Wybrane nowości - grudzień 2020

Nowości

Wybrane Nowości
Grudzień 2020

 

Jak wirusy i bakterie rządzą naszym życiem : nowe zdumiewające ustalenia o naszych mikroskopijnych współlokatorach / Susanne Thiele ; przełożył Bartosz Nowacki. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2020.

Sygn. WypRz249058

Epidemie budzą w nas lęk. Dlatego przywiązujemy tak wielką wagę do higieny, nieustannie sięgamy po środki dezynfekujące, a wszelkie produkty opatrzone etykietą antybakteryjny cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Jednak nie wszystko, co małe, jest złe! W rzeczywistości tylko bardzo niewielka część mikrobów jest dla nas groźna. Całej reszty potrzebujemy do życia - gdyby ich nie było, nie było również nas.
Mikrobiolog Susanne Thiele wprowadza czytelników w fascynujący świat mikroorganizmów. Chce, byśmy go zrozumieli, a dzięki temu lepiej chronili się przed zagrożeniami, ale też lepiej wykorzystywali potencjał kryjący się w otaczających nas mikrobach.

Jej książka to instrukcja obsługi mikroświata, z którą powinien zapoznać się każdy z nas.

Jak wirusy i bakterie rządzą naszym życiem : nowe zdumiewające ustalenia o naszych mikroskopijnych współlokatorach – recenzja na stronie empik.com

 

Choroby autoimmunologiczne : objawy, wskazówki, diety / Natalia Czekalska, Paulina Ihnatowicz, Emilia Ptak. - Poznań : Publicat, 2020.

Sygn. WypRz 249064

Poradnik dla osób zmagających się z chorobą autoimmunologiczną oraz dla wszystkich, którzy poszukują przyczyn swego złego samopoczucia i podejrzewają, że mogą cierpieć na chorobę z autoagresji.

Napisany przez dietetyczki kliniczne, które same zmagają się ze schorzeniami autoimmunologicznymi. Pomoże ustabilizować parametry i uzyskać stan remisji.

Odpowiada na pytania:

- Czym są choroby autoimmunologiczne?
- Jakie są ich przyczyny i objawy?
- Jakie badania warto wykonać, chorując lub podejrzewając u siebie takie schorzenie?
- Jak wspomagać powrót do zdrowia?
- Jaką dietę i suplementację warto stosować?
- Czy gluten naprawdę szkodzi?
- Jaki wpływ na chorobę autoimmunologiczną mają jelita?
- Jaka aktywność fizyczna jest zalecana dla osób chorych?

Choroby autoimmunologiczne : objawy, wskazówki, diety – recenzja na stronie lubimyczytac.pl

Metoda zautomatyzowanego rachowania oparta na układzie liczb na palcach : poradnik dla nauczycieli do uczenia matematyki dzieci z klas 1-3, dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki oraz dzieci z obniżoną sprawnością intelektualną - do wykorzystania w przedszkolach, szkołach ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych / Janina Sapeta. - Wydanie II, uaktualnione i poszerzone.  - Kraków : Impuls, 2020.

Sygn. WypRz 249065

Metoda zautomatyzowanego rachowania oparta na układzie liczb na palcach powstała w wyniku obserwacji i doświadczeń pedagogicznych zebranych w ciągu wieloletniej pracy dydaktycznej
z uczniami przez autorkę tej książki.

Adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym (kl. I–III) oraz do uczniów mających specyficzne trudności w uczeniu się matematyki.

Głównym celem, jaki postawiła sobie autorka, było opracowanie takiej metody, która nie tylko minimalizuje trudności wynikające z programu nauczania, ale także rozbudza zainteresowanie oraz chęć do uczenia się matematyki przez wszystkie dzieci, mimo że nie jest to przedmiot ogólnie lubiany przez uczniów. Cel został osiągnięty. Metoda cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem ze strony nauczycieli oraz rodziców. Za całokształt pracy pedagogicznej oraz działalność twórczą autorka książki była doceniana i wielokrotnie wyróżniana. Szczególnym wyróżnieniem było wręczenie jej Medalu Komisji Edukacji Narodowej.

Metoda zautomatyzowanego rachowania oparta na układzie liczb na palcach : poradnik dla nauczycieli do uczenia matematyki dzieci z klas 1-3, dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki oraz dzieci z obniżoną sprawnością intelektualną - do wykorzystania w przedszkolach, szkołach ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych – recenzja na stronie empik.com

Moja siostra ma supermoce / Alicja Grabowska ; [ilustracje: Lidia Łukowska]. - Kraków : Impuls, 2020.

Sygn. WypRz 249067

Nie jest to publikacja naukowa ani też bajka. Trzymacie w dłoniach książkę, która powstała z potrzeby pokazania codzienności osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną. Niewielu z nas wie, jak wygląda życie rodziny, gdy w domu pojawia się dziecko „z problemami”.
Mam nadzieję, że ta lektura pomoże dowiedzieć się więcej i zrozumieć zamiast oceniać.
- Dla wszystkich o otwartych oczach, sercach i umysłach.
- Dla chcących wiedzieć więcej i więcej rozumieć.
- Dla tych, którzy być może mają sąsiada z supermocami, a nie zawsze je rozumieją.

Moja siostra ma supermoce – recenzja na stronie lubimyczytac.pl

My daliśmy radę, tobie też się uda! : przewodnik po życiu na świecie dla osób z zespołem Aspergera / Tony Attwood, Craig R. Evans, Anita Lesko ; przekład Maria Moskal. - Wydanie I.  - Gdansk : Harmonia Universalis, 2020.

Sygn. WypRz 249068

Książka My daliśmy radę, Tobie też się uda! to niezastąpiony zbiór porad sformułowanych przez znane osoby z zespołem Aspergera lub autyzmem wysoko funkcjonującym i kierowanych do innych osób ze spektrum. Każdy z 17 rozdziałów poświęcony jest konkretnym trudnościom towarzyszącym ASD, które rozpoznano na podstawie nowatorskiego badania przeprowadzonego przez dr. Tony’ego Attwooda, Craiga Evansa i Anitę Lesko. Autorami porad są między innymi dr Temple Grandin i dr Stephen M. Shore, a każdy rozdział kończy się szczegółowym i życzliwym komentarzem dr. Tony’ego Attwooda. Publikację uzupełniają barwne reprodukcje prac plastycznych wykonanych przez artystów z autyzmem. Książka stanowi źródło wiedzy, a także nadziei – to pozycja obowiązkowa dla rodziców
i terapeutów osób z zespołem Aspergera lub autyzmem wysoko funkcjonującym.

My daliśmy radę, tobie też się uda! : przewodnik po życiu na świecie dla osób z zespołem Aspergera – recenzja na stronie ksiegarnia.pwn.pl

Nauczyciel wspomagający w szkole, przedszkolu, ośrodku: pojęcie i umocowanie prawne, obowiązki i zasady współpracy z innymi nauczycielami, niezbędna dokumentacja, pytania
i odpowiedzi ekspertów / [autor Małgorzata Celuch]. - Stan prawny: wrzesień 2020.  - Warszawa : Wiedza i Praktyka, copyright 2020.

Sygn. WypRz 249069

Nowe wydanie książki „Nauczyciel wspomagający w szkole, przedszkolu i ośrodku” opisujemy zadania i podstawy prawne zatrudnienia nauczyciela wspomagającego, zasady współpracy z innymi nauczycielami oraz rodzicami dzieci, podstawowe obowiązki, dokumentację prowadzoną przez nauczycieli. Książka zawiera również dokumenty związane z pracą i zatrudnianiem nauczyciela wspomagającego. Ponadto ekspert zebrał pytania i odpowiedzi dotyczące tego zagadnienia – więc na końcu publikacji oprócz teorii zamieszczamy też praktyczne przykłady, procedury i wskazówki postępowania.

Nauczyciel wspomagający w szkole, przedszkolu, ośrodku: pojęcie i umocowanie prawne, obowiązki i zasady współpracy z innymi nauczycielami, niezbędna dokumentacja, pytania i odpowiedzi – recenzja na stronie ksiegarnia.pwn.pl

Niegrzeczne : historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera / Jacek Hołub. - Wydanie I.  - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2020.

Sygn. WypRz 249071

Jak ciężkie jest życie rodziców dzieci ze zdiagnozowanym ADHD, autyzmem lub zespołem Aspergera, wiedzą tylko oni sami. Dzieci też cierpią, choć na swój sposób. Najgorsze jest jednak to, że otoczenie nie akceptuje inności. Ty jednak możesz dowiedzieć się więcej na temat ADHD czy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Zrozum lepiej rodziców i ich chore dzieci dzięki książce Jacka Holuba.

Czy dziecko rzucające się na podłogę w markecie jest po prostu niegrzeczne, a rodzic nie potrafi opanować histerii swojej latorośli? Z pozoru może się tak wydawać, ale historie rodziców i ich dzieci umieszone w książce „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera” autorstwa Jacka Holuba pokazują, że wyjaśnienie takiego zachowania może być zupełnie inne.

Jak to się dzieje, że otoczenie zawsze wie lepiej? Będziesz zaskoczony, jak postronni ludzie odbierają dzieci, które nie reagują typowo na bodźce z otoczenia. Są nieposłuszne, nie słuchają rodziców, wykazują nadpobudliwość lub w ogóle za nic mają normy społeczne. Takie dzieci wzbudzają w przechodniach i w całym otoczeniu gniew i oburzenie. Za ich postawę dostaje się rodzicom, którzy oskarżani są o to, że nie wychowali dzieci i nie potrafią utrzymać ich w ryzach.

Niegrzeczne : historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera – recenzja na stronie empik.com

Nieświadome na scenie : Witkacy i psychoanaliza / Paweł Dybel. - Kraków : Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, copyright 2020.

Sygn. WypRz 249073

"Paweł Dybel w mistrzowski sposób wydobywa w książce różne aspekty splotu biografii i twórczości Witkacego, zrywając ze sposobem, w jaki ujmowano go w dotychczasowej tradycji interpretacyjnej. Wskazuje na kluczowe znaczenie, jakie dla uformowania się osobowości artystycznej pisarza miała jego terapia u Karola de Beauraina, który wprowadził go w tajniki psychoanalizy Freuda. Stąd wzięło się zainteresowanie Witkacego marzeniami sennymi oraz kreowanie przez niego bohaterów o powikłanej konstrukcji psychicznej, określonej przez różnego rodzaju „węzłowiska” (kompleksy). Jednym z takich „węzłowisk” jest motyw sobowtóra, sygnalizujący rozszczepienie tożsamości pisarza. Pojawia się on już w listach do Heleny Czerwijowskiej, na słynnej petersburskiej fotografii, później powraca w dramatach i powieściach. Mimo że o kluczowym wpływie zakopiańskiej terapii u de Beauraina na swoją twórczość Witkacy pisał w Niemytych duszach, w bogatej literaturze jej poświęconej ignorowano zazwyczaj to wyznanie. Nawiązując do tych autobiograficznych wypowiedzi autora "Nienasycenia" i śledząc psychoanalityczne wątki w jego pisarskim dorobku, Paweł Dybel proponuje w książce nowe spojrzenie na osobowość pisarza i jego pisarski dorobek."
dr hab. Ilona Błocian, prof. UWr

Nieświadome na scenie : Witkacy i psychoanaliza – recenzja na stronie empik.com

Nie-uporządkowane życie planet / Paul Murdin ; przekład z angielskiego Jolanta Sawicka. - Wydanie I.  - Warszawa : Muza, 2020.

Sygn. WypRz 249074

Planety, podobnie jak ludzie, mają swoją burzliwą historię, a ich losy obfitują w wiele dramatycznych wydarzeń i zwrotów akcji.

Jeśli spojrzymy na życie planet z dłuższej perspektywy przekonamy się, że wiele faktów może nas zaskoczyć. Wiedzieliście, że Mars był kiedyś nie czerwony, lecz niebieski? Albo, że na Tytanie – największym księżycu Saturna – znajdują się jeziora pełne płynnego metanu?

Nieuporządkowanym życiu planet” fakty, historie i opowieści przeplecione są fascynującymi ciekawostkami. Całość systematyzuje zawarty na końcu książki słowniczek fachowych terminów użytych w tekście, a także kalendarium najważniejszych odkryć astronomicznych – aż do 2019 roku.

Autor książki, profesor Paul Murdin, to badacz czarnych dziur i supernowych, współodkrywca pierwszej gwiezdnej czarnej dziury znalezionej w naszej Galaktyce w układzie Cygnus X-1, ukazuje Układ Słoneczny w zupełnie nowym świetle.

Nie-uporządkowane życie planet – recenzja na stronie empik.com

Jak wychowywać chłopca : potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi / Michael C. Reichert ; [przekład Anna Czechowska]. - Warszawa : Mamania - Grupa Wydawnicza Relacja, 2020.

Sygn. WypRz 249077

W czasach, gdy wielu chłopców przeżywa kryzys, bardzo potrzebujemy przewodnika, aby pomóc im wyrosnąć na silnych i empatycznych mężczyzn.
Psycholog Michael Reichert w swojej książce wykorzystuje wieloletnie badania, by podważyć odwieczne przekonania dotyczące tego, jak chłopcy stają się mężczyznami. Autor wyjaśnia, w jaki sposób stereotypy dotyczące chłopców, którzy muszą być "twardzi" i "męscy", mogą spowodować ich wycofanie, prowadząc do gniewu, izolacji, a nawet destrukcyjnych zachowań. Kluczem do zmiany jest sposób, w jaki rodzice, wychowawcy i mentorzy pomagają chłopcom rozwijać się społecznie i emocjonalnie. Reichert oferuje czytelnikom wskazówki krok po kroku, jak to zrobić:

  • Słuchanie i obserwowanie bez osądu, aby chłopcy wiedzieli, że są słyszani.
  • Pomaganie im w tworzeniu silnych więzi z nauczycielami, trenerami i innymi wzorami do naśladowania.
  • Zachęcanie ich do mówienia o swoich uczuciach na temat płci przeciwnej i podkreślanie znaczenia szacunku wobec kobiet.


Przy wsparciu psychologii i neuronauki książka pomoże rodzicom i opiekunom zbudować dla ich synów dzieciństwo, które pozwoli im wyrosnąć na pewnych siebie, zdolnych i życzliwych mężczyzn.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Jak wychowywać chłopca : potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi – recenzja na stronie empik.com

 

 

Opracowała Monika Filip

Na podstawie recenzji wydawców

Autor: Monika Filip