstawiają życie Artysty, jego techniki malarskie, a także reprodukcje jego najsłynniejszych dzieł.

Na slajdzie znajduje się portret Michała Anioła autorstwa Daniele da Volterra

Źródło: Michał Anioł w pięciu słowach

Slajd 14

Na slajdzie znajdują się zdjęcia Kaplicy Sykstyńskiej z lotu ptaka, Sądu Ostatecznego oraz Stworzenia Adama.

Źródło: Michał Anioł

Na slajdzie znajduje się link: Kaplica Sykstyńska - zwiedzaj wirtualnie!

Slajd 15

Link do zestawienia bibliograficznego: Książki dotyczące życia i twórczości Michała Anioła z naszych zbiorów.

Na slajdzie znajduje się portret Michała Anioła Ernsta Ludwiga.

Źródło: Michał Anioł

Slajd 16

Na slajdzie znajduje się fresk – Stworzenie Adama.

Test wiedzy  o twórczości Michała Anioła- link przekierowujący do testu wiedzy o Michale Aniele, do platformy Geniallly.

Źródło: Michał Anioł

 

Autor: Dorota Lichota