Wybrane nowości - marzec 2021

Nowości

Księga emocji / María Menéndez-Ponte ; ilustracje Judi Abbot ; z języka katalońskiego przełożyła Karolina Jaszecka. - Katowice : Debit, 2021.

Sygn. WypRz 249363

Emocje. Jest ich tak wiele!  
Trzydzieści opowiadań Maríi Menéndez-Ponte pomoże dziecku rozpoznać różne emocje i nad nimi zapanować.

Dzięki przygodom sympatycznych bohaterów okaże się, że to niełatwe zadanie może być wręcz zabawne. Uzupełnieniem opowiadań są zestawy podpowiedzi przygotowane przez ośrodek specjalizujący się w edukacji emocjonalnej.

Księga emocji- recenzja na stronie empik.com

 

Mickiewicz : miłości i romanse / Iwona Kienzler. - Wydanie pierwsze.  - Warszawa : Wydawnictwo Lira- Lira Publishing, 2021.

Sygn. WypRz 249365

Wielbiciel kobiet, narodowy wieszcz, obywatel świata…

Gdyby żył dzisiaj, prawdopodobnie byłby bohaterem portali plotkarskich czy tabloidów. Sensację wzbudzałyby jego związki z kobietami. Miał na swoim koncie romanse z mężatkami, a kiedy już założył rodzinę, żył w trójkącie, a zdaniem niektórych wręcz w czworokącie. Medialny rozgłos mogłyby mu też przynieść przynależność do towiańczyków czy kontrowersyjne poglądy, zwłaszcza że do ich głoszenia wykorzystywał katedrę uniwersytecką. Nic zatem dziwnego, że pomimo iż Mickiewicza okrzyknięto narodowym wieszczem, to poeta już wśród współczesnych budził emocje i powodował spory.

W co zaopatrzył się młody Adam, wyruszając w podróż do Wilna?

Gdzie narodził się pomysł napisania „Pana Tadeusza”?

Która z kochanek Mickiewicza została upamiętniona jako Telimena?

Mickiewicz : miłości i romanse- recenzja na stronie empik.com

Wojenka : o dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia / Magdalena Grzebałkowska. - Warszawa : Agora, 2021.

Sygn. WypRz 249391

Wojna? Nikt nam tutaj szyj nie sprawdza i nie każe mówić pacierza na dobranoc. Do szkoły chodzić nie trzeba i nikt nie pilnuje, kiedy kładziemy się spać. Podoba mi się tutaj.

Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. Trzyletni Arthur trafia do domu dziecka, gdzie będzie wychowywany na idealnego nazistę. Lilia w łagrze pokocha Stalina, choć jest córką wrogów ludu. Mały Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, pozna życie za drutami, choć żyje w kraju wolności. Czy Jose Maria, którego rodzice odsyłają z pogrążonej w krwawym konflikcie Hiszpanii, w Związku Radzieckim znajdzie raj? A może i tam w końcu dopadnie go wojna?

By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas – małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich. W Kazachstanie spotyka dziewczynkę – dziś ponad osiemdziesięcioletnią – której wojna zabrała wiedzę o tym kim jest, skąd pochodzi i jakie były losy jej rodziców. Reporterka chce jej pomóc odzyskać pamięć. A nam wszystkim pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.

Wojenka : o dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia- recenzja na stronie epmik.com

 

Wakacje gwiazd w PRL : cały ten szpan / Krystyna Gucewicz ; redaktor merytoryczny: Urszula Lewandowska. - Wydanie I.  - Warszawa : Muza, 2021.

Sygn. WypRz 249393

W Polskę jedziemy! Elitarny Sopot, szokujące nagością Chałupy, malowniczy Kazimierz, zwariowane Zakopane, roztańczony Ciechocinek. Jak w kalejdoskopie pojawiają się modne miejscowości, znane twarze, wielkie nazwiska. Dokąd jeździli i gdzie się bawili artyści ze świata kina: Janusz Majewski, Andrzej Łapicki, Bogumił Kobiela, literaci: Stefania Grodzieńska, Stefan Kisielewski, a wreszcie muzycy, satyrycy oraz ikony świata mody: Maria Koterbska, Eryk Lipiński i Barbara Hoff?

Dlaczego w Rabce rodziły się najlepsze pomysły na książki? Czym kusiły artystów Bieszczady, a czym pociągały Mazury? Co oferowała wczasowiczom polska Palm Beach? Co myślała o tym wszystkim córka Stefana Żeromskiego, a co Kalina Jędrusik? Jak wyglądał ślub Zbyszka Cybulskiego i czy Leopold Tyrmand naprawdę nosił czerwone skarpetki? Dlaczego Tym wie lepiej? I skąd ten pomysł, że Osiecka lubiła krokodyle?

Książka Krystyny Gucewicz to nie tylko fascynująca podróż do miejsc, w których czas wolny spędzała śmietanka towarzyska PRL-u, to przede wszystkim pretekst do snucia barwnych i humorystycznych opowieści o ludziach i ich stylu życia w tych mało artystycznych czasach.

To gęsty od zdarzeń, anegdot i faktów patchworkowy reportaż z pamięci. I… PRL w pigułce.

Wakacje gwiazd w PRL : cały ten szpan- recenzja na stronie empik.com

https://www.empik.com/wakacje-gwiazd-w-prl-caly-ten-szpan-gucewicz-krystyna,p1267661506,ksiazka-p?fromSearchQuery=wakacje+gwiazd+w+prl+%3A+ca%C5%82y+ten+szpan+

 

Wychowawcza rola baśni : (na wybranych przykładach) / Ewa Marianna Kapusta. - Brzezia Łąka : Wydawnictwo Poligraf, copyright 2021.

Sygn. WypRz 249395

Wychowawcza rola baśni to publikacja, w której autorka na wybranych przykładach pokazuje, jak wielkie znacznie w wychowaniu dzieci mają bajki i baśnie. W kolejnych rozdziałach omawia podstawowe pojęcia z zakresu baśni, charakteryzuje baśń jako gatunek literacki oraz przedstawia przegląd badań i początki baśni w literaturze polskiej. Następnie skupia się na wybranych zagadnieniach edukacji literackiej dziecka w przedszkolu, omawiając szczególną rolę baśni w życiu dziecka oraz jej wypływ na rozwój czytelnictwa. Ostatni rozdział poświęca na przedstawienie wpływu baśni na rozwój emocjonalny, psychiczny, intelektualny i moralny dziecka. 

Wychowawcza rola baśni : (na wybranych przykładach)- recenzja na stronie empik.com

 

Wrócę przed nocą : reportaż o przemilczanym / Jerzy Szperkowicz. - Wydanie I.  - Kraków : Znak Litera Nova, 2021.

Sygn. WypRz 249396

Październikowy świt 1943 roku. Dom jeszcze śpi. Mama, już ubrana, karmi trzymiesięczną Irenkę. Za chwilę wychodzi, przed nią osiemnaście kilometrów. Chce odebrać ubranka córeczki oddane na przechowanie znajomej w sąsiedniej wsi. Załatwi to szybko, wróci przed nocą. O swojej wyprawie nie mówi mężowi, nie puściłby jej samej.

Ponad pięćdziesiąt lat po wojnie dorosły syn wraca na Białoruś, do krainy dzieciństwa. Rozpoczyna reporterskie śledztwo – chce odkryć prawdę o losie zaginionej matki, którą w tamten październikowy poranek widział po raz ostatni.

Są historie, które decydują o całym życiu i które przez całe życie chce się zapomnieć, ale one upominają się, by zostać opowiedziane. Jerzy Szperkowicz, dziennikarz i reporter, w przygotowywanym wiele lat reportażu włamuje się do własnej pamięci, ale i pamięci świadków tamtych wydarzeń, by odsłonić straszną tajemnicę i zrozumieć relacje między sąsiadami z jednej wsi. Prawda, którą odkrywa, okazuje się gorsza niż wszystkie przypuszczenia.

Emocjonalne literackie świadectwo za sprawą unikalnego stylu i wrażliwości autora zmienia się w uniwersalną opowieść o człowieczeństwie i próbie pogodzenia się z tym, z czym pogodzić się nie sposób.

"To jest książka szamańska, zaklinająca rzeczywistość, opowiadająca zupełnie inaczej o przeszłości: są tu wojenna partyzantka i bieda, są chłopi z chutorów i dwór rodziców. Ale choć Szperkowicz śledztwu w sprawie śmierci matki i ojca poświęca większą część życia, w równym stopniu karczuje sobie drogę przez historię, jak i przez opowieść o niej. Zaklina swoich rozmówców, wyciąga ich wspomnienia, ale nie destyluje ich, nie stara się oczyścić. Przeciwnie – właśnie w bogactwie życia, w jego skomplikowaniu, pomnożeniu i poplątaniu ścieżek szuka prawdy."

Wrócę przed nocą : reportaż o przemilczanym- recenzja na stronie empik.com


Miasto z mgły / Carlos Ruiz Zafón ; przełożyli Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas. - Wydanie I.  - Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2021.

Sygn. WypRz 249369

Młody chłopak odkrywa, że chce zostać pisarzem, kiedy jego opowieści zaciekawiają bogatą dziewczynę, która skradła mu serce. Budowniczy ucieka z Konstantynopola z projektami sekretnej biblioteki. Dziwny dżentelmen zachęca Cervantesa do napisania książki, jaka jeszcze nigdy nie powstała. Gaudí, płynący na pokładzie transatlantyku zachwyca się parą i światłem ̶ materią, z której powinny być zrobione miasta.

"Miasto z mgły", ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona, jest poszerzeniem literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. Ten zbiór jedenastu opowiadań pokazuje wszystkie cechy pisarstwa Zafona, ale subtelnie, jakby przez mgłę wszechobecną w jego literackich obrazach. Te opowieści mogłyby stać się elementami większej całości, a jednak pisarz puścił je wolno, dając im osobne życie. Może po to, by ukazały w pełni wyjątkowość jego prozy tym, którzy nie mieli jeszcze okazji zajrzeć do powieści mistrza?

W każdym z opowiadań jest charakterystyczna atmosfera jego najbardziej znanych utworów – delikatny smutek, dystans i zaduma, są nawiązania wprost do cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek, jest też ukłon w stronę jednego z mistrzów Zafona – Miguela de Cervantesa. Wszystko pełne pisarskiej magii typowej dla autora, który sprawił, że jak nigdy wcześniej potrafiliśmy marzyć.

Miasto z mgły- recenzja na stronie empik.com

 

https://www.empik.com/miasto-z-mgly-zafon-carlos-ruiz,p1261933100,ksiazka-p

 

Zrozumieć szaleństwo / Susannah Cahalan ; przełożyła Joanna Grabarek. - Wydanie I.  - Poznań : Filia, 2021.

Sygn. WypRz 249382

Czym jest obłęd?

W jaki sposób go zdiagnozować i jak go leczyć?

W poszukiwaniu odpowiedzi, psycholog z uniwersytetu stanfordzkiego David Rosenhan i siedmioro innych, zdrowych osób udało się pod przykrywką do szpitali psychiatrycznych na terenie Ameryki, żeby sprawdzić zasadność diagnoz psychiatrycznych. Zmuszeni do pozostania na oddziale zamkniętym, dopóki nie „udowodnią”, że są normalni, wszyscy ośmioro wyszli ze szpitala z niepokojącymi diagnozami i jeszcze bardziej alarmującymi historiami z czasu ich hospitalizacji.

Przełomowe badanie Rosenhana rozbiło całą dziedzinę psychiatrii, doprowadzając do zamknięcia wielu zakładów psychiatrycznych i na zawsze zmieniając sposób diagnozowania chorób psychicznych.

Nowe niezwykłe badania Cahalan - prawdziwa detektywistyczna historia - pokazuje, że niewiele rzeczy w tej historii było dokładnie takie, jakimi się wydają. co tak naprawdę zdarzyło się za zamkniętymi drzwiami oddziałów psychiatrycznych?

Najgłośniejszy eksperyment w historii psychiatrii i mroczna prawda, która się za nim kryła.

Zrozumieć szaleństwo - recenzja na stronie empik.com

https://www.empik.com/zrozumiec-szalenstwo-cahalan-susannah,p1266068085,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIkLrErrOa9QIVTZJmAh3nwQMEEAAYASAAEgLcPPD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Tu jest teraz twój dom : adopcja w Polsce / Marta Wroniszewska. - Wydanie I.  - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2021.

Sygn. WypRz 2493

Ponad siedemdziesiąt tysięcy polskich dzieci objętych jest pieczą zastępczą. Mieszkają w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Większość nie ma szans na znalezienie prawdziwego domu – są za duże, mają zbyt wiele problemów zdrowotnych, ich biologiczni rodzice nie zostali pozbawieni praw rodzicielskich. A nawet jeśli dojdzie do adopcji, nie zawsze jest to historia z happy endem. Rodzina adopcyjna mierzy się z wyzwaniami, które osobom z zewnątrz trudno sobie wyobrazić. Nie wszystkim udaje się ten ciężar udźwignąć.

Marta Wroniszewska słucha historii adoptowanych dzieci – dziś już dorosłych – oraz rodziców adopcyjnych, rodzin zastępczych i dawnych wychowanków domów dziecka, zmagających się z codziennością, do której nikt ich nie przygotował. Rozmawia z osobami poszukującymi swoich biologicznych rodziców, matkami, które utraciły prawa rodzicielskie, wreszcie pracownikami instytucji i działaczami społecznymi. Osobiste dramaty przeplatają się z problemami niewydolnego systemu. I choć w tej historii jest wiele głosów, najdonośniej wybrzmiewa ten, którego zwykle nie słychać – głos dzieci.

Tu jest teraz twój dom : adopcja w Polsce - recenzja na stronie empik.com

https://www.empik.com/tu-jest-teraz-twoj-dom-adopcja-w-polsce-wroniszewska-marta,p1267988458,ksiazka-p

 

Witold Gombrowicz - ja! / Józef Olejniczak. - Wydanie I.  - Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2021.

Sygn. WypRz 249387

Ja, w łachmanach, obskubany, ja pozer, renegat, zdrajca, megaloman, najświętszy od czasów Sienkiewicza i Reymonta.
Z Dziennika 1967–1969 Witolda Gombrowicza
Imponuje konsekwencja, z jaką Gombrowicz od debiutu, a właściwie od dzieciństwa budował własną podmiotowość, świadomie kreował to niespójne „ja”. Ale może wyznaniom i autointerpretacjom Gombrowicza dotyczącym tego „ja” nie należy ufać?

Witold Gombrowicz - ja! – recenzja na stronie księgarnia.pwn.pl

https://ksiegarnia.pwn.pl/Witold-Gombrowicz-Ja,886734038,p.html

Autor: Monika Filip