Wybrane nowości - lipiec 2021

Nowości

Cicho, cichutko / Ignacy Karpowicz. - Wydanie pierwsze.  - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2021.

Sygn. WypRz 249404

Saga po Karpowiczowemu przewrotna.

Pewnej wigilijnej nocy Michał (Miś) wymyka się śmierci. Ma dwa lata, gdy giną jego rodzice i siostrzyczka. Dorasta pod opieką ciotki, w ciszy. Ucieczki szuka w wirze swobodnego, wielkomiejskiego życia, w którym często towarzyszy mu najlepszy przyjaciel, Pisarczyk.

Annie wymyka się miłość. Jej rodzice są przesiedleńcami znad Dniepru. Przeżyli strategiczne zatopienie własnej wsi w czasie wojny. „Topieni”, jak mówią we wsi polscy sąsiedzi. A „topieni” nie powinni wydawać się za miejscowych. I dlatego Anna chce uciec wraz ze swoim ukochanym Piotrem.

Teraz do dzieła przystępuje Pisarczyk.

Ze skrawków wspomnień, opowieści i tropów rekonstruuje historie Misia i Anny. Śledzi, co połączyło i zagmatwało życie tych dwojga. Wreszcie może zostać opowiedziane to, o czym dotąd było cicho, cichutko…

Ignacy Karpowicz w fikcji nawiązuje luźno do rzeczywistych zdarzeń, łączy minione z teraźniejszym, tragiczne z komicznym, zmienia punkty widzenia i narracje, tworząc sagę przewrotną, odważną i porywającą.

Cicho, cichutko -  recenzja na stronie empik.com



Być córką i nie zwariować / Katarzyna Miller, Anna Bimer. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, copyright 2020.

Sygn. WypRz 249410

Często słyszy się, że nie jest łatwo być matką. Równie niełatwo, a może czasem jeszcze trudniej być… córką.

W Polsce od czasów romantyzmu Matka Polka to mit, którego nie powinno się podważać. Nadeszły jednak czasy obalania wielu mitów, i ten jest kolejny. Matki, jak każdy człowiek, zazwyczaj całkiem nieświadomie, bywają dalece nieidealne.

W książce "Być córką i nie zwariować" Katarzyna Miller i Anna Bimer odsłaniają prawdę o różnych relacjach matek i córek. Rozmawiają o tym, jak związek z matką rzutuje na życie córki – czasem je buduje, czasem utrudnia, a czasem wręcz niszczy. Autorki rozmawiają też o sztafecie pokoleń: o tym, ile jest w nas samych z naszych matek, babek i prababek. A także o tym, jak kolejne pokolenia powielają te same błędy, i że warto proces ten zatrzymać.

Opowieści kobiet i ich listy do matek są przykładami różnych rozwiązań tej nieprostej relacji. 

To książka dla wszystkich kobiet, bo wszystkie jesteśmy córkami.

Być córką i nie zwariować - recenzja na stronie empik.com


Dlaczego nikt nie widzi, że umieram : historie ofiar przemocy psychicznej / Renata Kim. - Wydanie I papierowe, uzupełnione względem wydania elektronicznego.  - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2021.

Sygn. WypRz 249412

Przemoc psychiczna nie pozostawia po sobie zewnętrznych śladów, na ciele ofiar nie pojawiają się siniaki ani zadrapania, ale jej skutki bywają równie bolesne i niszczące. Przekonali się o tym bohaterki i bohaterzy reportażu Renaty Kim, którzy przez lata tkwili w toksycznych relacjach, na co dzień zmagając się z upokorzeniami zadawanymi im przez partnerów. Ich historie często zaczynają się jak zakończenia baśni, bo oto na ich drodze pojawił się ktoś, kto zdawał się być spełnieniem marzeń o znalezieniu swojej drugiej połowy, o wyśnionym ideale. Niestety bajkowy początek bywał w ich przypadku tylko wstępem do prawdziwego dramatu, który rozgrywał się za zamkniętymi drzwiami. Dlaczego nikt nie widzi, że umieram to wstrząsające relacje ludzi, którzy doświadczyli w swoim życiu przemocy emocjonalnej. Ich opowieści dopełniają rozmowy z psychologami o tym, jak wchodzi się w toksyczną relację, jakie są jej kolejne etapy i jak trudno się z niej wyplątać.

Dlaczego nikt nie widzi, że umieram : historie ofiar przemocy psychicznej - recenzja na stronie empik.com


Bibliotekarka z Paryża / Janet Skeslien Charles ; przełożyła Ewa Ratajczyk. - Kraków : Mando, copyright 2021.

Sygn. WypRz 249413

Niezwykła historia o romansie, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej

Odkryj świat, w którym magia książek niesie otuchę nawet w najczarniejszej godzinie

Odile dostaje wymarzoną pracę w Amerykańskiej Bibliotece w Paryżu. Jej rodzice nie są zachwyceni. Woleliby, aby dziewczyna skupiła się na poszukiwaniu męża. Tym bardziej że pojawia się odpowiedni kandydat…Wkrótce jednak wybucha II wojna światowa, nad miastem przelatują samoloty wroga, a tłoczne do tej pory ulice pustoszeją. Dziewczyna obawia się, że może stracić bliskich i ukochaną bibliotekę. Decyduje się zatem dołączyć do Ruchu Oporu z najlepszą bronią, jaką ma: z książkami.

Lily jest nastolatką dorastającą w małym miasteczku w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80. Jej zainteresowanie wzbudza intrygująca starsza kobieta, która zachowuje się zupełnie inaczej niż wszyscy. Smutne wydarzenia w życiu Lily sprawiają, że zaprzyjaźnia się ze swoją sąsiadką i odkrywa jej tajemniczą przeszłość.

Powieść oparta na prawdziwej historii paryskich bibliotekarzy, którzy ryzykowali życiem podczas II wojny światowej. Pokazuje, że odwagę można znaleźć nawet między regałami książek i za grubymi kotarami bibliotecznych okien.

Bibliotekarka z Paryża -  recenzja na stronie empik.com


Dzieci getta : ostatni świadkowie zagłady / Magda Łucyan. - Wydanie I.  - Kraków : Znak Horyzont, 2021.

Sygn. WypRz 249421

Wyrok śmierci wydano na nich jeszcze przed narodzinami.
"Wybuch wojny zniszczył mój świat, moje poczucie bezpieczeństwa. W getcie spędziłam trzy i pół roku. To było trzy i pół roku w piekle – wspomina Krystyna, która z dziesięcioosobowej rodziny jako jedyna przeżyła wojnę.

Na początku byliśmy jeszcze wszyscy razem, nie mieliśmy pojęcia, że nasze dni są policzone. Nie wiedzieliśmy, czym jest strach, głód i walka o życie – tak swoje przerwane dzieciństwo pamięta Józef.

Z czasem się do tego przyzwyczajamy. Do widoku trupów na chodnikach i do myśli, że być może ja będę następny – wyznaje po latach Marian."

Świat, który znali, zniknął nagle wraz z napaścią Niemców na Polskę. Niemal od razu oni i ich rodziny stali się dla okupantów podludźmi. Z miesiąca na miesiąc rosły represje, odbierano im kolejne prawa, aby w końcu zabrać im także to najbardziej podstawowe – prawo do życia.

Nakazano zamknąć wszystkich Żydów w wyznaczonych, szczelnie zamkniętych dzielnicach. W gettach. Tam codziennie towarzyszyły im potworny głód, wszechogarniający strach i lęk przed utratą kogoś bliskiego. Patrzenie na śmierć i cierpienie stało się ich codziennością. Cieszyć mogli się tylko tym, że mają jeszcze dość sił, aby przeżyć kolejny dzień.

Świadków tych okropnych wydarzeń z dnia na dzień jest coraz mniej. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma możliwość posłuchać opowieści o najtragiczniejszych wydarzeniach drugiej wojny światowej z pierwszej ręki. Usłyszmy ich głos i nie dopuśćmy do tego, aby te historie kiedykolwiek się powtórzyły.

Dzieci getta : ostatni świadkowie zagłady - recenzja na stronie empik.com



Przyszło nam tu żyć : reportaże z Rosji / Jelena Kostiuczenko ; przełożyła Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz. - Wydanie II.  - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2021.

Sygn. WypRz 249430

W cieniu wielkiej polityki, wojen, fortun zdobywanych z dnia na dzień, z daleka od obiektywów kamer i świateł reflektorów jest inna Rosja. To kraj, w którym w opuszczonym moskiewskim szpitalu koczuje grupa nastolatków – stalkerów, diggerów, samobójców, strażników i upiorów. W walącym się hotelu robotniczym mieszka paręnaście rodzin, które od lat czekają na lokale zastępcze – pisały w tej sprawie już nawet do papieża. W przydrożnym baraku kilkanaście kobiet zaspokaja potrzeby kierowców, policjantów, polityków…

Jelena Kostiuczenko nie pisze zza biurka, nie boi się zabrudzić rąk, nie waha się stawiać trudnych pytań. Odwiedza ćpuńską melinę, w której żyje małżeństwo uzależnione od dezomorfiny, czyli popularnego w Rosji „krokodyla”. Udając stażystkę, jeździ na patrole z drogówką i obserwuje, jak inspektorzy wyciągają od kierowców łapówki. W Biesłanie pyta, o czym śnią rodzice dzieci, które zginęły podczas akcji antyterrorystów. Pisze o tym wprost i bez stylistycznych ozdobników. Jej książka jest nie tylko o Rosji. To diagnoza źle działającego świata, w którym zanikają więzi międzyludzkie, solidarność i mechanizmy wzajemnego wsparcia. W którym państwo nie chroni słabych. W którym zamiast prawa, jest pięść. Świata, w którym „przyszło nam żyć”.

Przyszło nam tu żyć : reportaże z Rosji -  recenzja na stronie empik.com



Nie znam cię i inne bajki profilaktyczne / Małgorzata Walczak-Klimek ; [ilustracje: Anna Andrzejewska]. - Wydanie I.  - Kraków : Impuls, 2021.

Sygn. WypRz 249455

Każda z bajek profilaktycznych zaprezentowana w tej publikacji porusza inną problematykę, którą akcentuję po każdej z nich.

Mamy nadzieję, że sformułowane przez Autorkę wskazówki zainspirują pedagogów lub terapeutów do stworzenia tematycznych scenariuszy wychowawczych lub do wyboru zagadnień odpowiednich do pracy z określonym dzieckiem lub grupą terapeutyczną.

Nie znam cię i inne bajki profilaktyczne-  recenzja na stronie empik.com

 

Bach, Beethoven i inne chłopaki czyli Historia muzyki wyłożona wreszcie jak należy / David W. Barber ; przełożyła Barbara Świderska ; ilustrował Dave Donald. - Wydanie IX.  - Warszawa : Finebooks, 2021.

Sygn. WypRz 249500

Nie byłeś jeszcze w filharmonii? Rzadko słuchasz muzyki klasycznej? Uważasz, że jest ona „zbyt poważna”? Przeczytaj tę książkę!

Po świecie muzyki oprowadzi Cię David W. Barber — znakomity przewodnik, który z humorem, sowicie okraszając ważne treści anegdotą, zapozna Cię z faktami z historii muzyki, które znać trzeba, wiadomościami z życia kompozytorów, które znać warto i ciekawostkami, których znajomość może uczynić z Ciebie niemal wytrawnego konesera.

Autor potrafi rozbawić także tych, którzy o muzyce wiedzą więcej, a nawet całkiem dużo, przedstawiając znane z podręczników fakty w krzywym zwierciadle swego absurdalnego humoru.

Bach, Beethoven i inne chłopaki czyli Historia muzyki wyłożona wreszcie jak należy – recenzja na stronie empik.com



Czas burz / Charlotte Link ; przekład Anna Makowiecka-Siudut. - Wydanie I (II).  - Kraków : Znak Horyzont, 2020.

Sygn. WypRz 249506

Powieść osadzona jest w roku 1914, kiedy to świat stoi u progu wojny, jakiej nikt jeszcze nie doświadczył, a która zmieniła całkowicie postrzeganie tego, co jest ważne w życiu człowieka.

Poznasz kobiety z rodziny Domberów, które są niezłomne, mają silne charaktery i nie boją się wyzwań. Bohaterką „Czasu burz” jest między innymi 18-letnia Felicja, która do czasu wybuchu konfliktu zbrojnego wiedzie spokojne, beztroskie życie w rodzinnym majątku w Prusach Wschodnich. U jej boku zawsze jest przyjaciel Maksym, który próbuje wprowadzić dziewczynę w świat polityki. Młodzi zakochują się w sobie, ale Maksym nad uczucie stawia socjalistyczne ideały. Mężczyzna opuszcza rodzinny kraj i trafia do ogarniętej rewolucją Rosji.

Wartka akcja książki „Czas burz” spowoduje, że podczas lektury bynajmniej nie odczujesz nudy. Czytać będziesz o momentach historycznych z czasów I wojny światowej, ale poprzez pryzmat doświadczeń Felicji, która po odrzuceniu przez swoją młodzieńczą miłość postanawia związać się z przedsiębiorcą z Monachium, Alexem Lombardem. Wychodzi za niego za mąż. Mężczyzna darzy ją uczuciem, ale jest człowiekiem trudnym. Dziewczyna nie potrafi się z nim porozumieć. Nagle los ponownie wiąże ze sobą drogi Felicji i Maksyma. Czy dziewczyna ulegnie dawnym uczuciom i da się ponieść emocjom? Zobacz, jak będzie mierzyć się z przeciwnościami losu.

Czas burz recenzja na stronie empik.com

 

Dam ci to wszystko / Dolores Redondo ; przełożyła Barbara Bardadyn. - Białystok : Wydawnictwo Kobiece, 2018.

Sygn. WypRz 249507

Mroczny kryminał nagrodzony najważniejszą hiszpańską nagrodą literacką Premio Planeta 2016.
Najpopularniejsza powieść w Hiszpanii w 2017 roku.
Kiedy Manuel, wzięty pisarz, dowiaduje się, że jego mąż Álvaro zginął w tragicznym wypadku samochodowym, przeżywa szok. Przybywa do Galicji, gdzie umarł Álvaro, i na miejscu odkrywa, że prokurator odrzucił podejrzenie przestępstwa i zamknął śledztwo w tej sprawie. Wkrótce poznaje rodzinę męża – członków dostojnego rodu Muñiz de Dávila, o których istnieniu nie wiedział. Za murami swojej posiadłości traktują go jak niebezpiecznego intruza.
Manuel jest wstrząśnięty tym, że Álvaro miał przed nim tyle tajemnic i postanawia jak najszybciej opuścić Galicję. Na drodze staje mu Nogueira, emerytowany policjant, któremu intuicja podpowiada, że w sprawę mogą być zamieszani uprzywilejowani członkowie rodziny Álvaro. Dołącza do nich też ksiądz Lucas, który w dzieciństwie przyjaźnił się z Álvarem. Wspólnie próbują odkryć sekrety człowieka, którego – jak myśleli – dobrze znali.
W miejscu przesiąkniętym tradycją i przesądami zbierają kawałki przeszłości Álvaro, które prowadzą do poznania tajemnicy jego podwójnego życia i śmierci. Jednak sama logika nie wystarczy, aby powiązać wiele niewyjaśnionych zagadek.

Dam ci to wszystko - recenzja na stronie lubimyczytac.pl

Autor: Monika Filip