Wybrane nowości - listopad 2020

Nowości

Wybrane Nowości
Listopad 2020


Turystyka wśród form czasu wolnego młodzieży szkolnej pokolenia Z / Agata Niemczyk, Renata Seweryn, Katarzyna Klimek. - Wydanie pierwsze.  - Warszawa : Difin, 2020.

Sygn. WypRz 249 249015

Integralną częścią życia każdego człowieka jest czas wolny. Jest on niezbędny do wypoczynku, relaksu, odreagowania stresów, aby organizm mógł wydajnie funkcjonować. W tym kontekście nie da się zaprzeczyć, że czas wolny pełni pozytywną rolę w życiu jednostki. Sposób wykorzystania czasu wolnego jest zjawiskiem podlegającym ciągłym zmianom m.in. pod wpływem zmian społecznych, rozwijającej się technologii czy większej dostępności do różnych form aktywności, w tym turystyki za sprawą wielu udogodnień, jak np. łatwego transportu (tanie linie lotnicze) czy łatwego zakwaterowania (poprzez zjawisko współdzielenia). Przedmiotem badań w niniejszej monografii są formy zagospodarowania czasu wolnego młodzieży szkolnej pokolenia Z.

Turystyka wśród form czasu wolnego młodzieży szkolnej pokolenia Z – recenzja na stronie księgarnia.pwn.pl

 

Twój mózg bez tajemnic / Marc Dingman ; przełożyła Bożena Jóźwiak. - Wydanie I.  - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2020.

Sygn. WypRz 249016

Rzecz o emocjach, uczuciach, śnieniu i myśleniu. Sen, pamięć, mowa, odczuwanie przyjemności czy strachu - codziennie mamy do czynienia z tymi procesami i emocjami, ale jak mózg je tworzy? Twój mózg bez tajemnic jest zorganizowaną specjalnie dla czytelnika wycieczką po wnętrzu naszej głowy. Zabiera nas na nią neurobiolog Marc Dingman. Dowiemy się z niej, co się dzieje, kiedy mózg nie działa prawidłowo: dlaczego czasem cierpimy na bezsenność, depresję, ADHD, chorobę Alzheimera czy Parkinsona lub wpadamy w uzależnienie. Książka zawiera liczne interesujące przykłady z życia oraz ręczne ilustracje autora. Książkę czyta się jak zbiór opowiadań detektywistycznych, łączy ona klasyczne przypadki z historii neurologii z odkryciami dokonanymi dzięki najnowszym technologiom. Recenzje książki Twój mózg bez tajemnic: Pouczająca, przystępnie napisana i ciekawa książka dla każdego, kto choć w najmniejszym stopniu interesuje się tym, jak pracuje mózg.

Twój mózg bez tajemnic – recenzja na stronie księgarnia.pwn.pl

 

Z muchą na luzie ćwiczymy buzie : czyli zabawy logopedyczne dla dzieci / Marta Galewska-Kustra ; narysowała Joanna Kłos. - Warszawa : Nasza Księgarnia, 2020.

Sygn. WypRz 249017

Książka pomaga rodzicom dbającym o rozwój mowy i wymowy swoich dzieci, uatrakcyjniając tak ważne dla tego rozwoju ćwiczenia sprawności aparatu artykulacyjnego. Jednocześnie zachęca do wspólnego czytania i nawiązywania do przeczytanych treści w rozmowach, co jest nie tylko atrakcyjnym sposobem wspólnego spędzania czasu, lecz także rozwija podstawowe narzędzie porozumiewania się, jakim jest język.

Z muchą na luzie ćwiczymy buzie : czyli zabawy logopedyczne dla dzieci – recenzja na stronie empik.com.pl

 

Unorthodox : jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów / Deborah Feldman ; przełożyła Kamila Slawinski. - Wydanie II.  - Warszawa : Wydawnictwo Poradnia K, copyright 2020.

Sygn. WypRz 249018

Niezwykła historia o cenie wolności i groźbie fundamentalizmu.

Nowy Jork, Brooklyn - chasydzka dziewczyna uwięziona w jednym z najbardziej otwartych miast świata. Nastolatka bez książek, kina, teatru, koncertów, spotkań z rówieśnikami. Poddana opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności.

Trudno sobie wyobrazić świat nastoletniej Deborah, zmuszonej do małżeństwa, ogolonej na łyso
w dniu ślubu i poddanej przyśpieszonej lekcji dojrzewania seksualnego. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku dziewczyna mieszkająca w Nowym Jorku nie może posługiwać się angielskim, bo to język zepsucia i zła, i jest więziona w domu.

Feldman wpuszcza nas do hermetycznego świata, którego grzechy są starannie ukrywane
i wypierane. Autorka w przejmujący sposób relacjonuje, jak wyglądało jej życie, pełne nakazów
i zakazów. Życie, które opierało się na milczącym przyzwoleniu na cierpienie, zniewolenie i przemoc. Przypłaca je ciężką nerwicą.

Deborah ucieka. Po urodzeniu dziecka wie, że jeśli chce uchronić swojego syna przed podobnym losem, musi porzucić męża, rodzinę i wspólnotę. Rozpoczyna nowe życie.

Unorthodox : jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów – recenzja na stronie empik.com.pl

 

Więź małżeńska a tożsamość seksualna dzieci / Józef Szopiński. - Wydanie I.  - Warszawa : CeDeWu, 2020.

Sygn. WypRz 249019

Rodzina jest niewątpliwie najważniejszym miejscem, w którym zasadniczo tworzą się zręby tożsamości płciowej dziecka. Zdarza się, że w tym specyficznym miejscu rozwoju i odpoczynku zostają stworzone warunki i pojawiają się sytuacje, które ograniczają lub uniemożliwiają wykorzystanie jego potencjału twórczego w przyszłym życiu osobistym i zawodowym.
„Część teoretyczna pracy to szeroka panorama zagadnień wiążących się ze strukturą rodziny
 i relacjami w związkach. Autor przekracza w niej granice koncepcji psychoanalitycznych, łączy je
 z koncepcjami systemowymi, analizą transakcyjną, personalizmem. Dla badaczy i terapeutów ważne są zawarte w niej stwierdzenia typu:
• główny cel małżeństwa leży w rozwoju osobowym małżonków (...);
• w związkach ważna jest dojrzałość partnerów, zdolność przebaczania, przekonanie o zdolności do zmiany, traktowanie sytuacji konfliktowych jako zadania, które trzeba wspólnie rozwiązać (...);
• mężczyzna powinien oderwać się od matki i być przyciągany przez ojca; ten proces rozwojowy jest niedoceniany, a jest przecież przyczyną problemów wiążących się z męską tożsamością.
Najważniejsza część pracy poświęcona jest analizie kompleksu Edypa, Elektry i rodzinnych barier blokujących tożsamość seksualną.

Więź małżeńska a tożsamość seksualna dzieci – recenzja na stronie księgarnia.pwn.pl

 

Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie / Jeanne Siaud-Facchin ; przekład Monika Szewc-Osiecka. - Łódź : Feeria Wydawnictwo - JK Wydawnictwo, 2020.

Sygn. WypRz 249020

Czy jeśli jesteś inteligentny, nie możesz być szczęśliwy?
Pytanie, które choć na pierwszy rzut oka wydaje się absurdalne, jest zupełnie uzasadnione. Dlaczego? Ponieważ osoby inteligentne są często również nadzwyczaj wydajne mentalnie, a także wysoko wrażliwe, co sprawia, że trudno im doświadczać szczęścia.
• Bywasz krytyczny, widzisz więcej niż inni, a czasami ostro coś skomentujesz?
• Ciągle analizujesz i doszukujesz się drugiego dna, zamiast odpuścić i zostawić rzeczy prostymi?
• Chciałbyś czasem naiwnie spojrzeć na świat i po prostu popłynąć razem z uczuciem?
• Działasz na zasadzie „wszystko albo nic”, choć czujesz, że takie podejście cię przytłacza?
• Czujesz się przygnieciony przez codzienny napływ informacji?
• Chcesz zacząć kontrolować rzeczywistość, żeby w końcu to ona przestała kontrolować ciebie?
Jeśli na większość pytań twoja odpowiedź brzmiała „tak”, to ta książka jest dla ciebie. Dzięki niej oswoisz własną osobowość, połączysz swoje zasoby intelektualne oraz emocjonalne, a także zyskasz zrozumienie otoczenia. Książka wskaże ci jak sprawić, by twoja nadzwyczajność stała się twoją siłą.

Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie – recenzja na stronie znak.com.pl

 

Złota rybka w szambie : jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu / Krzysztof Piersa. - Wydanie pierwsze.  - Warszawa : Wydawnictwo Jaguar, 2020.

Sygn. WypRz 249021

Poradnik dotyczący uzależnienia od internetu i telefonu komórkowego kierowany do rodziców dzieci
i młodzieży.
Internet jest jak złota rybka - zdolna spełnić każde nasze marzenie, ale również może ściągnąć użytkownika na dno, do szamba zagrożeń.
Poradnik skupia się na problemie uzależnienia od smartfonów i Internetu. W książce znajdziemy informacje, jak diagnozować takie uzależnienie, jakie są pozytywne i negatywne strony korzystania
z Internetu, co należy do największych zagrożeń sieci, jakie są konsekwencje uzależnienia i jego pierwsze objawy. Konkretne wskazówki krok po kroku wyjaśniają, jak sobie z takim uzależnieniem radzić.
Krzysztof Piersa jest autorem trzech książek i terapeutą uzależnień. Prowadzi kanał na Youtube
i spotyka się z młodzieżą oraz dorosłymi borykającymi się z uzależnieniami.

Złota rybka w szambie : jak pokonać uzależnienie od Internetu i smartfona – recenzja na stronie empik.com.pl

 

Zrozum mnie : rozwój dziecka w wieku od 5 do 10 lat : przewodnik dla rodziców i nauczycieli / Małgorzata Taraszkiewicz, Zuzanna Taraszkiewicz ; [ilustracje: Zofia Nalepa, Maria Nalepa]. - Warszawa ; Słupsk : Dobra Literatura, 2019.

Sygn. WypRz 249022

Nie jestem PROJEKTEM ani rodzica, ani nauczyciela. Mam własny POTENCJAŁ i BIOSTRUKTURY (dane od natury), które powodują, że JESTEM taki, jaki jestem. Mam także własne PROBLEMY ROZWOJOWE… Nie mogę zachowywać się jak TY, bo jestem SOBĄ – pomóż mi, jeśli umiesz…
Żadne dziecko nie planuje sprawiać kłopotów czy ponosić porażek w szkole! Zachowanie jest wypadkową wielu czynników, które trzeba zrozumieć… i o tym jest ten przewodnik. 
Rozwój dziecka przebiega dynamicznie. Czasem jest harmonijny, podręcznikowy, a problemy niemal nie występują. Czasem jest inaczej. To kwestia bardzo indywidualna. W przypadku rozwoju nieharmonijnego i występowania problemów rozwojowych szczególne znaczenie mają uważna obserwacja funkcjonowania dziecka oraz jak najszybsze udzielenie mu odpowiedniej pomocy. Wczesna diagnoza to najlepsza profilaktyka trudności szkolnych i załamania się losów dzieci. 

Zrozum mnie : rozwój dziecka w wieku od 5 do 10 lat : przewodnik dla rodziców i nauczycieli – recenzja na stronie empik.com.pl

 

Żywioły w literaturze dziecięcej : powietrze / pod red. Anny Czabanowskiej-Wróbel, Krystyny Zabawy. - Kraków : Uniwersytet Jagielloński, copyright 2020.

Sygn. WypRz 249023

"Żywioły w literaturze dziecięcej. Powietrze" to monografia zbiorowa doskonale wpisująca się w ciąg badań nad twórczością przeznaczoną dla dzieci, by wymienić wydany w 2017 roku tom poświęcony wodzie i kolejny, dotyczący ziemi w literaturze dziecięcej (2019). Można więc spojrzeć na książkę jako na kontynuację pewnego zamierzenia naukowego rozszerzającego dotychczasowe pole badawcze. Niewątpliwa jest także kompetencja obu redaktorek naukowych tego monograficznego cyklu, Anny Czabanowskiej-Wróbel i Krystyny Zabawy. Zasięgiem publikacja mogłaby objąć zarówno badaczy literatury zajmujących się piśmiennictwem dla dzieci, polskim i obcym, jak i dydaktyków poszukujących inspiracji wykraczających poza ograniczenia szkolnego kanonu. Powinna też zwrócić uwagę wszystkich zainteresowanych zagadnieniami wyobraźni znajdującej się pod znakiem żywiołów. Z recenzji profesora Tadeusza Sławka

Żywioły w literaturze dziecięcej – recenzja na stronie empik.com.pl

 

Autodestrukcja : sytuacje graniczne we współczesnej kulturze / redakcja naukowa Ewa Rudnicka
i Halszka Witkowska. - Wydanie 1.  - Warszawa : Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2020.

Sygn. CzytR 249024

Zbiór artykułów poświęconych zjawisku autodestrukcji w kulturze. Autorzy proponują spojrzenie na akty samobójcze z punktu widzenia kulturoznawczego, biorąc pod uwagę obszary współczesnej kultury, w których destrukcja (ściślej, zachowania samobójcze) staje się przedmiotem refleksji (literaturę, prasę, film). Książka ma oryginalną strukturę: każda część składa się z dwóch artykułów, których autorzy przyglądają się zagadnieniu zawartemu w tytule z odmiennych perspektyw, prowadząc rodzaj intrygującego dialogu i ukazując racje często będące w interpretacyjnym sporze.

Autodestrukcja : sytuacje graniczne we współczesnej kulturze – recenzja na stronie empik.com.pl

  

 

Opracowała Monika Filip

Na podstawie recenzji wydawców

Autor: Monika Filip