Dawniej ludzie żyli w brudzie : kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać? / Agnieszka Krzemińska. - Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, copyright 2021.
Sygn. WypRz 249508
Z tej książki dowiesz się:
- Kiedy człowiekowi zaczął przeszkadzać zapach potu?
- Czy paleolityczni łowcy mamutów byli czyściochami?
- Jak różnił się makijaż oczu starożytnych Rzymianek i Egipcjanek?
- Dlaczego stare wychodki są kopalnią wiedzy o dawnym życiu?
Dziś poranna higiena – umycie twarzy, zębów, przeczesanie włosów – stanowi dla nas oczywistość. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze tak było, ale nie do końca wiemy, kiedy właściwie człowiek zaczął o siebie dbać i co wtedy oznaczała „poranna higiena”.
Książka „Dawniej ludzie żyli w brudzie” pokazuje przede wszystkim fascynującą drogę, jaką przeszedł człowiek. Od zakładania na siebie skór zwierząt i okadzania się dymem, przez XVII-wieczną modę na peruki, aż po współczesne używanie kosmetyków i poranną higienę.
Wisząca dziewczyna / Jussi Adler-Olsen ; z języka duńskiego przełożyła Joanna Cymbrykiewicz. - Katowice : Wydawnictwo Sonia Draga, 2019.
Sygn. WypRz 249509
W samym środku swojej zasłużonej porannej drzemki w piwnicy komisariatu policji Carl Mørck, głowa Departamentu Q, dostaje telefon od kolegi pracującego na wyspie Bornholm. Nie jest zachwycony tym, że próbuje się mu wcisnąć nową sprawę, ale kilka godzin później dowiaduje się czegoś, co sprawi, że nawet jego krnąbrna asystentka Rose będzie jeszcze bardziej wściekła niż zazwyczaj.
Carl nie ma wyboru – pod jego wodzą Departament Q będzie musiał zmierzyć się z tragiczną, lecz niemal nierozwiązywalną sprawą pewnej siedemnastolatki, którą znaleziono powieszoną wysoko na drzewie. Śledztwo zaprowadzi ich na daleki Bornholm, w sam środek kultu słońca. Carl, Assad, Rose i nowy członek ekipy, Gordon, będą próbowali udaremnić serię kolejnych morderstw oraz powstrzymać utalentowanego manipulatora, który nie pozwoli, by coś – lub coś – stanęło mu na drodze.
Wisząca dziewczyna- recenzja na stronie empik.com
Dolina / Bernard Minier ; przełożyła Monika Szewc-Osiecka. - Wydanie I. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2020.
Sygn. WypRz 249512
Nowe śledztwo Martina Servaza!
"Myślę, że ktoś tutaj zachowuje się tak, jakby uważał się za Boga…"
W odciętej od świata dolinie w Pirenejach dochodzi do serii straszliwych morderstw. Podejrzewa się, że jakąś rolę w sprawie odgrywa pobliskie opactwo kryjące wiele sekretów. Miasteczko ogarnia chaos, mieszkańcy postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Do akcji wkracza Martin Servaz, były komisarz policji w Tuluzie, którego przeszłość przywiodła do tego odciętego od świata miejsca. Nie wie, że przyjdzie mu się zmierzyć z niewyobrażalnym złem, gorszym niż najstraszliwszy koszmar…
Dolina - recenzja na stronie empik.com
Dziwne losy Jane Eyre / Charlotte Brontë ; z angielskiego przełożyła Teresa Świderska. - Warszawa : Wydawnictwo Świat Książki, 2021.
Sygn. WypRz 249515
Najsłynniejsza powieść Charlotte Brontë, która przyniosła jej międzynarodową sławę.
Historia młodej dziewczyny, która po stracie obojga rodziców, trafia do domu brata swojej matki. Nie potrafi jednak obudzić uczuć u ciotki, która – gdy tylko nadarza się okazja – pozbywa się dziewczynki, wysyłając ją do szkoły dla sierot, słynącej z surowego rygoru. Jane jednak udaje się przeżyć, zdobywa wykształcenie i wreszcie znajduje pracę jako guwernantka, w domu Edwarda Rochestera, samotnie wychowującego przysposobioną córkę. Wydawałoby się, że tu wreszcie znajdzie prawdziwe szczęście. Jednak los upomni się o zadośćuczynienie za winy z przeszłości jej ukochanego pana. Jane nocą ucieka szukać swojej własnej drogi…
Dziwne losy Jane Eyre – recenzja na stronie empik.com
Firefly lane / Kristin Hannah ; z angielskiego przełożyła Daria Kuczyńska-Szymala. - Warszawa : Świat Książki, 2021.
Sygn. WypRz 2495516
Kate i Tully od dziecka wspólnie zmagały się z problemami, które zsyłał im los. Czy zdołają uratować swoją przyjaźń, której fundamenty skruszyła zdrada?
Bestseller New York Timesa, na podstawie którego Netflix stworzył popularny serial. Wyjątkowa powieść mistrzyni pióra Kristin Hannah, autorki bestsellerów "Słowik" oraz "Zimowy ogród".
Niespokojne lato 1974… Kate Mularkey pogodziła się ze swoim miejscem w łańcuchu pokarmowym społeczności ośmioklasowej szkoły. Nagle, ku jej zdumieniu, najfajniejsza dziewczyna świata wkracza na scenę i chce się z nią zaprzyjaźnić. Tully Hart ma wszystko – piękno, mózg, ambicje.
Z pozoru różnią się tak bardzo, jak tylko dwie osoby mogą się różnić. Kate jest skazana na wieczne pozostawanie tą niefajną i ma kochającą rodzinę, która zawstydza ją na każdym kroku. Tully, otoczona chwałą i nimbem tajemnicy, kryje sekret, który ją niszczy. Zawierają pakt i zostają najlepszymi przyjaciółkami na zawsze; nim minie lato, stają się Tully-i-Kate; jednym, nierozłącznym bytem.
Firefly lane - recenzja na stronie empic.com
Gra zaklinacza / Donato Carrisi ; z włoskiego przełożyły Natalia Mętrak-Ruda, Anna Osmólska-Mętrak. - Wydanie I. - Warszawa : Albatros, 2021.
Sygn. WypRz 249519
O zmierzchu na posterunku policji odzywa się dzwonek telefonu. Przerażona kobieta z farmy na odludziu błaga o pomoc. Kiedy z dużym opóźnieniem na miejsce przyjeżdża policja, ilość krwi nie pozostawia wątpliwości, że doszło do rzezi, choć zwłoki czteroosobowej rodziny zniknęły. Wydarzyło się tu coś niepokojącego, coś strasznego, czego śledczy nie rozumieją.
Tylko jedna osoba może odkryć, jaka wiadomość kryje się za aktem zła, którego dopuścił się nieznany sprawca. Ale Mila Vasquez porzuciła pracę agentki i nie jest gotowa wracać do strefy mroku… Nie wie jednak, że Enigma, jak podejrzanego nazwały media, zaplanował wciągnięcie jej w diaboliczną grę, w której stawką jest nie tylko życie obcych ludzi, ale kogoś znacznie jej bliższego…
Śledztwo przynosi kolejne odkrycia, zło zmienia formy i przekracza granice światów – rzeczywistego i wirtualnego, w którym można dawać ujście najgorszym instynktom... bezkarnie, ale pozostawiając za sobą nieusuwalne ślady.
Wszystko jest częścią gry, która dopiero się rozpoczyna.
A ten, kto ją zaplanował, zawsze jest o jeden krok z przodu.
Gra zaklinacza - recenzja na stronie empic.com
Kolory ognia / Pierre Lemaitre ; z francuskiego przełożyła Joanna Polachowska. - Wydanie I. - Warszawa : Albatros, 2020.
Sygn. WypRz 249525
Nie ma takiego piekła, które pokonałoby tę kobietę.
Luty 1927 roku. Cały Paryż zbiera się na pogrzebie wpływowego milionera, Marcela Péricourta. Jego finansowe imperium ma przejąć wnuk, ale los decyduje inaczej… Jednego dnia załamuje się całe życie córki Marcela, Madeleine, a ona sama orientuje się, że nie zostało jej nic, prócz nędzy i upadku.
Madeleine przyjdzie zmierzyć się z niegodziwością ludzi, chciwością czasów, korupcją oraz niezdrową ambicją zarządców imperium jej ojca. Będzie musiała wykorzystać całą inteligencję, determinację oraz odziedziczony po ojcu instynkt, by przetrwać i odbudować życie i majątek, choć jej, jako kobiecie, nie przysługuje nawet prawo do podpisania czeku…
Ta kobieta – choć jeszcze o tym nie wie – ma w sobie siłę charakteru ojca, która doprowadziła go do fortuny. I obmyśli iście diabelski plan, aby zemścić się na sprawcach jej upadku.
Kolory ognia- recepcja na stronie lubimyczytac.pl
Królestwo za mgłą / Zofia Posmysz ; z autorką "Pasażerki" rozmawia Michał Wójcik. - Wydanie II. - Kraków : Znak Litera Nova, 2021.
Sygn WypRz 249527
Rozmowa z autorką "Pasażerki", legendarną pisarką, która przetrwała obozy w Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe.
Reguły obozowej gry:
- nie daj się uderzyć, bo siniak prowokuje oprawców do dalszego bicia,
- na apelu stawaj w środku – skrajne szeregi atakują psy,
- najważniejsze: naucz się rozmawiać z oprawcami.
Bo nawet kat ma słabości. A ofiara nie zawsze jest bezbronna.
Trafiła do Auschwitz, mając niespełna dziewiętnaście lat. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie po raz pierwszy opowiada całą swoją historię. Zofia Posmysz, więźniarka o numerze 7566, mówi o nieludzkich warunkach pracy w kompanii karnej, a także opisuje swoją skomplikowaną relację z esesmanką Anneliese Franz, relację, która wykraczała poza schemat ofiary i kata.
Zofia Posmysz zdradza, skąd czerpała siłę, choć była świadkiem niewyobrażalnego. I jak to się stało, że ponownie zaufała życiu.
"Chociaż znamy dziesiątki świadectw z obozów koncentracyjnych, to wspomnienia Zofii Posmysz czyta się inaczej. Głównie za sprawą wyrazistych portretów kobiecych: od przerażonych dziewcząt poczynając, przez silne kobiety, upadłe donosicielki, zwyrodniałe niemieckie prostytutki sprawujące funkcyjne stanowiska, na chłodnych niemieckich esesmankach kończąc."
"Rzeczpospolita"
Królestwo za mgłą - recenzja na stronie empic.com
Kwiat wiśni i czerwona fasola / Durian Sukegawa ; tłumaczenie z japońskiego Dariusz Latoś. - Wydanie I. - [Kraków] : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, [copyright 2018
Sygn. WypRz 249528
Słodko-gorzka opowieść o życiu i naleśnikach.
Sentaro, chłopak bez wykształcenia, z trudną przeszłością i pogrzebanymi marzeniami o karierze pisarza, pracuje w sklepiku z dorayaki - tradycyjnymi naleśnikami nadziewanymi słodką pastą z czerwonej fasoli. Niestety interes nie idzie tak dobrze jak powinien, a klienci rzadko zaglądają po słodkości. Na dodatek Sentaro czuje, że życie przecieka mu przez palce i tylko kwitnące wiśnie przypominają o upływie czasu.
Pewnego dnia próg jego sklepu przekracza staruszka Tokue, która potrafi przygotować doskonały farsz do dorayaki. Starsza pani zaczyna uczyć tej sztuki Senatro, a jej talent kulinarny i mądrość na zawsze odmieniają życie chłopaka. Gdy przeciwności losu i społeczne uprzedzenia wystawią ich relację na próbę, bohaterowie będą musieli odpowiedzieć na pytanie, co jest w ich życiu najważniejsze.
"Kwiat wiśni i czerwona fasola" to wzruszająca, pełna ciepła opowieść o zrozumieniu, radzeniu sobie z trudną przeszłością i przynoszącej odkupienie sile przyjaźni.
Na podstawie książki powstał zbierający doskonale recenzje film "Kwiat wiśni i czerwona fasola" w reżyserii Naomi Kawase.
Kwiat wiśni i czerwona fasola - recenzja na stronie empic.com
Nie gaś światła / Bernard Minier ; przełożyła Monika Szewc-Osiecka. - Wydanie I (dodruk). - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2021.
Sygn. WypRz 249533
Christine Steinmeyer myślała, że mail, który otrzymała, nie był przeznaczony dla niej, ale mężczyzna telefonujący do jej radiowego programu miał zgoła inne zdanie...
Martin Servaz przebywa w klinice dla znerwicowanych policjantów. Pewnego dnia otrzymuje pocztą kartę magnetyczną do pokoju hotelowego, w którym rok wcześniej pewien artysta popełnił samobójstwo.
Ktoś chce, by Servaz wrócił do pracy. Co kryje się w mroku? Nie gaś światła... a jeśli to zrobisz, przygotuj się na najgorsze.
Nie gaś światła- recenzja na stronie empic.com
https://www.empik.com/nie-gas-swiatla-minier-bernard,p1099690365,ksiazka-p
Terapia / Sebastian Fitzek ; przekład Barbara Tarnas. - Wydanie II. - Warszawa : Amber, 2021.
Sygn. WypRz 249560
Najbardziej przerażająca podróż w głąb ludzkiego umysłu… i jeszcze dalej.
"Kiedy minęło pół godziny, wiedział, że już nigdy nie zobaczy córki. Otworzyła drzwi, jeszcze raz na chwilę odwróciła się do niego i weszła do gabinetu. Josephine, jego mała dwunastoletnia córka, już nigdy stamtąd nie wyjdzie. Był tego pewien".
Josy cierpi na tajemniczą chorobę i pewnego dnia znika bez śladu z gabinetu lekarskiego, do którego przywieziono ją na badania. Po czterech latach bezskutecznych poszukiwań córki Victor Larenz, słynny psychiatra, zaszywa się na samotnej targanej sztormami wysepce na Morzu Północnym. Tam odwiedza go piękna nieznajoma – pisarka Anna Spiegel. Ma ona rzadką odmianę schizofrenii: tworzone przez nią postacie powieści stają się dla niej rzeczywiste. A tak się składa, że w jej ostatniej książce pojawia się dziewczynka z niezidentyfikowaną chorobą, która pewnego dnia znika bez śladu...