3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Rzeszów


WCAG do prezentacji:

Slajd 1
Tekst: 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
„A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować” – Anna Dymna

Slajd 2
Tekst: Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, obchodzony co roku 3 grudnia, został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku. Jego celem jest podnoszenie świadomości na temat wyzwań, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, oraz wspieranie działań na rzecz ich praw, godności i dobrostanu. To święto przypomina również o korzyściach płynących z aktywnego włączania osób z niepełnosprawnościami w różne sfery życia: politykę, społeczeństwo, gospodarkę i kulturę.

Slajd 3
Tekst: Historia
Początki Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych wywodzą się z działań ONZ w zakresie problematyki niepełnosprawności. W 1981 roku ogłoszono Międzynarodowy Rok Osób Niepełnosprawnych, który zaowocował przyjęciem Światowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Dokument ten podkreślał trzy kluczowe obszary: prewencję, rehabilitację oraz ideę „pełnego uczestnictwa” i „równości” osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie. Był to ważny krok w kierunku globalnej inkluzji i zwiększenia świadomości o potrzebach oraz prawach tej grupy społecznej.
W 2012 roku Polska ratyfikowała Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych, potwierdzając swoje zobowiązanie do wspierania pełnej integracji i aktywnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym. Dokument ten nakłada na państwa sygnatariuszy obowiązek promowania równych praw i eliminacji barier, które ograniczają możliwości tej grupy społecznej.

Slajd 4
Tekst: Znaczenie i cele
Wydarzenie to jest okazją do promowania praw osób z niepełnosprawnościami oraz ich pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Podkreśla znaczenie likwidacji barier i zapewnienia dostępności, tak aby osoby z niepełnosprawnościami mogły korzystać z praw człowieka i swobód na równi z innymi. Obchody tego dnia mają na celu również zwiększenie świadomości o wyzwaniach, takich jak dyskryminacja, społeczne wykluczenie czy ograniczony dostęp do edukacji, rynku pracy oraz opieki zdrowotnej. Święto to przypomina o konieczności budowania bardziej otwartego i równego społeczeństwa dla wszystkich.

Źródło

Slajd 5
Tekst: Rekomendacje zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie
Na zdjęciu cztery okładki książek :

Ja i moje otoczenie : karty pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. 2 / Agnieszka Borowska-Kociemba, Małgorzata Krukowska ; [ilustracje: Krzysztof Spychał].

Logopedia w edukacji wczesnoszkolnej : zeszyt ćwiczeń : autyzm, niepełnosprawność w stopniu lekkim, opóźniony rozwój mowy / [autorzy: Justyna Cabała, dr Barbara Pietrzak-Szymańska, Małgorzata Wielądek, Sylwia Sienkiewicz, Aleksandra Sienniak].

Historyjki na cztery pory roku : scenariusze zajęć z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym / Ewa Jarecka.

Kolor : pomoce terapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną / opracowanie merytoryczne i graficzne Magdalena Hinz ; ilustracje Maria Pelc.

Slajd 6
Tekst: Rekomendacje zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie
Na zdjęciu cztery okładki książek :

"Dziwoląg superbohater zwyklak" : filmowe obrazy osób z niepełnosprawnością ruchową w perspektywie pedagogiki kultury popularnej / Alicja Mironiuk.

Niepełnosprawność i osoby z niepełnosprawnością : od pasywności i wykluczenia do aktywności życiowej i integracji społecznej / Jakub Niedbalski.

Przygotowanie do samodzielności osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną w biegu ich życia / Maria Kościółek, Danuta Wolska.

Niecodzienne dzieci, niecodzienni rodzice : diagnoza - wsparcie - codzienność / Klaudia Giese-Szczap.

Slajd 7
Tekst: Rekomendacje zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie
Na zdjęciu cztery okładki książek :

Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń! / Nick Vujicic ; przekł. [z ang.] Piotr Kwiatkowski.

Chce się żyć / Maciej Pieprzyca.

Poza horyzonty / Jasiek Mela.

Bez granic! / 50 inspirujących rozważań Nicka Vujicica / Nick Vujicic ; przekł. Piotr Kwiatkowski.

Autor: Anna Majkut, Alicja Czucha