21 listopada - Dzień pracownika socjalnego

Rzeszów


WCAG do prezentacji: 21 listopada Dzień pracownika socjalnego

Slajd 1

Tekst: 21 listopada Dzień pracownika socjalnego

Slajd 2

Tekst: Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych, obchodzonym 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 (art. 51 ust. 4). Nowa ustawa z 2004 roku (z późn. zm.) podtrzymała zapis o święcie (art. 121 ust. 4).

Pracownik socjalny to osoba profesjonalnie zajmująca się pomaganiem, realizująca na poziomie lokalnym opiekę, pomoc, interwencję socjalną, działalność prewencyjną, organizująca lokalne siły społeczne.

Źródło

Źródło

Slajd 3

Tekst: “Praca socjalna jest profesją wspierającą zmianę społeczną, rozwiązywanie problemów powstających w relacjach międzyludzkich oraz wzmacnianie i wyzwalanie ludzi dla wzbogacenia ich dobrostanu. Wykorzystując teorie ludzkich zachowań i systemów społecznych, praca socjalna interweniuje w miejscach, gdzie ludzie wchodzą w interakcje ze swoim środowiskiem. Fundamentalne dla pracy socjalnej są zasady praw człowieka i sprawiedliwości społecznej.

Źródło

Slajd 4

Tekst: Praca socjalna w jej różnych formach odnosi się do wielostronnych, złożonych transakcji zachodzących między ludźmi a ich środowiskami. Jej misją jest umożliwianie wszystkim ludziom rozwoju ich pełnego potencjału, wzbogacanie ich życia i zapobieganie dysfunkcjom. Profesjonalna praca socjalna skupia się na rozwiązywaniu problemów i zmianie. Dlatego też pracownicy socjalni działają na rzecz zmiany w społeczności oraz w życiu indywidualnych osób, rodzin i wspólnot, którym służą. Praca socjalna jest systemem wzajemnie na siebie oddziałujących wartości, teorii i praktyki.”

Źródło

Slajd 5

Tekst: Polecamy książki związane z tematyką pracy socjalnej dostępne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej i jej filiach.

Na slajdzie znajdują się trzy okładki książek:

Pracownik socjalny jako refleksyjny praktyk : refleksyjna edukacja metodyki pracy socjalnej / Izabela Krasiejko.
Pedagogiczne aspekty pracy asystenta rodziny : między wsparciem rodziny a ochroną dziecka przed krzywdzeniem / Izabela Krasiejko, Małgorzata Ciczkowska-Giedziun.
Praktyka pracy socjalnej / red. nauk. Ewa Grudziewska, Mieczysław Sędzicki.

Slajd 6

Na slajdzie znajdują się trzy okładki książek:

Podstawy teorii dla praktyków pracy socjalnej / Chris Beckett ; przekł. Michał Jasiński, Barbara Maliszewska.
Praca socjalna w Polsce :  wokół wolności i obywatelskości /  redakcja naukowa Maria Łuszczyńska, Ewa Grudziewska, Marta Łuczyńska.
Psychologia dla służb społecznych /  red. nauk. Krystyna Ostrowska.

Slajd 7

Na slajdzie znajdują się trzy okładki książek:

Kompetencje mediacyjne w profesji pracownika socjalnego / Ewa Grudziewska, Agnieszka Lewicka-Zelent.
Pomoc społeczna : idea - rozwój - instytucje / redakcja naukowa Elżbieta Bojanowska, Krzysztof Chaczko, Jerzy Krzyszkowski, Ewelina Zdebska.
Bezrobocie, bezrobotny, praca socjalna / Ewa Flaszyńska.

Slajd 8

Na slajdzie znajdują się trzy okładki książek:

Metody i techniki pracy z osobami starszymi, z osobami z chorobami otępiennymi i ich rodzinami / redakcja naukowa Ewa Grudziewska.
Dom pomocy społecznej : kierowanie i umieszczanie osób : ustalanie odpłatności za pobyt / Stanisław Nitecki.
Praca socjalna / Paweł Stanisław Czarnecki.

Autor: Józefa Krasoń, Elżbieta Minorczyk