Galileusz : heretyk, który poruszył wszechświat / Mario Livio ; przełożył Jan Szkudliński. - Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, 2021.
Sygn. WypRz 249366
Galileusz jest jednym z najświatlejszych umysłów, które przetrwały w naszej świadomości po dziś dzień. W dziedzinie fizyki głośniejszymi nazwiskami są chyba tylko Newton i Einstein. Galileusz, syn zbuntowanego muzyka, od młodości przejawiał zmysł konstruktora i badacza. Był prawdziwym człowiekiem renesansu, który do perfekcji opanował sztukę epistolarną, sformułował prawo swobodnego spadania i był jednym z pierwszych astronomów korzystających z teleskopu. Za jego pomocą odkrył kratery na Księżycu, pierścienie Saturna i księżyce Jowisza. Jego odkrycia musiały doprowadzić go jednak do konfliktu z najpotężniejszym przeciwnikiem - kościołem.
Galileusz : heretyk, który poruszył wszechświat - recenzja na stronie empik.com
Lawina i kamienie : pisarze w drodze do i od komunizmu / Anna Bikont, Joanna Szczęsna. - Wydanie II. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2021.
Sygn. WypRz 249368
"Lawina i kamienie" to opowieść o losach sześciu polskich pisarzy: Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Borowskiego, Kazimierza Brandysa, Tadeusza Konwickiego, Adama Ważyka i Wiktora Woroszylskiego, którzy tuż po wojnie zostali żarliwymi zwolennikami nowego ładu, by potem rewidować go i w końcu odrzucić. To z jednej strony wnikliwe studium stalinizmu i próba wyjaśnienia, jakie motywy popchnęły ludzi ideowych i utalentowanych w objęcia komunizmu, a z drugiej – barwny, pełen anegdot obraz życia literackiego i relacji pisarzy z władzą. To historia powojennej literatury polskiej pokazana przez pryzmat losów wybranych bohaterów i zarazem panoramiczny reportaż historyczny zbudowany na solidnym fundamencie źródłowym.
Lawina i kamienie : pisarze w drodze do i od komunizmu - recenzja na stronie empik.com
Jak uwolnić się od stresu / Jennifer Love, Kjell Hovik ; [przekład: Nina Wum]. - Wydanie I. - Warszawa : Muza, 2021.
Sygn. WypRz 249370
Jak uwolnić się od stresu” to autorski, pięciostopniowy program walki z kryzysami życiowymi i radzenia sobie z przewlekłym stresem. Autorzy badają wpływ różnych czynników silnie oddziałujących na życie i zdrowie, i dzielą się wnioskami na ten temat. Z książki można dowiedzieć się między innymi: jaka jest instynktowna odpowiedź ciała na czynniki stresujące oraz jak reaguje na nią mózg, jak słabsza kondycja mentalna wpływa na zdrowie fizyczne (w tym: przewlekły ból, obniżone libido, spięcia mięśni) i wreszcie, jakie narzędzia można – a nawet należy – stosować do walki ze stresem na co dzień.
Jak uwolnić się od stresu – recenzja na stronie empik.com
https://www.empik.com/jak-uwolnic-sie-od-stresu-love-jennifer-hovik-kjell-tore,p1265073099,ksiazka-p
Jak to powiedzieć? : rozmawiaj z odwagą, życzliwością i zaangażowaniem / Łada Drozda. - Gliwice : Helion S.A., copyright 2021.
Sygn. WypRz 249373
Wszystko zaczyna się od... rozmowy.
Wyobraź sobie dwoje ludzi. Co sprawi, że z obcych staną się znajomymi? Co pozwoli im się przedstawić i czegoś nawzajem o sobie dowiedzieć? Rozmowa. Oczywiście, że wstępem do nowej znajomości jest rozmowa.
To ona pomaga rozwinąć relację, ale często też przyczynia się do jej zakończenia. Wypowiedziane w zdenerwowaniu albo bez przemyślenia ostre słowa mogą zranić i zniszczyć to, co latami wypracowywano za pomocą innych słów - życzliwych i dobrych. Szczególnie w pracy, w relacji szef - podwładny, trzeba na nie uważać. Warto nauczyć się rozmawiać w sposób, który informuje, ale nie rani. Krytykuje, lecz nie obraża. Przekazuje wiedzę, ale nie poucza. I motywuje - szczerze, skutecznie i bez pseudopsychologicznej nowomowy.
Jak to powiedzieć? : rozmawiaj z odwagą, życzliwością i zaangażowaniem – recenzja na stronie empik.com
Myślenie krytyczne jako cel kształcenia : na przykładzie systemów edukacyjnych USA i Kanady / Ewa Wasilewska-Kamińska. - Wydanie 1, dodruk 2. - Warszawa : Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2020.
Sygn. WypRz 249376
Autorka przedstawia amerykańskie i kanadyjskie dokonania w dziedzinie kształcenia umiejętności myślenia krytycznego, wypracowania jego definicji oraz tworzenia odpowiednich programów i metod nauczania. W Polsce myślenie krytyczne jest utożsamiane z niektórymi kompetencjami logicznymi lub kulturą logiczną, ale bez wyraźnej konceptualizacji i bezpośredniego odniesienia do dydaktyki, szczególnie na niższych szczeblach kształcenia. Pojawia się więc luka w systemie pojęciowym oraz w wiedzy dydaktycznej. Książka Ewy Wasilewskiej-Kamińskiej doskonale ten brak uzupełnia.
Zaburzony umysł : co nietypowe mózgi mówią o nas samych / Eric R. Kandel ; tłumaczenie Dariusz Rossowski. - Wydanie III. - Kraków : Copernicus Center Press, 2021.
Sygn. WypRz 249379
Zaburzony umysł to autorytatywna wypowiedź wybitnego uczonego, laureata Nagrody Nobla profesora Erika R. Kandela na temat tego, co wiemy o mózgu i powiązanych z nim zaburzeniach.
W swej nowej, inspirującej książce Zaburzony umysł Kandel czerpie z bogactwa swych przełomowych badań oraz z prac innych czołowych neurobiologów, zabierając nas na niezwykłą wyprawę w głąb mózgu i podejmuje jedno z najtrudniejszych pytań, przed jakimi dziś stajemy: w jaki sposób nasz umysł, indywidualne poczucie siebie wyłania się z fizycznej materii mózgu?
Prowadząc badania naukowe nad zakłóceniami typowej pracy mózgu oraz testując potencjalne terapie, pogłębimy swoją wiedzę o myśleniu, odczuwaniu, pamięci i kreatywności. Dopiero wtedy będziemy mogli zmierzyć się z wielkim pytaniem, w jaki sposób miliardy neuronów generują świadome ja – twierdzi Kandel
Zaburzony umysł : co nietypowe mózgi mówią o nas samych - recenzja na stronie empik.com
Wymiary resilience w naukach o wychowaniu / Agnieszka Bzymek. - Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2020.
Sygn CzytR 249381
Bardzo wysoko oceniam wartość erudycyjną opracowania. Autorka legitymuje się ogromną wiedzą w różnych dziedzinach związanych z istnieniem i oddziaływaniem zjawiska "wspomagania po traumie". (...) w upowszechnieniu zawartej w książce wiedzy widzę olbrzymią szansę doskonalenia procesów wychowawczych, opiekuńczych, rozwojowych szkoły oraz systemu wychowawczego, opiekuńczego i resocjalizacyjnego, które pilnie potrzebują doskonalenia.
Wymiary resilience w naukach o wychowaniu - recenzja na stronie empik.com
Wszystkie koty są w spektrum autyzmu / Kathy Hoopmann ; przedmowa Haley Moss ; tłumaczenie Ulisses Zalewski, Grzegorz Zalewski. - Warszawa : Wydawnictwo Linia, 2021.
Sygn. WypRz248383
Wydana kilka lat temu książka Kathy Hoopmann "Wszystkie koty mają zespół Aspergera" okazała się światowym bestsellerem. Dziś wraca w odmienionej wersji. Wszystkie koty są w spektrum autyzmu to najprostsze wprowadzenie do świata osób ze spektrum autyzmu. Autorka z ogromną delikatnością, miłością i szacunkiem pokazuje przy wykorzystaniu zdjęć kotów, z jakimi codziennymi wyzwaniami muszą mierzyć się osoby w spektrum.
Dzięki wejściu w ten świat każdy czytelnik może zrozumieć i uszanować różnorodność oraz odmienność osób z autyzmem To najlepsza książka o osobach w spektrum autyzmu jaką czytałam! Zaciekawia, wywołuje uśmiech, czasem wzrusza, a chwilami prowokuje. Dla czytelników małych i dużych. Joanna Grochowska, psycholog, Fundacja Synapsis.
Wszystkie koty są w spektrum autyzmu- recenzja na stronie empik.com
Wybrane czynności pielęgniarskie / Dominika Gniewek, Agnieszka Maj. - Wrocław : MedPharm Polska, 2021.
Sygn. WypRz 249386
Wybrane czynności pielęgniarskie są dobrym przewodnikiem dla wszystkich, którzy chcieliby pogłębić wiedzę na temat poszczególnych procedur medycznych. W przystępny sposób opisano w nim zabiegi najczęściej wykonywane w ambulatoriach i na oddziałach szpitalnych. Przejrzysty układ każdego rozdziału pozwala na usystematyzowanie najważniejszych informacji. Pomocne są również towarzyszące tekstowi tabele, ryciny i zdjęcia.
Wybrane czynności pielęgniarskie - recenzja na stronie empik.com
Zaburzenia osobowości : czy muszę coś o nich wiedzieć? / Monika Talarowska, Dariusz Moczulski, Dominik Strzelecki. - Wydanie I. - Warszawa : Medical Tribune Polska, 2021.
Sygn. WypRz 249390
Zawiera :
charakterystykę typów osobowości i wiążących się z nimi zaburzeń
dokładne wskazówki, jak radzić sobie z pacjentami z zaburzeniami osobowości, jak nie poddawać się emocjom chorego i wspierać go w leczeniu
zalecenia jak się zachowywać, gdy pacjent zachowuje się agresywnie
odpowiedzi na pytania jak i kiedy stawiać granice w relacjach z pacjentem.
Zaburzenia osobowości : czy muszę coś o nich wiedzieć? – recenzja na stronie empik.com