Wybrane nowości – lipiec-sierpień 2023

Nowości

Borderline : jak żyć z osobą o skrajnych emocjach / Paul T. Mason, Randi Kreger ; przekład Małgorzata Oleszczuk. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2022.

Sygn. WypRz 250524

To jest książka dla ciebie.

Zawiera wiele historii rodzin i partnerów osób dotkniętych borderline, a także sprawdzonych wskazówek i porad, które możesz wprowadzić w życie praktycznie od zaraz. Dzięki niej zrozumiesz emocje, jakie wzbudzają u innych zachowania typowe dla borderline, a przede wszystkim nauczysz się radzić sobie z nimi. Będziesz podejmować decyzje dotyczące swojego życia i związków z ludźmi, kierując się własnymi potrzebami i pragnieniami, i uwierzysz w to, że można stworzyć zdrową, pełną miłości i szacunku relację z osobą ulegającą skrajnym emocjom.

Borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach - Mason Paul | Ebook Sklep EMPIK.COM

 

Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem i jak możemy się od tego uwolnić / Ronja von Wurmb-Seibel ; przełożył Viktor Grotowicz. - Wydanie I.  - Warszawa : Muza, 2023

Sygn. WypRz 250525

Wiadomości są z nami wszędzie. Ich zdecydowana większość ma negatywny i bardzo negatywny wydźwięk. Otrzymujemy je nieustannie, ze wszystkich stron, z najróżniejszych źródeł i urządzeń. Ich odbiór w takim natężeniu uzależnia. Ciągle sprawdzamy co nowego i nie potrafimy wyobrazić sobie odcięcia od informacji. Wiadomości oddziałują na nasze życie bardziej niż możemy przypuszczać. Kształtują nasz obraz świata. Wpływają na to, na kogo głosujemy, na co wydajemy pieniądze, jak wychowujemy nasze dzieci. Decydują o tym, jak się czujemy, kiedy budzimy się rano, i o czym myślimy, kładąc się wieczorem spać. Wiadomości mogą być przyczyną zabójczego stresu, wywoływać apatię, poczucie bezsilności, a nawet paraliż. To, co w teorii miało nas chronić, informować, ostrzegać i edukować, demoluje nam psychikę.

Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem i jak możemy się od tego uwolnić - Ronja von Wurmb-Seibel | Książka w Sklepie EMPIK.COM

 

Cyfrowe szaleństwo : jak media społecznościowe napędzają kryzys zdrowia psychicznego i jak odzyskać równowagę / Nicholas Kardaras ; tłumaczenie  Agnieszka Jarosz. - Wydanie I.  - Warszawa : "CeDeWu", 2023.

Sygn. WypRz 250526

„Cyfrowe szaleństwo to książka, której w tej chwili potrzebujemy! Tak wielu z nas chętnie uczestniczy w tworzeniu społeczeństwa uzależnionego od urządzeń cyfrowych i mediów społecznościowych. Ci, którzy zechcą odłożyć swoje urządzenia na wystarczająco długo, aby móc przeczytać tę książkę, nie tylko nauczą się, jak zacząć odłączać się od sieci, ale dowiedzą się również, w jaki sposób możemy zacząć proces odzyskiwania naszego społecznego zdrowia psychicznego”.
„Kardaras przeprowadza czytelników przez burzliwą eksplorację społecznej choroby spowodowanej przez media społecznościowe. W tym nieustannie galopującym kryzysie kulturowym Cyfrowe szaleństwo – podobnie jak wcześniej Dzieci ekranu - powinno być lekturą obowiązkową dla każdego, kto kiedykolwiek kliknął przycisk Lubię.

Cyfrowe szaleństwo - Nicholas Kardaras (Książka) - Księgarnia Medyczna PZWL


Czy można ufać Wikipedii? : społeczności internetowe i konstrukcja wiedzy / Amy S. Bruckam ; przekład: Fabian Tryl. - Wydanie pierwsze.  - Warszawa : PWN, 2023.

Sygn. WypRz 250528

Internet stał się najważniejszym źródłem informacji dla znacznej części ludzkości. Społeczności internetowe – jak na przykład społeczność odpowiedzialna za tworzenie Wikipedii – stanowią kluczowe ogniwa współczesnego systemu kreacji i obiegu wiedzy. Jednak jak dużo wiemy o naturze i dynamice tych społeczności? Co sprawia, że możemy ufać efektom ich działalności – jeśli istotnie możemy im ufać? Czy Wikipedia i inne internetowe kompendia to wiarygodne źródła wiedzy, czy też powinniśmy je traktować z najwyższą ostrożnością? W tym przełomowym, interdyscyplinarnym studium Amy S. Bruckman dogłębnie rozważa te i pokrewne zagadnienia. Sięgając po ustalenia filozofii, socjologii, psychologii i medioznawstwa, autorka przystępnie wyjaśnia czym jest społeczność, co to jest wiedza, w jaki sposób Internet ułatwia tworzenie nowych rodzajów społeczności, a także jak wiedza jest kształtowana poprzez współpracę i konwersację online. Porusza przy tym zagadnienie tworzenia tożsamości w Internecie i jej wpływu na nasze interakcje w cyfrowym świecie oraz stara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego w sieci występuje tak wiele niepożądanych zachowań i co możemy z tym zrobić. W dzisiejszych realiach głębokiego kryzysu zaufania, a jednocześnie coraz silniejszej zależności od Internetu jako najważniejszego medium informacyjnego, Czy można ufać Wikipedii to obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów wiedzy i współczesności.

Czy można ufać Wikipedii? - Amy S. Bruckman (Książka) - Księgarnia Medyczna PZWL

Dzieci i młodzież w cyberprzestrzeni : wyzwania - profilaktyka - wychowanie / Dariusz Adamczyk, Wioleta Adamczyk-Bębas, Sylwester Bębas. - Kraków : WNUP, 2022.

Sygn. WypRz 250533

Publikacja jest ciekawym ujęciem tematyki związanej z problemami i funkcjonowaniem dziecka oraz młodego człowieka w cyberprzestrzeni. Podjęta przez autorów problematyka jest szczególnie ważna we współczesnym świecie z racji pedagogicznych i profilaktyki. Ten świat młodych ludzi, jakim jest cyberprzestrzeń, niesie ze sobą wiele rozmaitych zagrożeń, na wiele z nich wskazują i opisują je Autorzy publikacji, która przedstawia podstawowe kwestie dotyczące ryzykownych zachowań w sieci. Publikacja ma charakter interdyscyplinarny, co umożliwia pełniejsze ujęcie podejmowanych zagadnień oraz świadczy o dużym wyrobieniu naukowym piszących. Jej celem jest analiza wyzwań, a także kwestie profilaktyki i wychowania dzieci i młodzieży w kontekście ich uczestnictwa w cyberprzestrzeni.

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego (wydawnictwoup.pl)

Godziny wychowawcze z nastolatkami : scenariusze zajęć / Anna Radwańska, Anita Sołtys. - Wydanie pierwsze.  - Warszawa : Difin, 2022.

Sygn. WypRz 230539

Publikacja skierowana jest do nauczycieli i wychowawców szkół ponadpodstawowych. Zawiera materiały do pracy na godzinach wychowawczych zgodne z podstawą programową. Tematyka scenariuszy zajęć dotyczy problemów, z jakimi borykają się młodzi ludzie m.in., takich jak: - Szacunek oraz kultura dyskusji; - Uzależnienie; - Zaburzenia odżywiania; - Cyberprzemoc; - Bezpieczeństwo w Internecie; - Tolerancja i akceptacja; - Transpłciowość; - Stres oraz techniki relaksacyjne; - Zdrowy tryb życia; - Asertywność; - Samoświadomość w życiu człowieka; - Samorozwój; - Depresja, nerwice i inne choroby cywilizacyjne.

Godziny wychowawcze z nastolatkami. Scenariusze zajęć 2023 - Książki • Naukowa.pl

Gry planszowe a wspomaganie rozwoju wybranych zdolności poznawczych uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną / Monika Węglarz-Masłowska. - Kraków : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, © 2021.

Sygn. WypRz 250540

Monografia poświęcona jest problematyce wspierania wybranych zdolności poznawczych uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w trakcie zajęć szkolnych. Publikacja będzie ciekawą propozycją dla pedagogów specjalnych i nauczycieli, a wskazówki dotyczące konstruowania gier na zajęciach szkolnych z uczniami z lekką niepełnosprawnością intelektualną ułatwią wdrożenie tej metodyki do praktyki pedagogicznej.

Gry planszowe a wspomaganie rozwoju wybranych zdolności poznawczych uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną 2021 - Książki • Naukowa.pl

 

Jak być dobrym rodzicem? : książka o rodzicielstwie w czasach social mediów, opresyjnych szkół i samotności / Małgorzata Gołota. - Wydanie I.  - Poznań : Filia, 2022.

Sygn. WypRz 250547

Dobre przygotowanie do życia daje owoce w postaci dziecka, które czuje się kochane i akceptowane, które ma wolę walki o zaspokajanie swoich potrzeb, które zna swoje mocne i słabe strony. Zaakceptuj to, jakie masz dziecko i nie oczekuj od niego, by spełniało twoje marzenia czy próbowało sprostać twoim wymaganiom".

Jak być dobrym rodzicem? - Gołota Małgorzata | Książka w Sklepie EMPIK.COM

Medycyna ratunkowa : diagnostyka i leczenie / Anthony F. T. Brown, Michael D. Cadogan. - Wydanie polskie / redakcja Jerzy Robert Ładny, Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz ; tłumaczenie z języka angielskiego lek. Sonia Nogalska.  - Wrocław : Edra Urban & Partner, © 2023.

Sygn.WypRz 250564

Medycyna ratunkowa. Diagnostyka i leczenie.

Medycyna ratunkowa Diagnostyka i leczenie 2023 wydanie 8 - Książki • Naukowa.pl

 

Nowe ojcostwo : jak być feministycznym tatą / Jordan Shapiro ; przekład Ewa Pater-Podgórna. - Warszawa : Mamania, copyright 2022.

Sygn. WypRz 250573

Zależy ci na tym, aby być dobrym ojcem, ale co to obecnie znaczy? Czym tata z XXI wieku różni się od swoich poprzedników? "Nowe ojcostwo” pomoże współczesnym mężczyznom stać się ojcami, jakich potrzebują ich synowie i córki.

Nie bez powodu istnieją setki książek na temat rodzicielstwa – to zadanie trudne i wymagające. Ale większość z nich opowiada o tym, jak to jest być matką. A co z ojcami?

Opierając się na badaniach z zakresu socjologii, ekonomii, filozofii, gender studies i własnych doświadczeniach, Jordan Shapiro postanowił wypełnić tę lukę. Eksploruje psychologię ojcostwa i podważa znane założenia dotyczące pochodzenia tak zwanych tradycyjnych ról rodzicielskich. Jakie paradoksy i sprzeczności tkwią w powszechnym rozumieniu ojcostwa? Czy nadszedł czas, aby przemyśleć niektóre aspekty bycia tatą?

Zmieniają się normy dotyczące płci, a stare modele gospodarcze odchodzą w przeszłość. W rezultacie rodzicielstwo i życie rodzinne też ulegają przemianom. Najwyższy czas na aktualizację naszego zbiorowego rozumienia ojcostwa – i ogólnie męskości.

Nowe ojcostwo. Jak być feministycznym tatą - Shapiro Jordan | Książka w Sklepie EMPIK.COM

 

Samookaleczenia nastolatków : uwolnij się od destrukcyjnych zachowań dzięki technikom terapii DBT / Sheri Van Dijk ; przekład Jolanta Bartosik. - Wydanie pierwsze w języku polskim 2022 rok.  - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2022.

Sygn. WypRz 250591

Samookaleczanie świadczy o tym, że przeżywasz intensywne, trudne do zniesienia, bardzo nieprzyjemne emocje, z którymi nie potrafisz sobie poradzić. Ranienie ciała pozwala ci dać im upust. Być może masz poczucie, że jesteś do niczego, nie radzisz sobie z życiem lub nienawidzisz siebie. Może często targają tobą uczucia takie jak rozpacz, wstyd, smutek, lęk, gniew czy poczucie winy.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie się okaleczają. Niezależnie jednak od powodu prawda jest taka, że samookaleczanie jest destrukcyjnym – i mogącym prowadzić do śmierci – sposobem radzenia sobie z bólem emocjonalnym. Jakaś część ciebie rozumie, że takie postępowanie na dłuższą metę jest niezdrowe i nieskuteczne. Na szczęście istnieją zdrowe i bezpieczne sposoby radzenia sobie z emocjami. Zapoznasz się z nimi w tym poradniku.

Dzięki tej książce rozwiniesz cztery ważne umiejętności:

  • uważność – która pozwala doświadczać emocji bez konieczności działania;
  • tolerancję na stres – która pomoże ci zwalczyć chęć okaleczania siebie;
  • regulację emocji – która pomaga zrozumieć i kontrolować bolesne uczucia;
  • skuteczność interpersonalną – która przekłada się na szacunek dla siebie i minimalizuje poczucie bezwartościowości i beznadziei.

SAMOOKALECZENIA NASTOLATKÓW Uwolnij się od destrukcyjnych zachowań dzięki technikom terapii DBT - GWP.pl - psychologiczna księgarnia internetowa

Autor: Monika Filip