Rodzicielstwo: artykuły - zamów skan

Rodziców


Być ojcem”, Maria Engler

„Wielu ojców uważa, że są wartościowi dla swoich rodzin, jeśli potrafią je utrzymać. I jest w tym wiele prawdy, lecz dotyczy to wszystkich dorosłych osób zakładających rodziny. Świadomość, że jest się w stanie zaspokoić ważne potrzeby swoich bliskich, przynosi nieoceniony spokój. Kariera zawodowa i zarabianie pieniędzy nie może stać się jednak filarem życia. Jeśli tak jest, w okresie przejścia na emeryturę można spodziewać się popadnięcia w stagnację, monotonię i depresję. Ważne jest, by ojcowie domagali się możliwości bycia odpowiedzialnym za swoje dzieci. Powinni oni starać się zajmować się jak najczęściej, ponieważ tylko w pierwszych latach życia dziecka, podczas opieki nad nim, można zbudować wyjątkowo silną więź.”

Remedium - 2022, nr 5, s. 28-29 

Zamów skan: Remedium

Być ojcem c.d.”, Maria Engler

„Odnalezienie własnego sposobu na bycie ojcem jest trudne i wymaga praktycznych ćwiczeń – jak najczęstszej opieki nad dziećmi. Z pewnością jednak dobre ojcostwo, jak i ogólnie rodzicielstwo, nie znajduje się na żadnej z przeciwstawnych stron: nie można być dobrym rodzicem prezentując styl autorytarny, jak i wtedy, gdy chcąc uniknąć konfliktów, we wszystkim się dziecku ustępuje. Dobre ojcostwo rozpoczyna się zwykle od wzięcia całkowitej odpowiedzialności za siebie, czyli od zrozumienia własnych mechanizmów działania, potrzeb i emocji.”

Remedium. - 2022, nr 6, s. 28-29

Zamów skan: Remedium

Co to znaczy być przywódcą w rodzinie?” Maria Engler

„Niegdyś nie zastanawiano się nad tym, kto jest przywódcą rodziny i jaka jest jego rola. Nie dyskutowano o tym, w jakim stopniu należy uwzględniać opinie i potrzeby dzieci … do końca lat siedemdziesiątych XX w. przywództwo rodziców oznaczało ich niczym nieograniczoną władzę nad dziećmi. Zauważono jednak, że postawa taka wywołuje w dzieciach strach i dystans względem rodzica, a nie szacunek i zaufanie. Osiągane efekty są więc odwrotne do zamierzonych”.”

Remedium - 2022, nr 1, s. 12-13

Zamów skan: Remedium

Co to znaczy być rodzicem dzisiaj” Sylwia Michałowska

„Bycie rodzicem  jest jednym z największych wyzwań, z jakim przychodzi nam się mierzyć w życiu. Na tej wyboistej drodze nie da się  uniknąć błędów. Nie warto jednak zapominać, że wszystkie błędy to jednocześnie okazje do zmiany. Kryzysy otwierają nowe drzwi. Skupienie na byciu „wystarczająco dobrym” jest również szansą na wybaczenie samemu sobie tego, co zrobiliśmy niedoskonale i uznanie, że jest to naturalną konsekwencją starań. Często powtarzamy przecież słowa Napoleona Bonaparte, że „Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi”. Rodzic w procesie wychowania ma do zrobienia tak wiele, że również potrzebuje uznawać własne kryzysy i błędy za ważne i niosące istotne komunikaty. Mądry przewodnik pozostaje w kontakcie nie tylko z emocjami i potrzebami dziecka, ale także z własnymi”.

Charaktery - 2023, nr 9-10, s. 20-24

Zamów skan: Charaktery

Jak budować relację między dzieckiem a rodzicem z wykorzystaniem metody Weroniki Sherborne?”, Dorota Markowska
„Aktywność Ruchu Rozwijającego cieszy się dużym uznaniem wśród rodziców i ich pociech. Sprzyjają temu zapewne: kontakt fizyczny partnerów podobny do tego z okresu życia dziecka w łonie matki, identyfikowanie przez dziecko zapachu rodzica, miłe doznania wynikające z zaspokojenia potrzeby dotyku i noszenia, bliskość rodzica i dziecka przychylna wsłuchiwaniu się w oddech, kołysanie się jako przedłużenie rytmu kołysania w wodach płodowych. Zabawy ruchowe, podczas których tworzą się więzi społeczne, zaczynają się już w okresie niemowlęcym … Odtworzenie wczesnoniemowlęcych zabaw może pomóc w nawiązaniu kontaktu i bliskiej więzi, której wcześniej dzieci nie doświadczyły. Potrzeba bliskości i współdziałania z drugim człowiekiem często są większe u dzieci niepełnosprawnych ruchowo niż w przypadku zdrowych rówieśników. Dzięki formie tych aktywności potrzeba ta może być zaspokojona. Pozytywną zaletą tych sesji jest to, że sprzyjają rozwojowi dziecka poprzez zabawę i budowanie relacji rodzic-dziecko. Kolejną mocną stroną jest to, że aby budować relacje poprzez zabawę wystarczy tylko podłoga i koc. Ruch, dotyk, wzajemne relacje emocjonalne i fizyczne wpływają na rozwój świadomości dziecka i nawiązywanie kontaktów z otoczeniem.”
Terapia Specjalna Dzieci i Dorosłych - 2023, nr 29, s. 24-30

Zamów skan: Terapia specjalna Dzieci i Dorosłych

Jak być matką? Jak być córką?”, Maria Engler
„Kiedy rodzi się dziecko, rodzi się również matka. Urodzenie dziecka jest dla kobiety nie mniej złożonym i wymagającym doświadczeniem niż narodziny jej własnej, nowej tożsamości … Kobieta uczy się nie tylko tego, kim jest jej syn bądź córka, ale również na nowo buduje relacje z samą sobą. Z sobą w nieznanej dotychczas, budzącej wiele emocji roli.”
Remedium. - 2022, nr 9, s. 20-21

Zamów skan: Remedium

Każda kochająca mama to świetna mama! : krzywdzący wyścig o tytuł lepszej mamy”, Julia Izmałkowa
„Czy lepiej zostać z dzieckiem w domu, czy jednak lepiej pójść do pracy? Z psychologii wiemy, że problemem jest nie praca, ale poczucie szczęścia. Kiedy człowiek jest szczęśliwy, jest bardziej dostępny emocjonalnie, uważny i ma więcej przestrzeni dla innych. Więc pytaniem nie jest: Czy pracujesz, czy jesteś w domu, ale czy jesteś szczęśliwa? Czy jesteś spełniona? Czy czujesz się zrelaksowana (na tyle na ile to możliwe)? I jedna z najważniejszych rzeczy: Czy masz poczucie kontroli nad własnym życiem? To ostatnie jest niezwykle ważne, bo jeśli kobieta ma poczucie kontroli, wolności wyboru i samorealizacji, wtedy dzieci nie czują żadnych negatywnych skutków tego, że wychowują się z mamą, której przez osiem godzin nie ma. Możesz zostać w domu. Możesz pójść do pracy. To zawsze indywidualny wybór osoby i rodziny. I nikomu nic do tego. Jeśli decydujesz się kontynuować swoją karierę, nie daj się zaszczuć i wmówić sobie, że źle robisz. Dbanie o dziecko zaczyna się od dbania o siebie, bo dziecko uczy się, obserwując, bo dziecko doświadcza naszych emocji. Dlatego dzieci rozwijają się najlepiej wtedy, kiedy ich rodzice dbają o swoją pracę i jest ona źródłem wyzwań, kreatywności, inspiracji, radości.”
Charaktery. - 2023, nr 7-8, s. 54-59

Zamów skan: Charaktery

„Macierzyństwo jest sztuką dyplomacji: niezwykły świat relacji matki i córki”, z Joanną Szczepkowską, Hanną Konarowską-Nowińską rozmawiała Dorota Krzemionka

„Psychoanalitycy twierdzą, że dziewczynce trudniej jest narodzić się jako odrębna kobieta w relacji z matką. Chłopiec zakochuje się w matce, rywalizuje z ojcem, zrzuca go z tronu, a potem identyfikuje się z ojcem, przenosi na niego uczucia i w relacji z nim może dookreślać siebie. A córka zakochuje się w matce i nie zmienia obiektu miłości. Może wzorować się na niej albo zbuntować się i porzucić to, co ona reprezentuje”.

Charaktery - 2023, nr 5, s. 20-26

Zamów skan: Charaktery

„Sztuka uważnego rodzicielstwa!” Aurelia Szokal-Egierd

„…Być może Ty też zauważasz, że czasem mówisz do dziecka słowa, których wcale nie chcesz wypowiedzieć. Albo, że reagujesz automatycznie mocnym gniewem czy frustracją na sprawy, które obiektywnie mogłyby zostać uznane za neutralne? Dobrze mieć wtedy taką kotwicę we własnym ciele, która pomoże Ci się zatrzymać, zauważyć, że zbliża się sztorm, i utrzymać rodzicielski statek w bezpiecznym miejscu. Pomoże Ci świadomie wybrać, jak chcesz zareagować w trudnej sytuacji”.

Charaktery - 2023, nr 6, s. 80-84

Zamów skan: Charaktery

Wyprawa po lepsze relacje” Tomasz Kapela
„Najlepiej pamiętam te wyprawy, na które pojechałem tylko z synem lub córką. Wspominam nocleg na Markowych Szczawinach, kiedy z córką wstaliśmy przed trzecią rano, aby wyjść na Babią Górę, by podziwiać wschód słońca. Pamiętam też noclegi w namiocie z moim synem w czasie pielgrzymki do Częstochowy. Moje dzieci też często wracają do tych wspomnień. Spędzenie wspólnie kilku dni daje mi możliwość porozmawiania o wielu sprawach, wysłuchania dziecka, odpowiedzenia na różne pytania. Często odkładam różne trudne rozmowy: o dojrzewaniu, pornografii, związkach damsko-męskich na taki właśnie czas. Wtedy przychodzi mi to dużo prościej. Gdy widzę, że relacja z którymś z moich nastolatków pogarsza się, szukam czasu, aby pojechać z nim na wycieczkę. Czasami to tylko poranny wypad, by poobserwować ptaki – interesujemy się z córką ornitologią. Innym razem wystarczy dłuższa wycieczka rowerowa z synem po okolicy. Staram się znaleźć wspólne pasje z każdym z dzieci. Z najmłodszą siedmioletnią córką już od dwóch lat chodzimy oglądać nocne zwierzęta – i jest to niezapomniane przeżycie, kiedy przebywamy w nocy w ciemnym lesie. To właśnie takie wyprawy budują relacje między mną – ojcem – a moimi dziećmi.”
Wychowawca. - 2022, nr 11, s. 10-11

Zamów skan: Wychowawca

Autor: Paulina Kusiak