26 maja Dzień Matki

Rzeszów


WCAG

Slajd nr 1

Tekst: 26 maja Dzień Matki

Zdjęcie: Tło to jasny, naturalny materiał przypominający jutę lub len. W prawym dolnym rogu znajdują się kwiaty: różowe i fioletowe margaretki oraz małe białe kwiatki przypominające rumianek. W tle widać zielone liście.

Slajd nr 2

Tekst: Historia Dnia Matki jest fascynującą podróżą przez różne kultury i epoki. Święto matek ma swoje korzenie już w starożytności, kiedy to oddawano kult boginiom związanym z płodnością i urodzajem. W starożytnej Grecji jednym z najważniejszych świąt były obchody na cześć Rei, znanej jako Rhea w mitologii greckiej – matki wszystkich bogów olimpijskich, w tym Zeusa. Święto to było pełne rytuałów i ofiar składanych bogini, co miało zapewnić społeczności urodzaj i dobrobyt. W starożytnym Rzymie podobne święto, zwane Matralią, było obchodzone na cześć bogini Mater Matuta, która również była opiekunką matek i dzieci.

Źródło: prezentmarzen

Grafika: Tło to jasny, naturalny materiał przypominający jutę lub len. W prawym dolnym rogu znajdują się kwiaty – głównie różowe i fioletowe margaretki oraz małe białe kwiatki przypominające rumianek. W tle widać zielone liście.

Slajd nr 3

Tekst: W 1858 roku amerykańska nauczycielka

Ann Maria Reeves w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła kampanię społeczną zwaną „Dniami matczynej pracy”. Anna Jarvis chciała, by Dzień Matki był świętem, podczas którego dzieci dziękują swoim mamom za wychowanie, miłość i poświęcenie. Swoją misję zaczęła od zorganizowania pierwszych oficjalnych obchodów Dnia Matki w 1908 roku w Grafton w Zachodniej Wirginii, a także w Filadelfii, gdzie mieszkała. Jej idea szybko zyskała popularność i rozprzestrzeniła się na całe Stany Zjednoczone. W 1914 roku prezydent USA Woodrow Wilson oficjalnie ogłosił Dzień Matki świętem narodowym, które miało być obchodzone w drugą niedzielę maja. W ten sposób proste, osobiste święto wdzięczności, stało się jednym z głównych świąt obchodzonych na całym świecie.

Źródło: prezentmarzen

Grafika: Tło to jasny, naturalny materiał przypominający jutę lub len. W prawym dolnym rogu znajdują się kwiaty – głównie różowe i fioletowe margaretki oraz małe białe kwiatki przypominające rumianek. W tle widać zielone liście.

Slajd nr 4

Tekst: Dzień Matki obchodzony jest niemal w każdym zakątku świata. W różnych formach i terminach znajdziemy to święto w kalendarzach ok. 140 krajów. Aż w 63 państwach Dzień Matki celebrowany jest w drugą niedzielę maja.Najczęściej Dzień Matki na świecie obchodzony jest w maju, ale w Norwegii to święto datowane jest na drugą niedzielę lutego. W kilku krajach np. w Bułgarii czy Wietnamie rolę Dnia Matki pełni Dzień Kobiet. W Tajlandii mamy mają swoje święto w dzień urodzin królowej Sirikit Kitiyakara - 12 sierpnia, a w Indonezji - 22 grudnia.

Źródło: podroze.onet

Grafika: W prawym dolnym rogu znajdują się kwiaty – głównie różowe i fioletowe margaretki oraz małe białe kwiatki przypominające rumianek. W tle widać zielone liście.

Slajd nr 5

Tekst: Pierwsze obchody Dnia Matki w Polsce miały miejsce w Krakowie 26 maja 1914 roku. Początkowo święto miało charakter lokalny, ale z czasem zyskało na popularności i stało się jednym z najważniejszych dni w kalendarzu świąt rodzinnych. Jednak nie od zawsze Dzień Matki przypadał w jeden, konkretny dzień – do II Wojny Światowej były to różne daty. Współcześnie jednak nie ma wątpliwości, że 26 maja w Polsce jest dniem wyjątkowym dla naszych mam. Co więcej, Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki przypada dokładnie na 26 maja.

Źródło: home.morele

Grafika:  Tło to jasny, naturalny materiał przypominający jutę lub len. W prawym dolnym rogu znajdują się kwiaty – głównie różowe i fioletowe margaretki oraz małe białe kwiatki przypominające rumianek. W tle widać zielone liście.

Slajd nr 6

Tekst: Rekomendacje z zbiorów Pedagogicznej biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Grafika: Po lewej stronie zdjęcia trzech okładek książek

Mama : najlepszy zawód na świecie / Jill Savage ; [przekł. Agnieszka Marianowicz-Szczygieł, Małgorzata Szymańska]. - Warszawa : "Vocatio", [2010].
Jak być wspaniałą pracujacą mamą / Tracey Godridge, Martine Gallie ; przekł.: Beata Horosiewicz. - Poznań : "Vesper", 2011.
Macierzyństwo : szanse i ograniczenia : perspektywa psychologii osoby / red. anuk. Agata Celińska-Miszczuk, Lidia Anna Wiśniewska. - Warszawa : "Difin", 2017.

W prawym dolnym rogu znajdują się kwiaty – głównie różowe i fioletowe margaretki oraz małe białe kwiatki przypominające rumianek. W tle widać zielone liście.

Slajd nr 7

Tekst: Rekomendacje z zbiorów Pedagogicznej biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Grafika: Po lewej stronie zdjęcia trzech okładek książek

Macierzyństwo bywa trudne : jak zadbać o siebie i związek, gdy na świat przychodzi dziecko / Molly Millwood ; tłumaczenie Agnieszka Kasprzyk. - Wydanie I. Jak zadbać o siebie i związek, gdy na świat przychodzi dziecko. - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2022.
Mamy do pogadania : matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach / Anna Pamuła ; współpraca Dorothée Saada. - Warszawa : Wydawnictwo Agora, 2023.
Instrukcja obsługi matki / Małgorzata Gwiazda-Elmerych. - Kraków : "Impuls", 2017.

W prawym dolnym rogu znajdują się kwiaty – głównie różowe i fioletowe margaretki (stokrotki afrykańskie), z żółtymi środkami oraz małe białe kwiatki przypominające rumianek. W tle widać zielone liście.

Slajd nr 8

Tekst: Rekomendacje z zbiorów Pedagogicznej biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Grafika: Po lewej stronie zdjęcia trzech okładek książek

Wychowawcze znaczenie kultury i religii w przeżywaniu macierzyństwa / Kazimierz Pierzchała. - Lublin : Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, copyright 2022.
Matki i inni : emocjonalna ewolucja człowieka / Sarah Blaffer Hrdy ; przełożyła Jowita Maksymowicz-Hamann. - Warszawa : Mamania, 2023.
Mamo, to moje życie : jak uwolnić się od ciężaru przeszłości, jak powiedzieć mamie "nie" bez poczucia winy, jak zbudować zdrowe relacje z mamą, jak uzdrowić relacje z innymi ludźmi / Henry Cloud, John Townsend ; przeł. Jolanta Czapczyk. - Wyd. 3.  - Poznań : "W Drodze", 2019.

W prawym dolnym rogu znajdują się kwiaty – głównie różowe i fioletowe margaretki (stokrotki afrykańskie), z żółtymi środkami oraz małe białe kwiatki przypominające rumianek. W tle widać również zielone liście.

Slajd nr 8

Tekst: Rekomendacje z zbiorów Pedagogicznej biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Grafika: Po lewej stronie zdjęcia trzech okładek książek

Wypalona mama : co zrobić, kiedy masz zwyczajnie dość? / Sheryl Ziegler ; przekład Agnieszka Cioch. - Wydanie pierwsze w języku polskim.  - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Pedagogiczne, 2019.
Kochana mamo, bolisz mnie  : jak zagoić rany w relacji matka-córka / Marta Segrelles ; tłumaczenie Dagmara Olesińska. - Wydanie I.  - Kraków : Otwarte, 2025.
Wypalenie macierzyńskie : jak je rozpoznać, odnaleźć równowagę i odzyskać radość z macierzyństwa / Sheryl Ziegler ; przekład Agnieszka Cioch. - Wydanie drugie w języku polskim.  - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2023.

W prawym dolnym rogu znajdują się kwiaty – głównie różowe i fioletowe margaretki małe białe kwiatki przypominające rumianek. W tle widać również zielone liście.

Slajd nr 10

Tekst: Rekomendacje z zbiorów Pedagogicznej biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Artykuły z czasopism


Grafika: W prawym dolnym rogu znajdują się kwiaty – głównie różowe i fioletowe margaretki małe białe kwiatki przypominające rumianek. W tle widać również zielone liście.

Autor: Agnieszka Stawarz