Rodzicielstwo: książki - zamów i wypożycz

Rodziców


„Jak być dobrym rodzicem? Książka o rodzicielstwie w czasach social mediów, opresyjnych szkół i samotności” Małgorzata Gołota

„Dobre przygotowanie do życia daje owoce w postaci dziecka, które czuje się kochane i akceptowane, które ma wolę walki o zaspokajanie swoich potrzeb, które zna swoje mocne i słabe strony. (…) Zaakceptuj to, jakie masz dziecko i nie oczekuj od niego, by spełniało twoje marzenia czy próbowało sprostać twoim wymaganiom. To książka dla tych, którzy wychowują dzieci we współczesnej Polsce. Dla pokolenia matek i ojców, którzy mają szansę stać się pierwszą naprawdę świadomą generacją rodziców. I chcą wychować szczęśliwe dzieci.”

Źródło: Lubimy czytać

Zamów i wypożycz: Jak być dobrym rodzicem?

„Sztuka uważnego rodzicielstwa. Jak właściwie reagować w trudnych sytuacjach i wychować życzliwe, pewne siebie dziecko” Hunter Clarke-Fields

„Dowiedz się, jak dzięki stosowaniu praktycznych strategii wywodzących się z uważności, współczującej komunikacji i kompromisowego rozwiązywania konfliktów unikać rodzicielskich pułapek i wychować dobrego, życzliwego człowieka.

Jako rodzic starasz się być dla swoich dzieci wzorem życzliwości, cierpliwości i współczucia. Jednak żaden rodzic nie jest idealny. W chwili słabości lub pod wpływem stresu na pewno zdarza ci się zachować w sposób dalece odbiegający od tego, co uznajesz za nieskazitelny model rodzicielstwa – na przykład krzyczeć. Nie jesteś w tym osamotniony, drogi rodzicu. Nasze reakcje są często głęboko zakorzenione w podświadomości i prawdopodobnie przejąłeś je bezwiednie od swoich rodziców. Jak zatem przerwać tę sztafetę pokoleń i stać się rodzicem, jakim zawsze chciałeś być?

Sztuka uważnego rodzicielstwa to skarbnica praktycznych wskazówek, dzięki którym pogłębisz swoją uważność i zachowasz spokój nawet w obliczu najgorszych ataków furii swojego dziecka, okazując mu współczucie, miłość i zapewniając konstruktywne wsparcie. Zdobędziesz osiem podstawowych umiejętności, które pomogą Ci nie tylko nie tracić zimnej krwi, ale także budować silne relacje i działać tak, aby dzieci współpracowały, ponieważ tego chcą, a nie dlatego, że je zastraszasz karą czy przekupujesz nagrodę. Kiedy dzieci doświadczają ze strony rodzica życzliwości i cierpliwego podejścia, same uczą się w ten sposób postępować. Dzięki temu niezastąpionemu przewodnikowi zobaczysz, że zapanowanie nad własnymi automatycznymi reakcjami może wywrzeć trwały pozytywny wpływ nie tylko na twoje dzieci, ale także na całe przyszłe pokolenia.”

Źródło: Lubimy czytać

Zamów i wypożycz: Sztuka uważnego rodzicielstwa

„Czułe rodzicielstwo. Jak dbać o siebie i dać dziecku siłę” Mihaela Plugarasu

„W świecie, w którym rodzice są tak często oceniani i krytykowani, czułość i serdeczność wobec siebie nie jest łatwa. Wielu rodziców ma poczucie winy lub reaguje złością, gdy ich dziecko zachowuje się nieodpowiednio.

Ten poradnik to plasterek na rodzicielskie zmartwienia.

Prezentuje 3 filary czułego rodzicielstwa, dzięki którym dowiesz się, jak:

- zyskać autoświadomość i stać się rodzicem, jakim zawsze chciałeś być,

- zrozumieć trudne zachowania dziecka i radzić sobie z nimi z miłością i szacunkiem,

- traktować siebie z większą wyrozumiałością i zadbać o swoje potrzeby.”

Źródło: Lubimy czytać

Zamów i wypożycz: Czułe rodzicielstwo

„Akrobatyka rodzicielska” Adam Szustak

„To druga książka Adama Szustaka OP poświęcona budowaniu relacji w małżeństwie i rodzinie, która tym razem bierze na warsztat relację rodziców z dziećmi. Publikacja zawiera odpowiedzi na ważne, a czasem kłopotliwe pytania: co znaczy, że rodzice są wychowawcami swoich dzieci? Jak towarzyszyć młodym ludziom w rozwoju? Jak budować z nimi relacje oparte na dobrej komunikacji? Jak rozmawiać z dziećmi o seksie? Jak przeprowadzić je przez inicjację i dojrzewanie? Autor, inspirując się Biblią oraz czerpiąc z doświadczenia rodziców i nauczycieli, poznanych podczas rekolekcji w Polsce i poza jej granicami, zbiera według niego najlepsze pomysły dotyczące wychowania. „Akrobatyka rodzicielska” jest zatem nie tyle podręcznikiem, ale poradnikiem, w którym o. Adam zaprasza obecnych i przyszłych rodziców do wspólnego przyjrzenia się sposobom kształtowania zdrowych i rozwijających (dla obydwu stron) relacji z dziećmi. „Akrobatyka rodzicielska” to książka, która prosto i konkretnie porusza najważniejsze zagadnienia związane z rodzicielstwem, a nie pomijając tego, co ważne, z perspektywy wiary, podaje mnóstwo praktycznych wskazówek, które mogą pomóc rodzicom w towarzyszeniu swoim dzieciom w odkrywaniu własnej tożsamości oraz szczęścia z niego wynikającego.

Pytania, na które odpowiada ta książka:

* Co to znaczy być rodzicem?

* Jakie są podstawowe zasady wychowania młodych ludzi?

* Jak budować więź ze swoim dzieckiem na poszczególnych etapach jego rozwoju?

* O czym i kiedy należy rozmawiać z dzieckiem?

* Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?

* Jakie rodzicielskie sposoby wyrażania myśli są raniące dla dzieci?

* Jakie granice należy jasno postawić w domu? I w jaki sposób uczyć ich respektowania?

* Kiedy zasady panujące w domu powinny stać się elastyczne?

* Kto i w jaki sposób jest odpowiedzialny za edukację seksualną dzieci?

* Jak nauczyć dziecko budowania relacji z Bogiem?

a także nieco mniej standardowe:

* Jak długo rodzice mogą pozwolić dziecku spać z nimi w łóżku?

* Kiedy trzeba przestać dokarmiać dziecko?

* Dlaczego współczesne zabawki nie rozwijają dzieci?

* Do kiedy dziecko nie powinno posiadać własnego telefonu komórkowego?

* Dlaczego założenia ogólnokształcącej edukacji są błędne?

* Jak pomóc dziecku przeżyć śmierć pupila?

* Kiedy dziecko staje się dorosłe?

* Dlaczego już z pięciolatkiem warto rozmawiać o seksualności?”

Źródło: Lubimy czytać

Zamów i wypożycz: Akrobatyka rodzicielska

„Twoje szczęśliwe dziecko czyli jak być wystarczająco dobrym rodzicem” Irena A. Stanisławska

„Na początku jest wiele pytań i wątpliwości. Młodzi rodzice z reguły czują się niepewnie.

Dlaczego dziecko płacze? Jak je uspokoić? Czemu nie je buraczków? Jak je kochać, by nie skrzywdzić?

Doktor Aleksandra Piotrowska i Irena Stanisławska przekonują, że bycia rodzicem można się nauczyć.

Aby dziecko miało szczęśliwe dzieciństwo, rodzice muszą być spokojni i kochający, ale także pewni swoich umiejętności. Warto przebyć tę drogę.

Autorki rozmawiają m.in. o tym:

  • jak nie przekarmiać dzieci i unikać awantur przy jedzeniu
  • jak rozsądnie korzystać ze smoczka i kiedy z niego zrezygnować
  • kiedy zrezygnować z pieluch i nauczyć malucha czystości
  • jak zachować się, gdy dziecko „tam” się dotyka
  • jakie są skutki nadopiekuńczości
  • czy i jak nagradzać i czy karać
  • jak kontakt z dziadkami wpływa na rozwój dziecka

To nie jest typowy poradnik, ale szczere rozmowy o tym, jak tworzyć rzeczywistość wychowawczą dziecka, bez przesadnej potrzeby bycia idealnym rodzicem, ale z przeświadczeniem, że warto uczyć się na błędach innych i doskonalić swoje umiejętności.”

Źródło: Empik

Zamów i wypożycz: Twoje szczęśliwe dziecko

„Małżeństwo, miłość, prokreacja. Ku wychowaniu do odpowiedzialności” Dariusz Adamczyk

„Książka stanowi ważne kompendium wiedzy na temat wychowania szczególnego – bo do odpowiedzialności. Z racji podjętych zagadnień szczegółowych jest również fundamentalnym źródłem holistycznego ujęcia tego procesu, gdzie wychowanie tylko przyzwoitego obywatela jawi się jako niewystarczające i koniecznym jest do tego uwzględnianie takiego postępowania, które przybliża cel ostateczny, jakim jest Bóg.”

Źródło: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego

Zamów i wypożycz: Małżeństwo, miłość, prokreacja

„Wychowanie bez wychowania. Jak podarować dziecku wolność i wsparcie” Stefanie Stahl, Julia Tomuschat

„To zaproszenie. Zaproszenie dla ciebie, abyś nabrał dystansu do roli rodzica i ze spokojem, może nawet przy filiżance kawy, zastanowił się nad tym, co najistotniejsze. Nad relacją ze swoim dzieckiem i z samym sobą. To dużo łatwiejsze, niż myślisz, niezwykle interesujące i bardzo ważne!

To nie jest kolejny poradnik wychowawczy perfekcyjnego rodzica. Perfekcyjni rodzice zdarzają się tak samo rzadko jak perfekcyjne dzieci. WYCHOWANIE BEZ WYCHOWANIA oznacza skupienie się na relacji. Spróbuj MNIEJ DZIAŁAĆ, ale za to BYĆ BARDZIEJ ŚWIADOMYM rodzicem. Nie wiesz jak?

Autorki spokojnie i bez grożenia palcem poprowadzą cię na spotkanie z twoim wewnętrznym dzieckiem – dzięki temu być może uzmysłowisz sobie, jak wiele własnych ograniczeń przekazujesz dziecku i ile schematów wychowawczych nieświadomie powielasz. Uwolnij się od wzorców przekazanych tobie i stwórz dla swojego dziecka przestrzeń pełną miłość, akceptacji i przywiązania. Stefanie Stahl i Julia Tomuschat nie dają ci gwarancji, że uchronisz dziecko przed wszystkimi niebezpieczeństwami tego świata, ale dają poczucie, że możesz zadbać o atmosferę, w której można swobodnie wyrażać emocje, budować swoją autonomię i poczucie własnej wartości.

WSPARCIE I WOLNOŚĆ to najlepsze, co możesz dać swojemu dziecku, ale najpierw zaopiekuj się swoim wewnętrznym dzieckiem i zatroszcz się o siebie.”

Źródło: Lubimy czytać

Zamów i wypożycz: Wychowanie bez wychowania

„Rodzice i dzieci” Fulton John Sheen

„Obecnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla relacji rodziców z dziećmi w krajach rozwiniętych jest rodzicielska pobłażliwość. Prawda jest taka, że wszyscy potrzebujemy ograniczeń i samodyscypliny.

Młodzi ludzie, chcąc uchronić się przed akceptowaniem ograniczeń oraz koniecznością przyjęcia powszechnych zasad, często wykazują skłonność do usprawiedliwiania swoich czynów potrzebą wolności.

Fulton Sheen po mistrzowsku odnosi się do każdego możliwego problemu, jaki rodzice mogą napotkać w swojej relacji z dorastającymi dziećmi, i pomaga im podejść do niego z miłością i rozwagą.”

Źródło: Lubimy czytać

Zamów i wypożycz: Rodzicie i dzieci

„Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowaniu bez awantur” Nicola Schmidt

„Badania jednoznacznie dowodzą, że krzyki i kary są nieskuteczne, poza tym sprawiają, że dzieci nie potrafią odnaleźć się we współczesnym świecie. I choć większość z nas zdaje sobie z tego sprawę, to zdarza się, że nie jesteśmy w stanie opanować emocji i wybuchamy.

Jak sobie z tym poradzić?

Pomoże ci w tym Nicola Schmidt – wykładowczyni, dziennikarka naukowa i autorka bestsellerów o rozwoju dziecka. Przekazała już tysiącom rodziców, jak w sposób empatyczny i pełny ciepła nawiązać kontakt z dzieckiem i samym sobą. Teraz ty możesz skorzystać z jej rad.

Dzięki tej książce:

  • Nauczysz się, jak zachować spokój i sterować swoimi reakcjami, kiedy czujesz, że zaraz wybuchniesz.
  • Dowiesz się, co dzieje się w mózgu dziecka, które jest krytykowane i obrażane.
  • Wyćwiczysz takie sposoby postępowania, aby krok po kroku realnie i trwale wzmocnić swoją więź z dzieckiem.

Trzymasz w ręku poradnik, który sprawi, że u dziecka zaczniesz szukać możliwości, a nie deficytów, oraz upewni cię, że miłością i okazaniem zrozumienia można (prawie) wszystko naprawić.”

Źródło: Lubimy czytać

Zamów i wypożycz: Jak nie ranić własnego dziecka?

„Mów, słuchaj i zrozum. Zadbaj o poczucie własnej wartości swojego dziecka” Petra Krantz Lindgren

„To poczucie własnej wartości stanowi podstawę, na której rozwijają się wszystkie inne cechy. Dzieci ze zdrowym poczuciem własnej wartości akceptują się i lubią niezależnie od okoliczności zewnętrznych, biorą odpowiedzialność za swoje czyny i z odwagą wkraczają w świat.

Jak słuchać uważnie swojego dziecka, jak z nim rozmawiać, aby stworzyć szansę na prawdziwe porozumienie?

Petra Krantz Lindgren to szwedzka autorka, która od wielu już lat doradza rodzicom, jak zadbać o ten ważny aspekt rozwoju. W swojej pracy z nimi łączy ze sobą wiele nurtów współczesnej psychologii rozwojowej, które za wspólny mianownik mają głęboki szacunek dla drugiego człowieka.

Książka wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego rodzica, oferując praktyczne porady na rozwiązywanie konfliktów, opisy prawdziwych sytuacji i ćwiczenia, które pomagają określić, jakimi rodzicami chcielibyśmy być i jak możemy to osiągnąć.”

Źródło: Lubimy czytać

Zamów i wypożycz: Mów, słuchaj i zrozum

 „Jak bez napięć wychowywać pewne siebie dziecko” Michaleen Doucleff

„Książka autorstwa M. Doucleff wywraca współczesne pojmowanie rodzicielstwa do góry nogami, dając rodzicowi nadzieję na wychowanie bez krzyków i agresji współpracującego dziecka, które nie boryka się z brakiem pewności siebie i niekontrolowaną frustracją. Ten poradnik „zrzuca” dziecko z rodzinnego piedestału, ale w duchu miłości i rozsądku.”

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Zamów i wypożycz: Jak bez napięć wychować pewne siebie dziecko?

„Od fascynacji partnerstwem do obowiązku rodzicielskiego” Agata Matysiak-Błaszczyk, Mirosława Ściupider-Młodkowska

„Docere (z języka łacińskiego) znaczy nauczać, czyli dzielić się myśleniem, rozumieniem i doświadczeniem. Książki zbiorowe są jedyną okazją, aby współdziałać z innymi autorami, jednocześnie myśleć, rozumować i doświadczać w zaciszu indywidualnych pomysłów i badań. Redaktorki, zafascynowane współczesnymi relacjami i rodzinnością, uznały, że podjęty temat jest wielowersyjny. To oznacza bogactwo pytań o przyszłość relacji międzyludzkich w różnych meandrach nauk społecznych. Prezentowany czytelnikom zbiór, zdaje się, osiągnął cel wieloaspektowego podejścia do relacji, co z kolei ujawniło różnorodny obraz rodzin i zapoczątkowało debatę akademicką. Mamy nadzieję, że posłuży ona praktykom wychowania i nauczania.

W prezentowanych pięciu częściach książki autorki zaczynają od doświadczenia partnerstwa, które uwidacznia współczesną nerwicę dotyczącą samodoskonalenia oraz inwestycji w siebie, dewaluując pojęcie wspólnotowości. W dalszych partiach publikacji wyłaniają się te aspekty życia rodzinnego, które mogą okazać się zbyt trudne i bolesne dla relacji rodzinnych na linii zlęknieni lub obojętni rodzice i pragnące bezwarunkowej miłości dzieci.”

Źródło: Impuls

Zamów i wypożycz: Od fascynacji partnerstwem do obowiązku rodzicielskiego

 

 

 

Autor: Paulina Kusiak