„Aby dzieci były zdrowe, mądre i szczęśliwe : przewodnik dla rodziców, nauczycieli i wychowawców - jak pomagać dzieciom i młodzieży we współczesnych zagrożeniach : cyfrowe uzależnienia - depresja - zachowania samobójcze” Ewa Nieroba
„Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie chciał zrobić czegoś zakazanego. I nie chodzi tutaj o napad na bank, ale zwykłe sprawy dnia codziennego. Na przykład pozwolenie dziecku na granie na komputerze przez 14 godzin dziennie, włączeniu mu telewizora, żeby mieć święty spokój, powiedzenie nieradzącemu sobie z emocjami nastolatkowi „nie bądź mazgajem” lub komuś choremu na depresję, że „wszystko będzie dobrze”. Normalne rzeczy, nie? Oczywiście, że nie! Jeżeli komukolwiek kiedykolwiek przyszło do głowy któreś z powyższych zachowań, zdecydowanie powinien (a nawet musi!) przeczytać książkę Ewy Nieroby, żeby nie popsuć własnego dziecka. „Aby dzieci były zdrowe, mądre, szczęśliwe” to zbiór konkretnych zaleceń, przewodnik dla tych, którzy gubią się w rodzicielstwie, a bardzo chcieliby, by ich dzieci wyrosły na porządnych, zdrowych, dobrych dorosłych.
Przewodnik dla rodziców, nauczycieli i wychowawców– jak pomagać dzieciom i młodzieży we współczesnych zagrożeniach.
Cyfrowe uzależnienia – depresja – zachowania samobójcze
Pierwszym złem jest samotność.
Rozwój człowieka polega na tym, że ktoś mu towarzyszy.
Najpierw mama… później dołącza tata.
Dojrzali rodzice nie kierują, lecz pomagają rozeznać własne talenty, pasje, silne i słabe strony, drogę życia i aspiracje. Wiedzą, że ich dziecko nie zostało stworzone na ich obraz i podobieństwo, lecz na podobieństwo Boga. On kieruje na najlepszą drogę. Oni towarzyszą dziecku, żeby uczyło się odkrywać Boże kierownictwo.
Podobnie w dorosłym życiu samotność jest zła i niebezpieczna. Potrzebujemy towarzyszy drogi. W różnych aspektach i dziedzinach życia. W szkole – wychowawca, na studiach – tutor czy promotor, w pracy – mistrz czy przełożony, w środowisku – lider. Sponsor dla wychodzących z uzależnień.
Potrzeba towarzyszenia także w sferze duchowej.
Odkrywanie nas samych, silnych i słabych stron, odczytywanie woli Boga.
Ten, kto towarzyszy duchowo, motywuje, podpowiada, ostrzega, stawia wymagania, przyprowadza do Boga.”
Źródło: Wydawnictwo POMOC
Zamów i wypożycz: Aby dzieci były zdrowe, mądre i szczęśliwe
„Cyberuzależnienia : zjawisko, profilaktyka, elementy terapii” Mariusz Jędrzejko, Agnieszka E. Taper, Izabela Kiełtyk
„Publikacja Cyberuzależnienia. Zjawisko, profilaktyka, elementy terapii zgłębia problematykę uzależnień od technologii cyfrowych. Opracowana przez dr hab. Mariusza Jędrzejko, prof. AP, mgr Agnieszkę E. Taper oraz dr Izabelę Kiełtyk-Zaborowską, oferuje dogłębną analizę oraz praktyczne podejście do walki z cyberuzależnieniami.
Publikacja została przygotowana w taki sposób, aby zawierała jak najwięcej narzędzi i wiedzy praktycznej przydatnych przy rozpoznaniu problemu, jego diagnozowaniu oraz budowaniu skutecznych rozwiązań profilaktycznych.
Książka kierowana jest do pediatrów, lekarzy rodzinnych, psychiatrów, psychologów, pedagogów szkolnych, terapeutów uzależnień oraz studentów kierunków medycznych, nauk o zdrowiu i nauk społecznych.”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: Cyberuzależnienia : zjawisko, profilaktyka, elementy terapii
„Cyberzaburzenia : cyberuzależnienia” Mariusz Jędrzejko, Tomasz Kozłowski, Agnieszka E.Taper
„Pierwsze w Polsce kompleksowe studium problemu cyberzaburzeń (cyberdisorder) skierowane do profesjonalistów (pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, pediatrzy) oraz szerokiego grona odbiorców. Publikacja oparta o najnowsze źródła wiedzy i wieloletnią praktykę zawodową autorów w obszarze diagnozy cyberzaburzeń. Wnikliwy opis mechanizmów i predykatorów cyberzaburzeń, reakcji mózgu dzieci na nadużywanie technologii i kontaktów cyfrowych (komunikacji zapośredniczonej),rozwoju i etapów cyberzaburzeń. Liczne delegacje dla prawidłowego modelowania relacji dzieci-technologie cyfrowe oraz sposobów wprowadzania dziecka w cyberświat. Praktyczne wskazówki do tworzenia kontraktów cyfrowych oraz diagnozowania cyberzaburzeń.”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: Cyberzaburzenia : cyberuzależnienia
„Cyfrowe dzieci : zjawisko, uwarunkowania, kluczowe problemy” red. nauk. Sylwester Bębas
„Sam problem cyberprzestrzeni, obecności w niej pokolenia najmłodszych nie jest zagadnieniem, które można po prostu rozstrzygnąć, rozwiązać, zniwelować. Takie ewentualne próby byłyby przejawem naiwności i braku kontaktu z rzeczywistością. Lektura książki daje nieodparte wrażenie, że istnieje rzeczywistość, która może nas poprowadzić do najwspanialszych możliwości rozwojowych. Jednak, pozostawiona bez jakichkolwiek pedagogiczno-humanistycznych oględzin i aksjonormatywnego ujarzmienia najprawdopodobniej obróciłaby się przeciwko nam. Cieszy fakt, że czytelnik otrzymuje tak zaawansowane merytorycznie narzędzie dla takich właśnie możliwych – i całkiem prawdopodobnych w pozytywne skutki – namysłów i działań.
dr hab. prof. AJP Paweł Prüfer
Monografia wieloautorska "Cyfrowe dzieci" pokazuje szeroki wachlarz obrazów dzieci, społeczeństwa i edukacji wraz z próbą ich przeanalizowania z różnych perspektyw teoretycznych i empirycznych. W publikacji podkreślane są globalne i lokalne oblicza rozwoju dziecka, jego relacji z otoczeniem społecznym (swoistej przestrzeni edukacyjnej), jak również współczesne przemiany teorii i praktyki edukacyjnej (w poszczególnych rozdziałach prezentowana jest edukacja jako dziedzina zabezpieczania potrzeb społeczeństwa – jako całości, oraz jako sfera zaspakajania specyficznych potrzeb indywidualnych). Można odnieść wrażenie, że szczególnym zamiarem i istotną perspektywą teoretyczno-empiryczną (uwidaczniająca się również w układzie książki) jest ta, którą określić można jako społeczno-aksjologiczną. Autorzy, oprócz głęboko i poprawnie metodologicznie poczynionych analiz, przybliżają treści o charakterze refleksyjno-przeglądowo-opisowym, jak i takie, które mają służyć rozwojowi teorii – zwłaszcza z obszaru pedagogiki społecznej.
dr hab. prof. UZ Mirosław Kowalski
Książka jest przykładem rzetelnej diagnozy zjawiska. Na pozytywne podkreślenie zasługuje rozległa aktywność badawcza i analityczna wszystkich autorów opracowania, tym bardziej że analiza wniosków i wyników wypływających z badań ma duże znaczenie diagnostyczne i prakseologiczne. Autorzy są nie tylko teoretykami, ale także i praktykami społecznymi, obserwującymi dane zjawiska społeczne, szczególnie w sferze zagadnień związanych z juwentologią i cyberprzestrzenią. Łączą przy tym kilka ról przypisywanych naukowcom w dziedzinie nauk społecznych, w tym rolę badacza zjawisk społecznych, praktyka, a także dydaktyka, o czym się można przekonać czytając konkluzje.
dr hab. prof. PRz Eugeniusz Moczuk
Przedstawiona monografia jest interesująca z poznawczego i badawczego punktu widzenia. Zawarte w niej treści w znaczącej mierze oparte na wynikach z dużego projektu badawczego stanowią cenne źródło wiedzy dla pedagogów, wychowawców, rodziców. Monografia została napisana bardzo przystępnym językiem, bogato wzmocniona materiałem ikonograficznym, co sprawia, że zapewne znajdzie zainteresowanie wśród czytelników.
dr hab. prof. WSB Marek Walancik”
Źródło: Oficyna Wydawnicza ASPRA
Zamów i wypożycz: Cyfrowe dzieci
„Cyfrowy minimalizm : jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie” Cal Newport
„Minimalizm polega na tym, że wiemy, co jest niezbędne. Cyfrowy minimalizm przenosi tę koncepcję do świata zdominowanego przez technologię. Jest to klucz do życia w skupieniu w coraz bardziej rozproszonym otoczeniu.
W swojej szczególnej, aktualnej i pobudzającej do myślenia książce autor Pracy głębokiej przedstawia oryginalną filozofię korzystania z nowych technologii.
Cyfrowi minimaliści są wokół nas. To ci spokojni, szczęśliwi ludzie, którzy potrafią prowadzić długie rozmowy bez ukradkowego zerkania na telefon. Zatopić się w lekturze ciekawej książki albo majsterkowaniu czy relaksującym porannym bieganiu. Umieją bawić się z przyjaciółmi i rodziną bez obsesyjnej potrzeby dokumentowania tego faktu. Potrafią zasięgnąć informacji o najważniejszych wydarzeniach, ale nie czują się przez nie przytłoczeni. Nie obawiają się, że coś ich omija, bo wiedzą, które zajęcia mają sens i zapewniają im satysfakcję.
Newport proponuje nazwę dla tego świadomego ruchu i przekonująco argumentuje, że jest on potrzebny w naszym nasyconym technologią świecie. Zdroworozsądkowe rozwiązania już nie wystarczają do odzyskania kontroli nad naszym technologicznym życiem. Próby całkowitego odłączenia wtyczki uniemożliwiane są przez oczekiwania rodziny, przyjaciół i pracodawców. Zamiast tego potrzebujemy starannie przemyślanej metody, by potrafić zadecydować, z jakich narzędzi korzystać, w jakich celach i na jakich warunkach.
Przytaczając szeroki wybór przykładów wziętych prosto z życia, począwszy od amiszy rolników, przez zabieganych rodziców, po programistów z Doliny Krzemowej, Newport opisuje wspólne praktyki cyfrowych minimalistów oraz stojące za nimi koncepcje. Pokazuje, jak na nowo układali swój stosunek do mediów społecznościowych, ponownie odkrywali przyjemności kryjące się w świecie offline i nawiązywali kontakt ze swoim wewnętrznym „ja”. Proponuje też strategie pozwalające włączyć te praktyki do codziennego życia, zaczynając od trzydziestodniowego procesu „cyfrowego odgracania”, który już pomógł tysiącom ludzi poradzić sobie z opanowaniem uczucia przytłoczenia i z odzyskaniem kontroli.
Technologia sama w sobie nie jest ani dobra, ani zła. Kluczem do korzystania z niej jest wspomaganie poprzez nią własnych celów i wartości, nie przyzwalając, by to ona wykorzystywała nas. Ta książka jest o tym, jak do tego dojść.”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: Cyfrowy minimalizm
„Dorastanie w sieci : jak wspierać i chronić dziecko dojrzewające w cyfrowym świecie” Devorah Heitner
„W książce "Dorastanie w sieci" rodzice znajdą odpowiedzi na kluczowe pytania:
- Jak pomóc dziecku budować tożsamość w erze, gdzie prywatność jest niemal nieistniejąca?
- Jak wspierać nastolatka w poruszaniu się po granicach cyfrowego świata, bez ciągłego nadzoru i lęku przed oceną innych?
- Co zrobić, by dziecko potrafiło być autentycznie sobą, gdy wszystko, co robi, jest na widoku?
Heitner oferuje sprawdzone strategie wychowawcze oparte na badaniach i wywiadach z rodzicami, dziećmi oraz ekspertami. Książka to nie tylko kompendium wiedzy, ale także praktyczne narzędzie, które pomoże Ci lepiej zrozumieć swoje dziecko, wspierać je w zdrowym korzystaniu z technologii i pomagać mu odnaleźć własną tożsamość w cyfrowym świecie.
Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?
- Kompleksowy przewodnik po rodzicielstwie w erze cyfrowej.
- Konkretne porady, jak wspierać dziecko w świecie mediów społecznościowych.
- Poparte badaniami strategie radzenia sobie z wyzwaniami online.
- Nowoczesne podejście do wychowania, które skupia się na empatii i zrozumieniu, a nie na kontroli.”
Źródło: Natuli
Zamów i wypożycz: Dorastanie w sieci
„Dzieci i młodzież w cyberprzestrzeni : wyzwania - profilaktyka – wychowanie” Dariusz Adamczyk, Wioleta Adamczyk-Bębas, Sylwester Bębas
„Publikacja jest ciekawym ujęciem tematyki związanej z problemami i funkcjonowaniem dziecka oraz młodego człowieka w cyberprzestrzeni. Podjęta przez autorów problematyka jest szczególnie ważna we współczesnym świecie z racji pedagogicznych i profilaktyki. Ten świat młodych ludzi, jakim jest cyberprzestrzeń, niesie ze sobą wiele rozmaitych zagrożeń, na wiele z nich wskazują i opisują je Autorzy publikacji, która przedstawia podstawowe kwestie dotyczące ryzykownych zachowań w sieci. Publikacja ma charakter interdyscyplinarny, co umożliwia pełniejsze ujęcie podejmowanych zagadnień oraz świadczy o dużym wyrobieniu naukowym piszących. Jej celem jest analiza wyzwań, a także kwestie profilaktyki i wychowania dzieci i młodzieży w kontekście ich uczestnictwa w cyberprzestrzeni.”
Źródło: Księgarnia Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego
Zamów i wypożycz: Dzieci i młodzież w cyberprzestrzeni
„Dziecko na cyfrowym odwyku : jak bez krzyku oderwać dziecko od komputera i smartfona” Małgorzata Majewska
„Czy masz wrażenie, że twoje dziecko nie odrywa nosa od komputera? A kiedy już to zrobi, nie rozstaje się ze smartfonem? Próbujesz odciągnąć je od ekranu, ale każda próba kończy się awanturą, która i tak niczego nie zmienia? Obawiasz się, że to uzależnienie i chcesz w końcu coś z tym zrobić? Ten poradnik pomoże ci odzyskać kontrolę nad tym, ile czasu twoje dziecko spędza w sieci. Dowiesz się, jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach wynikających z przebywania w przestrzeni wirtualnej, tak byście obydwoje byli po tej samej stronie. Odbudujesz z nim kontakt i nauczysz się, jak zachować równowagę pomiędzy czasem online i offline. Autorka podczas 17 lat pracy w cyfrowych mediach poznała od podszewki świat reklamy i mechanizmy działania firm digitalowych. Przeszła drogę cyfrowego odwyku z własną rodziną. Dziś pomaga innym uniknąć pułapek uzależnienia od internetu. Małgorzata Majewska – pedagożka-terapeutka, coach, trenerka redukcji stresu, praktyczka porozumienia bez przemocy. Propaguje empatię i współpracę opartą na relacji. W stosunkach rodzic-dziecko uważa, że najważniejsza jest więź oraz wzajemna akceptacja. Jeśli naprawdę o nie zadbamy, wychowanie przestanie być walką.”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: Dziecko na cyfrowym odwyku
„Dziecko w sieci” Bartosz Danowski-Ździebło, Alicja Krupińska
„Sprawdź, jak chronić swoje dziecko w internecie!
- Niebezpieczeństwa i zagrożenia, czyli gdzie nie powinno zawędrować Twoje dziecko w sieci
- Mechanizmy kontroli rodzicielskiej, czyli co zrobić, by zabezpieczyć komputer czy smartfon
- Pomoc i profilaktyka, czyli gdzie szukać pomocy i przydatnego oprogramowania
Żaden odpowiedzialny rodzic nie wypuszcza z domu małego dziecka bez opieki i nie pozwala nieco starszemu włóczyć się po niebezpiecznych dzielnicach czy ciemnych zaułkach. Jednocześnie ciągle zbyt wielu rodziców żyje w błogim przekonaniu, że dziecko siedzące przed komputerem w swoim pokoju jest w pełni bezpieczne. Niestety, to złudne wrażenie — dziecko swobodnie wędrujące po internecie też może zaplątać się w mroczne rejony, paść ofiarą stalkingu, szantażu, oszustwa lub molestowania. Brzmi groźnie, prawda? Co możemy zrobić, żeby zapobiec ewentualnym zagrożeniom? Jakich narzędzi możemy użyć, by chronić nasze dziecko?
Ta książka — napisana przez znakomitą psycholog i doświadczonego informatyka — ma za zadanie wyjaśnić Ci, jakie zagrożenia czyhają w internecie i jak rozmawiać o nich z dzieckiem. Przewodnik ten ułatwia rodzicom zdobycie solidnej wiedzy na temat ograniczania dostępu do niebezpiecznych stron i pomaga im wytłumaczyć dzieciom, czemu pewne zachodzenia w sieci są niedopuszczalne. Odkryj, co możesz zrobić, by zabezpieczyć komputer, tablet i smartfon. Włącz kontrolę rodzicielską, zobacz, jak działa oprogramowanie filtrujące, namów dziecko do korzystania z wyszukiwarek dla dzieci. Porozmawiaj ze swoją pociechą o netykiecie i sprawdź, gdzie możesz szukać pomocy w razie kłopotów. Pomóż swojemu dziecku odpowiedzialnie korzystać z sieci, a unikniesz wielu potężnych problemów.
- Podstawy ochrony dziecka przed zagrożeniami
- Przygotowanie komputera i kontrola rodzicielska
- Smartfony i tablety
- Gdzie szukać pomocy i zgłaszać zagrożenia
- Usługi oferowane przez dostawców internetu i przydatne oprogramowanie
- Wykaz stron dla dzieci i stron dla rodziców
- Wzory umów i netykieta
Bezpieczna sieć dla Twojego dziecka!”
Źródło: Helion
Zamów i wypożycz: Dziecko w sieci
„Epidemia smartfonów : czy jest zagrożeniem dla zdrowia, edukacji i społeczeństwa?” Manfred Spitzer
„W ciągu minionej dekady smartfon podbijał świat w oszałamiającym tempie, zmieniając codzienność użytkowników w stopniu, w jakim nie udało się to dotąd żadnej technicznej nowince.
Towarzyszy nam od rana do wieczora, w pracy i w życiu prywatnym – wygląda na to, że nie możemy się bez niego obyć. Wielu dostrzega pozytywne strony korzystania z tego urządzenia, nieliczni zastanawiają się nad jego negatywnym wpływem na nasze myślenie, odczuwanie i działanie, a także na zdrowie.
Czy mamy powody do obaw? Najwyższy czas przyjrzeć się faktom.”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: Epidemia smartfonów
„iGen : dlaczego dzieciaki dorastające w sieci są mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe - i zupełnie nieprzygotowane do dorosłości* i co to oznacza dla nas wszystkich” Jean M.Twenge
„Urodzeni po 1995 roku. Dorastali z telefonem komórkowym, mieli konto na Instagramie, zanim poszli do liceum, nie pamiętają czasów sprzed internetu. Różnią się od każdego poprzedniego pokolenia. Mowa tu o jednej czwartej Amerykanów. To iGen (skrót od „iGeneracji”) – pokolenie internetu. Właśnie nadeszło.
W tej fascynującej, pełnej życia książce dr Jean Twenge maluje odkrywczy portret nowego pokolenia, które dojrzewa wolniej i wyrasta na bardziej znerwicowane – ale również bardziej tolerancyjne i bezpieczne – od poprzednich pokoleń. Jego przedstawiciele trzymają się z dala od pokus dla dorosłych, takich jak alkohol czy seks, ale też unikają odpowiedzialności wiążącej się z dorosłością – nie śpieszy im się z nauką jazdy, wyprowadzką z domu ani z osiągnięciem finansowej samodzielności. Są otwarci i postępowi, a przy tym rozważni jak żadne wcześniejsze pokolenie młodych ludzi.
Cechy i trendy charakteryzujące to pokolenie mogą wydawać się zdumiewające lub nawet sprzeczne z intuicją, ale jeśli chcemy z powodzeniem nawiązywać z nim kontakty – czy to jako rodzice, pedagodzy, w pracy, czy też w relacjach handlowych – musimy zrozumieć, kim są jego przedstawiciele i dlaczego zachowują się w taki a nie inny sposób. Obecne podziały pokoleniowe są głębsze i szersze niż kiedykolwiek w historii. Właśnie dlatego rodzice, pedagodzy i pracodawcy pilnie potrzebują zrozumieć dzisiejsze pokolenie nastolatków i młodych dorosłych, dopiero co wchodzące na rynek pracy.
Media społecznościowe i esemesowanie wypierają inne formy rekreacji i komunikowania się – iGen spędza mniej czasu z przyjaciółmi i rodziną, co może wyjaśniać niespotykany dotąd u młodych ludzi poziom lęku, depresji i samotności. Ale technologia to nie jedyna rzecz wyróżniająca tę generację. Korzystając ze swoich obszernych badań, odkrywczych wywiadów i głębokiej analizy danych zgromadzonych od ponad 11 milionów respondentów na przestrzeni kilku dekad, Twenge pokazuje, że wyjątkowość osób z tego pokolenia przejawia się również w sposobie spędzania czasu, zachowaniu, a wreszcie w zaskakującym stosunku do religii, seksualności i polityki.
Całkowita dominacja smartfonów odbija się na każdej sferze życia nastolatków z iGen, od interakcji społecznych po zdrowie psychiczne. To pierwsze pokolenie, które miało nieograniczony dostęp do internetu – przez cały czas. Nawet jeśli ich smartfona wyprodukował Samsung, a ich tablet to Kindle, ci młodzi ludzie nadal zaliczają się do iGen. (Również w wypadku grupy o niższych dochodach: nastolatki z uboższych środowisk spędzają w sieci tyle samo czasu, co nastolatki ze środowisk zamożnych – oto kolejny efekt smartfonów).
Podczas gdy ta nowa grupa młodych ludzi wkracza w dorosłość, wszyscy musimy spróbować ich zrozumieć. Ponieważ kierunek, w jakim pójdą, wyznacza kierunek naszego kraju – i całego świata.”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: iGen
„Jak nie zgubić dziecka w sieci” Zyta Czechowska, Mikołaj Marcela
„Jak nie zgubić dziecka w sieci. Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie
Na czym polega współczesne cyfrowe dzieciństwo i czym jest cyfrowe rodzicielstwo?
Jak nowe technologie zmieniają nas samych i świat wokół nas? Jak wpływają na sposób, w jaki się uczymy? I przede wszystkim: jak nie zgubić swojego dziecka w sieci?
Książka Zyty Czechowskiej, Nauczycielki Roku 2019, oraz Mikołaja Marceli, eksperta w dziedzinie nauczania, udzieli odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Dostarczy wiedzy o zaletach i wadach nowych technologii oraz praktycznych rozwiązań, dzięki którym ograniczycie zagrożenia związane z internetem i uczynicie cyfrowy świat sprzymierzeńcem w procesie efektywnej edukacji i rozwoju swoich dzieci.”
Źródło: Natuli
Zamów i wypożycz: Jak nie zgubić dziecka w sieci
„Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od smartfona : praktyczne wskazówki i ćwiczenia” Hilda Burke
„Wstajesz rano i sięgasz po telefon? Nieustannie sprawdzasz media społecznościowe? Natychmiast reagujesz na dźwięk powiadomień? Jedziesz do pracy i grasz na telefonie? Kładziesz się spać, dopiero gdy upewnisz się, że przeczytałeś już wszystkie wiadomości?
Jeśli odpowiedziałeś na te pytania pozytywnie, to być może jesteś uzależniony od telefonu.
Smartfon to potężne urządzenie, które z pewnością na wiele sposobów poprawiło twoje życie, ale korzystanie z niego może zabierać zbyt wiele czasu.
Ta książka jest dla ciebie, jeśli:
- twój dzień jest wypełniony niekończącym się sprawdzaniem nowych wiadomości,
- brak powiadomień, czy esemesów wzbudza twój niepokój,
- nie możesz powstrzymać się od dawania polubień,
- nie kontrolujesz czasu spędzonego na czatach czy w internecie,
- grasz lub oglądasz seriale i czujesz, że jeśli nie dokończysz, to "świat się zawali".
Uzależnienie od telefonu jest podobne do uzależnienia od hazardu i nadużywania alkoholu. Może przytrafić się każdemu. Jego konsekwencje obejmują stres, depresję, bezsenność i nie tylko. Niniejszy poradnik pokazuje, jak zrozumieć nałogowe zachowania i jak one kontrolują nasze życie. Wykorzystując praktyczne wskazówki i interaktywne ćwiczenia, można powstrzymać niezdrowe nawyki i odzyskać wewnętrzny spokój.”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od smartfona
„Komputerowy ćpun” Krzysztof Piersa
„OCD-10 – to nie jest nazwa kolejnej gry komputerowej, ale numer klasyfikacyjny na międzynarodowej liście chorób, za jaką uznano uzależnienie od grania. Może ono wywołać poważne zaburzenia psychiczne, takie jak agresja, wyobcowanie ze środowiska, depresja, a także doprowadzić do licznych dolegliwości fizycznych.
Ta książka nie jest jednak typowym poradnikiem. Jest jednocześnie historią życia nałogowego gracza, który skończył studia, został dziennikarzem, pozostaje w szczęśliwym związku. Mimo wyobcowania i nałogu wrócił do społeczeństwa, a to niesie pociechę i nadzieję.”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: Komputerowy ćpun
„Młodzież w internecie : zagrożenie uzależnieniem : podręcznik do kwestionariusza MAWI” Grażyna Wąsowicz, Małgorzata Styśko-Kunkowska
„Czy młodzież bywa uzależniona od hazardu w Internecie?
Czy wspólne spędzanie czasu z dziećmi w Interneciezwiększa prawdopodobieństwo ich uzależnienia?
Czy młodzież ucieka do sieci w poszukiwaniukomfortu psychicznego?
To tylko nieliczne z pytań, na które Czytelnik znajdzie odpowiedzi w tej książce. Zawiera ona prezentację wyników badań naukowych nad uzależnieniem młodzieży od gier internetowych, e-hazardu i zakupów w sieci. W książce przedstawiono także kwestionariusz do diagnozy zagrożenia uzależnieniem od Internetu, bardzo przydatny pedagogom i psychologom szkolnym oraz naukowcom zainteresowanym badaniami zachowań młodzieży.
Grażyna Wąsowicz - dr hab., adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, współpracownik Instytutu Studiów Społecznych UW. Psycholog ekonomiczny specjalizujący się w badaniach kompetencji finansowych oraz zachowań konsumenckich. Autorka książek Psychologia finansowa i Postawy wobec pieniędzy oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych.
Małgorzata Styśko-Kunkowska - dr, adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Psycholog społeczny, wykładowca, praktyk oraz autorka publikacji naukowych i dydaktycznych, m.in. na temat postaw konsumenckich, badań jakościowych i warsztatów psychoedukacyjnych. Licencjonowany trener warsztatu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.”
Źródło: Wydawnictwo Naukowe Scholar
Zamów i wypożycz: Młodzież w internecie
„Na pomoc! : mam cyberdziecko! : podręcznik dla rodziców zagubionych w sieci” Giuseppe Pelosi
„Nasze dzieci wykazują swobodę i niestety często brak rozwagi w surfowaniu po Internecie. My, rodzice, urodzeni w późnej epoce rozwoju prasy, jesteśmy ciągle na obrzeżach tej wiedzy. Martwi nas fakt, że nie nadążamy za postępem informatyki. Ale zrzucanie za to winy na Internet, to jak obwinianie lasu z baśni o Czerwonym Kapturku. Wrogiem jest wilk, a nie las. Zawsze istnieje jakieś ryzyko, godzące jednak tylko w tego, kto nie zdaje sobie z niego sprawy.Ta książka jest dobrze napisanym poradnikiem przeznaczonym dla rodziców, zawsze trochę spóźnionych w obsłudze narzędzi informatycznych nowej generacji. Pragną jednak uzupełnić swą wiedzę na temat nowych technologii i pomóc dzieciom bezpiecznie żeglować po tej podstępnej i zarazem cudownej "sieci".Giuseppe Pelosi urodził się w 1965 roku; uzyskał stopień magistra filozofii, obroniwszy pracę z dziedziny dramaturgii teoretycznej. Zawód wyuczony w szkole wyższej zazębia się z zawodem aktora teatralnego i wieloma jego rozmaitymi zainteresowaniami, między innymi informatyką. Od 1998 roku współpracuje z różnymi portalami w sieci. Jest autorem tekstów teatralnych, dotyczących złożonych relacji między rodzicami a dziećmi. Jest też ojcem trzech dziewczynek, które właśnie uczą się nawigacji na morzu życia i... w sieci internetowej.”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: Na pomoc! : mam cyberdziecko!
„Nowe uzależnienia młodego pokolenia : od przyjemności do przymusu” Robert Modrzyński
„Szybciej, więcej, lepiej… Współczesna młodzież często określana jest „pokoleniem instant” bądź „cyfrowych tubylców”. Świetnie poruszają się w mediach społecznościowych i nie wyobrażają sobie bez nich życia. Przyzwyczajeni do natychmiastowej gratyfikacji wypracowali nowe sposoby spędzania wolnego czasu i odreagowania stresu. Książka porządkuje wiedzę na temat nałogowych zachowań coraz częściej pojawiających się u młodych ludzi. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in.:
- medykalizacja społeczeństwa, szczególnie jego zapotrzebowanie na magiczną pigułkę, która usprawni pracę umysłu czy zapewni stan odurzenia;
- temat neurostymulantów i leków bez recepty – jako że wiele młodych osób traktuje zażywanie tych substancji jako jedną z metod wspomagających pamięć i ułatwiających skupienie w pracy;
- pliki dźwiękowe reklamowane jako e-narkotyki, które mają wpływać na nastrój słuchacza
- czy instagramowalne e-papierosy jako przepis na bycie modnym.
Książka odwołuje się do współczesnej wiedzy i wyjaśnia nałogowe zachowania z perspektywy najnowszych badań naukowych z zakresu uzależnień. Przywoływane wypowiedzi osób dzielących się w Internecie swoimi doświadczeniami pozwolą terapeutom uzależnień, psychologom, pedagogom, a przede wszystkim zatroskanym rodzicom lepiej zrozumieć zachowanie młodzieży.”
Źródło: Wydawnictwo Difin
Zamów i wypożycz: Nowe uzależnienia młodego pokolenia
„Pomoc dziecku w cyberpułapce : poradnik dla rodziców” Bogna Białecka, Aleksandra Maria Gil
„Pokolenie urodzone po 2000 roku nie wyobraża sobie życia bez smartfona, tak jak starsi nie
wyobrażają sobie życia bez prądu czy bieżącej wody. 2% małych Polaków w wieku 3–4 lat posiada już smartfona na własność.
Naukowcy z Singapuru przebadali wpływ nie tylko smartfonów i tabletów, lecz także zwykłego oglądania telewizji na rozwój małych dzieci. Na 437 rocznych dzieciach zostały przeprowadzone testy rozwojowe, następnie w wieku półtora roku wykonano skany ich mózgów, a dziewięć lat później oszacowano rozwój intelektualny. Okazało się, że wpatrywanie się w ekrany narusza rozwój kluczowych umiejętności poznawczych, takich jak podejmowanie decyzji, myślenie i kreatywność.
Kiedy dziecko dostaje do ręki smartfon lub tablet, uspokaja się, przestaje marudzić, nie broi, nie brudzi się. Siedzi na pozór skupione i coś tam robi na smartfonie – ogląda bajeczki, gra w
„edukacyjne” gry. Ale czy wiesz co naprawdę dzieje się z Twoim dzieckiem w cyberświecie?
- Jak elektronika wpływa na mózg dziecka i nastolatka?
- W jaki sposób może prowadzić do uzależnienia?
- Groźba uzależnienia to nie jedyny problem – dowiedz się czym jest technowypalenie i Zespół Stresu Elektronicznego.
- Czy smartfony nas tresują?
- Jak media społecznościowe mogą nas niszczyć?
- Gry online – dlaczego wciągają?
- Pornografia – kokaina na kliknięcie.
- I najważniejsze – co my dorośli konkretnie możemy z tym zrobić i prawdziwie chronić
- nasze dzieci?
Gdy dziecko siedzi przed ekranem, jego mózg zamiast się rozwijać – niszczeje. Nieużywane
połączenia neuronowe zanikają. Te odpowiedzialne za relacje z innymi, za umiejętności społeczne, za rozwój intelektualny i emocjonalny. Możesz temu przeciwdziałać. Uwolnij dziecko z cyberpułapki. Ta książka jest dla ciebie.”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: Pomoc dziecku w cyberpułapce
„Przestrzeń cyfrowa w ponowoczesności : jednostka, technologia, profilaktyka” Joanna Grubicka, Radosława Kompowska-Marek
„Książka podejmuje tematykę cyberuzależnień oraz możliwości zastosowania technologii w walce z zagrożeniami cyfrowymi, łącząc w elastyczny sposób perspektywę badawczą nauk o komunikacji społecznej i mediach, psychologii, pedagogiki oraz nauk o bezpieczeństwie. Wyjaśnia istotę, znaczenie i uwarunkowania tożsamości w erze cyfrowej: między rzeczywistością a wirtualnością oraz wykorzystanie technologii jako stymulatora niezależności i jednocześnie źródła zagrożeń dla młodego pokolenia.
W monografii przedstawiono Internet i cyfryzację w świetle teorii ponowoczesności. Opisano główne przyczyny, symptomy oraz skutki uzależnień cyfrowych. Zaprezentowano działanie innowacyjnej aplikacji monitorującej aktywność online, wspierającej profilaktykę uzależnień z wbudowanymi automatycznymi algorytmami rekomendacji działań i prewencji zagrożeń.
Książka polecana jest szerokiemu kręgowi odbiorców, ze szczególnym wskazaniem na psychologów, socjologów, pedagogów, specjalistów ds. bezpieczeństwa cyfrowego oraz studentów kierunków pokrewnych. Jest również cennym poradnikiem dla rodziców oraz opiekunów dzieci i nastolatków, w którym można zapoznać się z najnowszymi danymi z dziedziny cyberuzależnień i budowania tożsamości w czasach ponowoczesnych.”
Źródło: Wydawnictwo Difin
Zamów i wypożycz: Przestrzeń cyfrowa w ponowoczesności
„Rodzice offline? : jak nawiązać kontakt ze skomputeryzowanym dzieckiem?” Florian Huber, Christoph Neuschaffer
„To dziwne - książka o komputerach dla rodziców!!! Nie jest to jednak instrukcja obsługi, raczej poradnik - ABC komputera w pigułce dla zupełnie niezorientowanych dorosłych. Jeśli Twoje dziecko spędza przed komputerem całe wieczory (a może noce i poranki - tego nie wiesz na pewno) Jeśli nie je, jest wymęczone i blade, bez przerwy grzebie w komputerze Jeśli każdą wyżebraną od Ciebie złotówkę zamiast na Big-Maca i coca-colę (tak jak kiedyś) przeznacza na akcesoria komputerowe i sprzęt o niepokojąco brzmiących nazwach, spośród których tylko słowo myszka jest dla Ciebie zrozumiałe to nie zamartwiaj się, nie jęcz, tylko kup tę książkę. Przekonamy Cię, że Twój niepokój o dziecko jest irracjonalny. Owszem, istnieją pewne zagrożenia, powiemy ci i o nich, ale zapewniamy Cię: możesz wspólnie ze swoim dzieckiem ujarzmić potwora zwanego pecetem.”
Źródło: Internetowa Księgarnia Medyczna Ikamed
Zamów i wypożycz: Rodzice offline?
„Smartfonowe dzieciaki : dla rodziców, których dzieci wychowują się w świecie smartfonów” Julianna Miner„Wierzcie mi, dzieciaki wiedzą o internecie więcej niż ich rodzice kiedykolwiek się dowiedzą. Jeśli chcecie sprawić, aby wasze dzieci były bezpieczniejsze, a równocześnie być po tej samej stronie co one, przeczytajcie tę książkę”.
John Walsh, współzałożyciel Narodowego Centrum do Spraw Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych, prowadzący America’s Most Wanted
Jak wychowywać dziecko we współczesnym świecie, kiedy już kilkulatkowie mają dostęp do smartfonów? Jak chronić swoje dziecko przed tym, co znajduje się w sieci i jednocześnie skorzystać z możliwości, jakie oferuje wirtualny świat?
Do świata smartfonów wkraczają coraz młodsze dzieci i to w okresie największych zmian rozwojowych. Popełnianie błędów to naturalny i potrzebny element dorastania. Jak rodzice mogą pomóc swoim dzieciom i wesprzeć je, kiedy social media mają zdolność potęgowania tych błędów i ich konsekwencji? Zamiast martwić się i wyobrażać sobie najgorsze scenariusze, dzięki tej książce rodzice otrzymują szerszy kontekst tego, czym dla dzieci jest wirtualny świat.
Autorka, bazując na wnikliwych wywiadach z nauczycielami, psychologami oraz samymi dziećmi, oferuje praktyczne porady nie tylko na temat sposobów, jak rodzice mogą pomóc, by dzieci uniknęły pułapek współczesnej wirtualnej rzeczywistości, ale również rzetelnie przedstawia, jak dostrzec zalety tego, że dzieci wychowują się z telefonami w rękach.
Autorką książki jest ekspertka ds. zdrowia publicznego, która prowadzi również popularnego bloga Rants from Mommyland.”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: Smartfonowe dzieciaki
„Twoje dziecko w sieci : przewodnik po cyfrowym świecie dla czasami zdezorientowanych rodziców” Agnieszka E. Taper
„Internet jest wszędzie – zajrzyj, poznaj wirtualny świat młodych i pytaj o wszystko!
Obowiązkowa lektura dla rodziców dzieci w każdym wieku! Bo wszyscy jesteśmy online.
Codziennie każdy z nas, niezależnie od wieku, spędza wiele czasu w Internecie. Młodzi ludzie dużo szybciej i sprawniej w nim buszują, a my – rodzice, nauczyciele i opiekunowie – potrzebujemy narzędzi, by mądrze im towarzyszyć, dostrzegać ewentualne zagrożenia i szybko działać.
- Jak reagować na cyberprzemoc – niezależnie od tego, czy jesteśmy jej świadkami, ofiarami czy… rodzicami jej twórców?
- Gdzie szukać dobrych i rzetelnych informacji na temat otaczającego nas świata i w jaki sposób unikać fake newsów?
- Jak zadbać o to, by maksymalnie ograniczać dostęp do pornografii, pedofilii, ruchów pro-ana i wszelkich oszustw?
Dzieci i nastolatki bardziej ufają internetowi niż dorosłym i to w sieci szukają informacji na temat otaczającego ich świata. Ten poradnik pomoże choć trochę zmienić tę tendencję. Znajdziesz w nim dużą dawkę wiedzy, wiele ciekawych profili, linków i rad, dzięki którym pokierujesz aktywnością dziecka online.”
Źródło: Wydawnictwo Literackie
Zamów i wypożycz: Twoje dziecko w sieci
„Zjadani przez ekrany! : jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje” Jean-Baptiste Bienvenu
„Ekrany telewizorów, smartfonów, tabletów, komputerów pochłaniają nie tylko nasz czas i pieniądze. Świat wirtualny przenika z wielką siłą do realnego, ingerując we wszystkie aspekty życia. To, co na ekranie, jest dla nas często ważniejsze niż spojrzenie w oczy drugiej osoby i realny kontakt z rzeczywistością. Jean-Baptiste Bienvenu w praktyczny sposób pokazuje, jak mądrze wytyczyć granice, jak sprawić, by wolność nieograniczonego dostępu do sieci nie przerodziła się w zniewolenie, i jak sprawić, by ekrany nam służyły, a nie – pożerały bezmyślnie nas i nasze dusze.
Książka stanowi praktyczny i metodyczny podręcznik dla uzależnionych od Internetu. Zawiera zbiór wskazówek i ćwiczeń, które mają pomóc w uregulowaniu wykorzystania zasobów cyfrowych w życiu codziennym. Autor pokazuje przy tym, jak niekontrolowane korzystanie z nowych technologii wpływa destrukcyjnie również na rozwój wewnętrzny.
Składają się na nią cztery części, budujące logiczną całość. Każdy z rozdziałów kończy się pytaniami do refleksji i zadaniami, które mają pomóc zacząć wcielać dobre nawyki w życie. Książka zawiera też autoankiety do sprawdzenia roli ekranów w życiu czytelnika.
W skrócie:
- metodyczny i praktyczny podręcznik dla osób uzależnionych od „ekranów”;
- zbiór wskazówek i ćwiczeń, które mają pomóc w rozsądnym korzystaniu z nowych technologii;
- nauka rozwiązywania trudności, budowania więzi i powrotu do siebie;
- nawiązanie do prawd ewangelicznych, nauki Kościoła i przykładów z życia codziennego;
- 4 części, wstęp i zakończenie;
- „Czas na działanie” – każdy rozdział kończy się zadaniami do wykonania;
- miejsca na notatki;
- prosty i zrozumiały język.”
Źródło: Wydawnictwo W drodze
Zamów i wypożycz: Zjadani przez ekrany!
„Złota rybka w szambie : jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu” Krzysztof Piersa
„Poradnik dotyczący uzależnienia od internetu i telefonu komórkowego kierowany do rodziców dzieci i młodzieży.
Internet jest jak złota rybka - zdolna spełnić każde nasze marzenie, ale również może ściągnąć użytkownika na dno, do szamba zagrożeń.
Krzysztof Piersa jest autorem trzech książek i terapeutą uzależnień. Prowadzi kanał na Youtube i spotyka się z młodzieżą oraz dorosłymi borykającymi się z uzależnieniami.
W książce znajdziemy informacje, jak diagnozować takie uzależnienie, jakie są pozytywne i negatywne strony korzystania z internetu, co należy do największych zagrożeń sieci, jakie są konsekwencje uzależnienia i jego pierwsze objawy. Konkretne wskazówki krok po kroku wyjaśniają, jak sobie z takim uzależnieniem radzić.
Książka skierowana jest do rodziców i pedagogów obserwujących rosnący problem uzależnienia w najbliższym otoczeniu, osób zaniepokojonych uzależnieniem swoich bliskich oraz osób rozpoznających uzależnienie również u siebie.
Krzysztof Piersa jest autorem trzech książek i terapeutą uzależnień. Sam niegdyś zmagał się z uzależnieniem od gier komputerowych. Prowadzi kanał na Youtube i spotyka się z młodzieżą oraz dorosłymi borykającymi się z uzależnieniami.
Autor odbywa rocznie ponad 130 spotkań autorskich na terenie całej Polski o tematyce profilaktycznej (uzależnienie od gier komputerowych, telefonu komórkowego i internetu). Podczas każdego spotkania młodzież bardzo angażuje się w dyskusję i opowiada o swoich problemach związanych ze spędzaniem czasu w internecie.”
Źródło: Lubimy czytać
Zamów i wypożycz: Złota rybka w szambie