„Dzieci przedwcześnie urodzone : możliwości wsparcia i pomocy” pod redakcją Małgorzaty Wójtowicz Szefler
„Książka stanowi przewodnik we wspomaganiu rozwoju dziecka urodzonego przedwcześnie - od momentu przyjścia na świat do rozpoczęcia nauki w szkole. Poruszane w niej tematy dotyczą zagadnień, o których mówi się zbyt rzadko po opuszczeniu przez wcześniaka szpitala. Bardzo ważnym elementem profilaktyki zaburzeń rozwojowych czy chorób psychicznych powinno być uświadomienie społeczeństwa i wszystkich osób zajmujących się wcześniakiem po wyjściu ze szpitala, że nadal są to dzieci znajdujące się w grupie ryzyka zaburzeń w rozwoju i z tego względu powinny mieć możliwość dostępu do odpowiednich programów wczesnego wspomagania rozwoju. Książka może być przydatna dla opiekunów małego dziecka, rodziców, osób pracujących w ośrodkach pomocy rodzinie, poradniach specjalistycznych, żłobkach, przedszkolach czy szkołach.
(...) Książka podejmuje istotną i wciąż aktualną problematykę wspomagania rozwoju dzieci urodzonych przedwcześnie i ich rodzin w perspektywie wielospecjalistycznej (głównie psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej) i wielowymiarowej. Pomimo tego, że we wspomaganiu rozwoju tej grupy dzieci stosuje się cały wachlarz metod, zarówno farmakologicznych, operacyjnych, jak i rehabilitacyjnych, potrzebne są badania poszukujące nowych propozycji terapii wspomagających leczenie farmakologiczne, a do nich niewątpliwie należą oddziaływania prezentowane przez Autorki monografii. Takie oddziaływania są niezbędne, by zoptymalizować zasoby zdrowotne dzieci urodzonych przedwcześnie.
prof. zw. dr hab. Mariola Bidzan, Instytut Psychologii UG.”
Źródło: Difin
Zamów i wypożycz: Dzieci przedwcześnie urodzone : możliwości wsparcia i pomocy
„Dziecko przedwcześnie urodzone : pierwsze lata życia” redakcja naukowa Agnieszka Kordek
„Wcześniak to dziecko urodzone przedwcześnie - między 23. a 37. tygodniem ciąży. Jest to bardzo różnorodna grupa dzieci, obejmująca zarówno te, które są skrajnie niedojrzałe i trudne do utrzymania przy życiu, jak i te, które rodzą się blisko terminu porodu. Problemy medyczne, pielęgnacyjne i rokowanie co do przyszłego rozwoju różnią się w zależności od tego, jak bardzo przedwcześnie nastąpił poród. Każdy wcześniak wymaga opieki wielu specjalistów, nadzorowania rozwoju i wyrównywania zaburzeń dotyczących zdrowia fizycznego i psychicznego aż do wieku szkolnego. Książka Dziecko urodzone przedwcześnie. Pierwsze lata życia ma charakter interdyscyplinarny, obejmujący całościowo problemy zdrowotne związane z wcześniactwem. Rozdziały wstępne przedstawiają zagadnienie wcześniactwa jako problem społeczny, organizacyjny, finansowy, medialny. Kolejne rozdziały omawiają zagadnienia medyczne, związane z poszczególnymi narządami i układami m.in.: kardiologiczne, pulmonologiczne, okulistyczne, laryngologiczne, endokrynologiczne, neurologiczne, psychiatryczne, gastroenterologiczne, nefrologiczne itd. Ważną częścią publikacji są rozdziały dotyczące opieki psychologicznej oraz fizjoterapeutycznej. Autorami poszczególnych rozdziałów są wybitni specjaliści, którzy na co dzień zajmują się diagnostyką i leczeniem dzieci przedwcześnie urodzonych i mają dużą wiedzę teoretyczną i praktyczną w tej dziedzinie, opartą na najnowszych standardach.”
Źródło: PZWL Wydawnictwo Lekarskie
Zamów i wypożycz: Dziecko przedwcześnie urodzone : pierwsze lata życia
„Dzieci urodzone przedwcześnie w percepcji matek” Łucja Bieleninik
„Monografia podejmuje [...] aktualny temat i bardzo ważne problemy badawcze, dostarcza wielu nowych treści, udostępniając dane z literatury światowej oraz wnosząc nową wiedzę. […] Zilustrowanie problemu spostrzegania przez matki dzieci urodzonych przedwcześnie przypadkami kazuistycznymi czyni [niniejszą] pozycję niezwykle interesującą nie tylko dla [...] lekarzy różnych specjalności, pielęgniarek, położnych, psychologów, rehabilitantów, fizjoterapeutów, ale także dla studentów medycyny, psychologii, pedagogiki specjalnej, rehabilitacji, fizjoterapii oraz samych zainteresowanych: wcześniaków i ich rodziców.
Z recenzji prof. zw. dr hab. Marty Bogdanowicz”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: Dzieci urodzone przedwcześnie w percepcji matek
„Dziecko urodzone przedwcześnie i jego rodzice : wybrane zagadnienia psychologiczne” pod redakcją Grażyny Kmity
„Kolejny tom serii wydawniczej „Psychologia Kliniczna Dziecka i Rodziny”. Książka składa się z 5 rozdziałów, w których omówiono wybrane psychologiczne zagadnienia rozwoju dzieci przedwcześnie urodzonych w kontekście relacji rodzice – dziecko. Autorki przedstawiają wyniki własnych badań o charakterze eksploracyjnym, interpretując je w świetle światowej literatury tematu. Opisują interesującą, złożoną metodologię stosowaną w pracach badawczych poświęconych zachowaniom niemowląt w interakcji z rodzicem i osobą obcą oraz reprezentacjom dziecka i interakcji z nim w umyśle matek i ojców.”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: Dziecko urodzone przedwcześnie i jego rodzice
„Kiedy dziecko nie rozwija się prawidłowo : ujęcie interdyscyplinarne” redakcja naukowa Ilona Anna Kopyta
„Rozwój dziecka w najwcześniejszym okresie życia to proces bardzo złożony i wieloaspektowy, a dokonanie jego prawidłowej oceny wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Publikacja Kiedy dziecko nie rozwija się prawidłowo to praktyczny przewodnik po etapach rozwoju, zawierający użyteczną i przystępną wiedzę na temat poszczególnych sfer rozwoju dziecka w danym wieku. Książka została wzbogacona o wskazówki pomocne w dostrzeżeniu nieprawidłowości rozwojowych małych pacjentów. Specjalnym narzędziem, które zostało przygotowane z myślą o lekarzach zajmujących się oceną rozwoju dziecka, jest „Wstęga rozwoju”, która ułatwi przeprowadzenie prawidłowej diagnostyki. Publikacja zawiera także wykaz aktów prawnych z krótkim komentarzem, regulujących opiekę nad dzieckiem z problemami rozwojowymi. Dodatkowo specjaliści przygotowali rozdział opisujący rolę instytucji zaangażowanych w proces wsparcia rozwoju dziecka.
Autorami poszczególnych rozdziałów są eksperci z wielu dziedzin, m.in. lekarze, psychologowie, pedagodzy, fizjoterapeuci, dzięki czemu książka w sposób interdyscyplinarny, a jednocześnie przejrzysty i praktyczny opisuje etapy i aspekty rozwoju małych pacjentów, a także wskazuje na nieprawidłowości przebiegu rozwoju i możliwości wsparcia.”
Źródło: PZWL Wydawnictwo Lekarskie
Zamów i wypożycz: Kiedy dziecko nie rozwija się prawidłowo
„Muzykoterapia dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodzin : teoria i praktyka” redakcja naukowa: Łucja Bieleninik, Ludwika Konieczna-Nowak
„Rosnąca liczba badań i raportów klinicznych dostarczają bogatej wiedzy na temat efektywności muzykoterapii u wcześniaków. Coraz więcej wiemy jak interpretować zmiany rozwojowe niemowląt, czy to dzięki postępowi technologii obrazowania, czy poprzez bezpośrednie obserwowanie zachowań dziecka, takich jak płacz, jedzenie. Od niedawna w badaniach i działaniach klinicznych uwzględnia się rolę rodziców w procesie psychoterapii za pomocą muzyki. (…)|Przedstawiona Czytelnikowi książka jest kompleksowym spojrzeniem na kulturę i kontekst muzykoterapii na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka. Ten kontekst praktyki jest już obecny w Polsce. Wezwanie Redaktorów tej książki zostało wysłuchane.
Joanne Loewey, The Louis Armstrong Center for Music & Medicine, Mount Sinai Beth Israeloraz Icahn School of Medicine at Mount Sinai (USA)
Do lektury książki zapraszamy muzykoterapeutów i studentów muzykoterapii oraz innych specjalistów klinicznych pracujących na OITN, w tym psychologów, pielęgniarki, neonatologów, pediatrów i innych pokrewnych pracowników służby zdrowia, a także rodziców, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat efektywności muzykoterapii i korzyści, jakie można zaczerpnąć z uczestnictwa w sesjach muzykoterapeutycznych. Informacje zawarte w opracowaniu mogą być źródłem inspiracji również dla tych badaczy, którzy chcą się przyczynić do powstania kolejnych badań klinicznych weryfikujących efektywność tej niefarmakologicznej formy interwencji w dziedzinie zdrowia najmłodszych pacjentów, którymi są wcześniaki. (…)Publikacja podzielona została na pięć części. Następujące po sobie części i rozdziały w zamyśle tworzą spójną narrację, jednak każdy element stanowi jednocześnie samodzielną całość. Książkę można zatem czytać w całości lub zgłębiać poszczególne jej fragmenty, zależnie od zainteresowań Czytelnika i jego perspektywy. Pozostajemy z nadzieją, że lektura przyczyni się do profesjonalizacji i popularyzacji muzykoterapii w Polsce, dostarczając interdyscyplinarnej wiedzy zarówno środowiskom medycznym i terapeutycznym, jak i rodzicom wcześniaków.”
Źródło: Wydawnictwo Naukowe Scholar
Zamów i wypożycz: Muzykoterapia dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodzin
„Opieka nad wcześniakiem” redakcja naukowa Anna B. Pilewska-Kozak
„W książce omówiono zasady oceny stanu zdrowia noworodka przedwcześnie urodzonego, odrębności opieki nad nim i rolę w niej położnej. W publikacji poruszone są m. in. następujące zagadnienia: wcześniactwo jako problem medyczny, osobisty i społeczny, ocena stopnia dojrzałości noworodka urodzonego przedwcześnie, opieka nad noworodkiem urodzonym przedwcześnie na oddziale intensywnej opieki neonatologicznej, opieka nad wcześniakiem z wybranymi problemami klinicznymi.”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: Opieka nad wcześniakiem
„Wcześniaki : rozwój psychoruchowy w pierwszych latach życia” Magdalena Chrzan-Dętkoś
„Wcześniak to każde dziecko urodzone przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. […] Na samym początku życia, zwłaszcza gdy poród nastąpił przed 32. tygodniem ciąży, musi pokonać długą drogę, >>walcząc<< o swoje zdrowie, a nawet życie, oraz podejmować heroiczny wysiłek, by dostosować się do nowego otoczenia. […] Przedwczesne narodziny to również „narodziny” rodziców, którzy muszą radzić sobie z wieloma zadaniami związanymi z wcześniactwem: zarówno medycznymi, opiekuńczymi, jak i emocjonalnymi”.
Ze Wstępu
W książce zostały przedstawione zarówno medyczne, jak i psychologiczne konsekwencje przedwczesnego porodu, z którymi borykają się dziecko i jego rodzice. Autorka opisuje wyniki badań dotyczących późniejszego funkcjonowania dziecka oraz przedstawia sposoby wspierania tak rozwoju dziecka, jak i kondycji jego najbliższych.
Recenzja:
Książka „Wcześniaki. Rozwój psychoruchowy w pierwszych latach życia” Magdaleny Chrzan-Dętkoś, opisująca sposoby wspierania przedwcześnie urodzonych dzieci, takie jak wspomniane kangurowanie, to obowiązkowa pozycja w biblioteczce rodziców wcześniaków. To znakomite wprowadzenie w tematykę a zarazem zwięzłe kompendium, do którego rodzice mogą powracać po radę i wsparcie. Autorka porusza zarówno problemy takie jak: mózgowe porażenie dziecięce czy nadpobudliwość psychoruchowa, jak i sposoby zaradzenia im lub też złagodzenia ich skutków. Przedstawia również własne badania nad rozwojem wcześniaków, które osiągnęły wiek przedszkolny oraz postawami rodzicielskim ich matek.
Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom objęła patronatem książkę dr Magdaleny Chrzan-Degoś, zatytułowaną: „Wcześniaki. Rozwój psychoruchowy w pierwszych latach Życia”. W książce zostały przedstawione zarówno medyczne, jak i psychologiczne konsekwencje przedwczesnego porodu, z którymi borykają się dziecko i jego rodzice. Autorka opisuje wyniki badań dotyczących późniejszego funkcjonowania dziecka oraz przedstawia sposoby wspierania zarówno rozwoju dziecka, jak i kondycji jego najbliższych.”
Źródło: Grupa Wydawnicza Harmonia
Zamów i wypożycz: Wcześniaki : rozwój psychoruchowy w pierwszych latach życia
„Wspieranie rozwoju mowy dzieci urodzonych przedwcześnie i niepełnosprawnych : poradnik dla studentów, logopedów, lekarzy i rodziców” pod redakcją Barbary Pietrzak-Szymańskiej
„Dziecko, które przychodzi na świat, wymaga szczególnej troski i opieki. Zdrowo rozwijające się niemowlę, otoczone troską opiekunów, swobodnie przechodzi przez kolejne etapy rozwoju. W przypadku maluchów urodzonych przedwcześnie lub pochodzących z ciąż, gdzie wystąpiły powikłania, zaburzony został rozwój płodu przez czynniki patogenne, nieodzowna jest dogłębna diagnoza niemowlęcia, uwzględniająca przebieg ciąży i porodu, terapia oraz jak najwcześniejsza pomoc – wczesna interwencja.”
Źródło: Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Zamów i wypożycz: Wspieranie rozwoju mowy dzieci urodzonych przedwcześnie i niepełnosprawnych
„Wspomaganie rozwoju wcześniaków za pomocą zabawek terapeutycznych 3D : poradnik dla rodziców i terapeutów” Małgorzata Wójtowicz-Szefler
„Wspomaganie rozwoju dzieci przedwcześnie urodzonych, które z powodu zagrożenia niepełnosprawnością lub istniejącej niepełnosprawności wymagające szczególnego wsparcia w rozwoju, jest zadaniem niezwykle trudnym i wymaga zaplanowanego, kompleksowego i indywidualnego podejścia. Książka jest poradnikiem dla rodziców, terapeutów i opiekunów wcześniaków, która w czytelny sposób wyjaśnia, jak wspomagać rozwój dzieci, a także jak efektywnie korzystać ze scenariuszy zajęć z wykorzystaniem zabawek terapeutycznych drukowanych na drukarce 3D. Zawarte w książce treści mogą być także przydatne dla studentów wszystkich poziomów kształcenia (studia I i II stopnia, studia podyplomowe) na kierunkach psychologia, pedagogika i logopedia oraz rehabilitacja.
Prof. dr hab. Roman Ossowski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy:
Autorka posiada wybitne kompetencje w zakresie wspomagania dzieci z zaburzeniami rozwoju od wczesnej fazy życia do okresu dorastania. Na szczególne podkreślenie zasługuje jej warsztat pracy, w którym osiowym kierunkiem oddziaływań rehabilitacyjnych jest generowanie kolorytu emocji dodatnich dziecka jako cechy, nauka uważności oraz rozwój psychoruchowy. Wczesne rozpoczęcie terapii jest warunkiem powodzenia i sukcesu w kompleksowej rehabilitacji. Stąd rola terapeutyczna dobrze przemyślanych zabawek drukowanych na drukarce 3D. Jestem przekonany, że prezentowana publikacja zostanie z zainteresowaniem przyjęta przez środowiska zajmujące się wspomaganiem dzieci z zaburzeniami rozwoju, jak również dzieci o pomyślnym przebiegu rozwoju.”
Źródło: Difin
Zamów i wypożycz: Wspomaganie rozwoju wcześniaków za pomocą zabawek terapeutycznych 3D
„Zaburzenia rozwoju mowy u dzieci z porodów przedwczesnych : diagnoza i efekty oddziaływań terapeutycznych” Ewa Gacka
„Autorka opisuje prowadzone badania dotyczące funkcjonowania językowego wcześniaków, przedstawia proces diagnozy oraz występujące zaburzenia, wyznacza kierunki postępowania logopedycznego. Lektura obowiązkowa dla logopedów, ale także rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie.”
Źródło: Księgarnia Sportowo-Medyczna
Zamów i wypożycz: Zaburzenia rozwoju mowy u dzieci z porodów przedwczesnych