Wybrane nowości - czerwiec 2023

Nowości

O poronieniu, żałobie i ukojeniu / Julia Bueno ; tłumaczenie Maria Świątkowska. - Wydanie I.  - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, copyright 2022.

Sygn. WypRz 250491

W 2021 roku książka "O poronieniu, żałobie i ukojeniu" otrzymała prestiżową nagrodę British Medical Association Popular Medicine Book Award i była nominowana do British Psychological Society Book Award.

„To opowieść o stracie ciąży, stracie dziecka, stracie siebie jako rodzica. Czytelnika prowadzą osobiste, szczere historie, dzięki którym przekonujemy się jak wiele łączy kobiety i mężczyzn, którzy straty doświadczyli…oraz jak różnie można ją przeżywać. Z obszernego profesjonalnego komentarza autorki skorzystają zarówno rodziny jak i wszyscy ci, którzy szukają mądrej, czułej drogi towarzyszenia w sytuacji, kiedy ciąża kończy się za wcześnie". 
dr n. med. Anna Stolaś psycholożka, położna

O poronieniu, żałobie i ukojeniu- recenzja na stronie empik.com

 

Piętno w procesie demokratyzacji : przykład bezdomności / Małgorzata Kostrzyńska. - Wydanie I.  - Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2022.

Sygn. WypRz 250493

Publikacja jest efektem kilkuletniej pracy naukowo-badawczej autorki oraz jej wieloletniego działania na rzecz osób doświadczających bezdomności. Badaczka podjęła się ukazania przeszkód w procesie włączania społecznego bezdomnych mężczyzn i stowarzyszania się w kontekście mieszanych sytuacji społecznych, odsłaniając przejawy piętna podczas demokratyzacji oraz mechanizmy zniewalające jednostkę dążącą do upełnomocnienia. W sposób zdecydowany i odważny ujawnia słabości oferowanej pomocy, która zamiast wspierać, wydaje się podtrzymywać piętno. Nie pozostawia to złudzeń, że systemowo projektowana pomoc jest nie tylko nieskuteczna, lecz także krzywdząca dla osób, które potrzebują wsparcia. Opisane mechanizmy i strategie podtrzymywania stygmatyzacji oraz pozornej pomocy ukazują raczej próbę zarządzania bezdomnością, nie zaś jej rozwiązywania.

Piętno w procesie demokratyzacji – recenzja na stronie znak.com.pl


Psychoterapia oparta na analizie funkcjonalnej : praktyczny przewodnik po relacji terapeutycznej / Gareth Holman, Jonathan Kanter, Mavis Tsai, Robert Kohlenberg ; przekład: Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska. - Wydanie pierwsze w języku polskim.  - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2023.

Sygn. WypRz 250499

Głębokie, znaczące relacje z innymi ludźmi są niezmiernie ważne dla naszego rozwoju i zdrowego funkcjonowania – wpływają na nasz nastrój, poziom stresu, ogólny dobrostan, zdolność osiągania celów, poczucie bezpieczeństwa, poczucie sensu i celu w życiu. To dzięki więziom społecznym rozwijamy się i osiągamy pełnię swoich możliwości. Dlatego tak ważne jest stworzenie bezpiecznej, wspierającej, pełnej ciepła, życzliwości i szacunku atmosfery w gabinecie psychoterapeutycznym. 

Psychoterapia oparta na analizie funkcjonalnej (FAP) wywodzi się z nurtu trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych oraz kontekstualnej nauki o zachowaniu. Koncentruje się na relacji terapeutycznej jako podstawowym narzędziu zmiany i zdrowienia klienta. Oferuje konkretne wytyczne, które pozwalają budować głębokie, autentyczne, oparte na zaufaniu, empatyczne relacje podczas sesji, a jednocześnie zapewnia ramy teoretyczne pozwalające myśleć o procesie terapii w sposób wysoce zindywidualizowany i zarazem bardzo precyzyjny. 

Niniejsza książka stanowi wprowadzenie do teorii i praktyki klinicznej FAP z naciskiem na praktyczne scenariusze kliniczne. Autorzy skupiają się na budowaniu, podtrzymywaniu i doskonaleniu relacji terapeutycznej oraz związanych z tym wyzwaniach. Specjaliści w zakresie zdrowia psychicznego dowiedzą się z tego przewodnika, jak znaleźć równowagę między autentycznością, troskliwością i myśleniem strategicznym. Poznają też wskazówki dotyczące opracowywania konceptualizacji przypadku oraz nauczą się działać z otwartością, uważnością i zaangażowaniem w każdej interakcji z każdym klientem, aby tworzyć kontekst sprzyjający zmianie. Dzięki temu będą mogli budować pełne współczucia, elastyczne i skuteczne relacje terapeutyczne.

Psychoterapia oparta na analizie funkcjonalnej – recenzja na stronie gwp.pl


Rozgryzione : jak nauczyć dziecko dobrze jeść? : przewodnik po żywieniu dzieci / Marta Kostka, Zuzanna Wędołowska ; [ilustracje Magdalena Arażny]. - Wydanie I.  - Kraków : Znak Emotikon, 2023.

Sygn. WypRz 250500

Liczba decyzji żywieniowych, które podejmujesz każdego dnia, potrafi przytłoczyć. Jednak prawdziwa karuzela wątpliwości i lęków pojawia się, gdy poza sobą musisz zacząć karmić również swoje dziecko.

  • Jak zacząć rozszerzanie diety?
  • Dlaczego dziecko nie chce jeść warzyw?
  • Czy nie waży za dużo?
  • Co robić, gdy jedyne, co chce jeść, to sucha bułka?

Jednak czy temat żywienia dzieci zawsze był tak skomplikowany? Nasze prababki karmiły swoje pociechy bez tabelek, zaleceń lekarskich i ekologicznych słoiczków. Być może to właśnie w naszej przeszłości kryje się odpowiedź na pytanie:

Jak nauczyć dziecko dobrze jeść?

Zapraszamy cię w wyjątkową podróż po żywieniu dzieci. Marta Kostka i Zuzanna Wędołowska opowiedzą, jak kiedyś karmiono dzieci, skąd się bierze u nich niechęć do jedzenia warzyw, jak uczą się nowych smaków, czy siatki centylowe nigdy się nie mylą oraz dlaczego we współczesnym świecie tak trudno odmówić kolejnej porcji ciasta. Autorki przeprowadzą cię przez kolejne etapy żywienia dzieci, przyjrzą się najczęstszym problemom (w tym wybiórczości i otyłości) i zaprowadzą cię nie tylko tam, gdzie zazwyczaj rodzą się wszystkie problemy, ale też w miejsce, gdzie leżą wszelkie ich rozwiązania: do wspólnego posiłku przepełnionego miłością i radością płynącą z jedzenia.

Rozgryzione : jak nauczyć dziecko dobrze jeść? – recenzja na stronie

 

Seksualność dzieci i młodzieży - (nie)trudności pedagogiczne i psychoterapeutyczne / Marta Jurczyk, Monika I. Dąbkowska. - Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2022.

Sygn. WypRz 250501

Potrzeba powstania tej książki wynikała przede wszystkim z naszej praktyki klinicznej w pracy z Pacjentami i ich Rodzinami nad seksualnością wieku dziecięcego i młodzieńczego. Na kolejnych stronach obu części książki będzie interesować nas przede wszystkim to, w jakim stopniu dziecięce zachowania w obszarze seksualności organizują różne praktyki pedagogiczne i psychoterapeutyczne, a także – a może przede wszystkim – jak mogłyby lub powinny je organizować.

Seksualność dzieci i młodzieży – recenzja na stronie

Sposoby na złość, gniew i dobre relacje / Christina Kress MSW, LICSW ; seria "4 potwory i złość" pod redakcją merytoryczną psycholog Anny Kmiecik ; [tłumaczenie: Urszula Ruzik-Kulińska ; ilustracje: Sara Christin, Katie Sparks]. - [Olsztyn] : Levyz Books, copyright 2023.

Sygn. WypRz 250502

Książka rekomendowana przez psychoterapeutów dziecięcych.
Książka-narzędzie, które może być stosowane zarówno w domu z rodzicem, jak i w gabinecie psychologa. Złość rzadko rodzi się w próżni, najczęściej odczuwamy tę emocję w kontekście relacji międzyludzkich. Często jest przykrywką dla wielu innych emocji, które w sobie nosimy. Opierając się na powyższych założeniach, książka przedstawia 35 aktywacji inspirowanych terapią dialektyczno-behawioralną. Niewiele teorii, dużo ćwiczeń, gra psychoedukacyjna i autorskie metody pracy psychologicznej inspirowane DBT, np. rozbrajanie bomby złości inspirowane analizą łańcuchową czy Domek Złości. DBT jest certyfikowaną metodą terapeutyczną o kliniczne udowodnionej skuteczności. Ćwiczenia mogą być też wykorzystywane w ramach elementarnej pracy psychologicznej. To pierwsza książka z serii 4 potwory i złość. Seria nawiązuje do 4 stylów radzenia sobie ze złością: apatyczny, pasywny, wybuchowy, asertywny. Workbook powstał z myślą o dzieciach, które złość odczuwają intensywnie i reagują wybuchowo.

"Wspaniała ćwiczeniówka, która pomaga terapeutom i rodzicom wspierać dzieci, które nie radzą sobie z silnymi emocjami. W obecnych czasach, gdy dzieci i ich rodziny pozostają pod niespotykaną dotąd presją, taka pomoc jest niezwykle ważna. Autorka opisuje tak wiele przydatnych pomysłów, że z pewności znajdziesz tu narzędzie odpowiednie dla twojego dziecka".
Sposoby na złość, gniew i dobre relacje – recenzja na stronie empik.com

 

Uwolnij się od depresji raz na zawsze : zindywidualizowane podejście, które daje nową nadzieję na trwałą ulgę / Gregory L. Jantz z Keith Wall ; przełożył Paweł Borkowski. - Wydanie I.  - Kraków : eSPe, 2022.

Sygn. Wyp 250506

Ta książka nie tylko poszerza nasze spojrzenie na depresję, ale również pokazuje, jak zróżnicowane bywają jej źródła i sposoby radzenia sobie z tą trudną i uporczywą chorobą. Holistyczne spojrzenie, jakie prezentuje autor, otwiera szereg perspektyw na radzenie sobie nie tylko z objawami, ale i ze źródłem depresji. Niniejsza publikacja nie tylko jest świetnym źródłem wiedzy, ale przede wszystkim daje tak bardzo potrzebną pacjentom nadzieję.

Uwolnij się od depresji raz na zawsze – recenzja na stronie empik.com

Współczesna dietoterapia / redakcja naukowa dr hab. Ewa Lange prof. SGGW, dr hab. lek. Dariusz Włodarek prof. SGGW. - Wydanie II rozszerzone i uaktualnione - 1 dodruk.  - Warszawa : PZWL, 2023.

Sygn. WypRz 250512

Publikacja o nowym tytule „Współczesna dietoterapia  to nowa odsłona książki „Dietoterapia”, która cieszy się niesłabnącą popularnością, zarówno wśród studentów kierunków żywieniowych i dietetycznych, jak i innych osób, których kształcenie związane jest z naukami o zdrowiu oraz studentów studiów podyplomowych związanych z poradnictwem dietetycznym.

Postęp prac badawczych związanych z dietoprofilaktyką, interwencją dietetyczną w różnych stanach chorobowych, jak i modyfikacją zarówno zaleceń diagnostycznych, jak i standardów opieki w poszczególnych dietozależnych stanach patologicznych i jednostkach chorobowych spowodował potrzebę aktualizacji publikacji. Warto dodać, że w ciągu ostatnich lat ukazało się wiele nowych standardów, wytycznych i raportów dotyczących wpływu diety na występowanie i leczenie wielu chorób, ukazały się nowe zalecenia i normy żywieniowe dla populacji polskiej, co uzasadnia potrzebę aktualizacji wcześniej publikowanych informacji.

Książkę dedykujemy osobom zawodowo związanym z nauką o zdrowiu i opieką medyczną, w tym lekarzom, pielęgniarkom, czy fizjoterapeutom ale przede wszystkim studentom dietetyki i kierunków żywieniowych i dietetykom.

Współczesna dietoterapia – recenzja na stronie pzwl.pl

Zasada dobra dziecka : antidotum na bezradność / Jacek Cudny. - Wydanie I.  - Warszawa : PZWL, 2022.

Sygn. WypRz 250517

Książka adresowana jest do tych, którzy na co dzień pracują z dziećmi – czy to w służbie zdrowia, w oświacie, instytucjach pomocy społecznej, czy w organizacjach pozarządowych, a także do osób/instytucji sprawujących, szeroko pojętą, pieczę zastępczą. Celem publikacji jest uświadomienie Czytelnikowi, że zasada dobra dziecka to realny przepis o wyjątkowej mocy. Książka pokazuje, że tytułowa zasada to nie tylko tarcza, która potrafi obronić nas w codziennej pracy z dziećmi, ale że jest to również potężna broń, która może zmienić rzeczywistość osaczającą naszych podopiecznych. Choć treść książki dotyczy bardzo poważnej tematyki z obszaru zagadnień prawnych, jest napisana przystępnym i zrozumiałym językiem, prezentuje prawdziwe historie z paragrafami w tle i z zasadą dobra dziecka w roli głównej. Korzysta z doświadczeń gromadzonych przez Autora w ciągu kilkudziesięciu lat praktyki prawniczej.

Zasada dobrego dziecka - recenzja na stronie pzwl.pl

Autyzm w mojej rodzinie : dziennik dla rodzeństwa dzieci z ASD / Sandra Tucker ; z przedmową autorstwa Catherine Faherty ; tłumaczenie: Juliusz Okuniewski. - Wydanie I.  - Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2023.

Sygn. WypRz 250522

Książka autorstwa Sandry Tucker zawiera ćwiczenia, które w przejrzysty sposób pokazują, że autyzm dotyczy całej rodziny, nie tylko osoby, u której go zdiagnozowano. Napisane prostym językiem wskazówki oraz interaktywne zadania pomogą neurotypowemu dziecku:

  • zrozumieć autystycznego członka rodziny, zwłaszcza jego potrzeby sensoryczne i sposób myślenia
  • poprawić swoje relacje z rodzeństwem
  • nauczyć się lepiej wyrażać własne emocje i myśli
  • udzielić bratu lub siostrze z autyzmem mądrego wsparcia, gdy będzie to potrzebne (np. w szkole lub grupie rówieśniczej).

Proponowane zadania pobudzą kreatywność dziecka. Może je ono uzupełniać, korzystając z różnorodnych technik: pisząc, rysując albo naklejając wycinanki. Może to zrobić samodzielnie lub wspólnie z rodzicami. To znakomita propozycja dla czytelników i czytelniczek w wieku od 8 do 12 lat.

Autyzm w mojej rodzinie – recenzja na stronie harmonia.edu.pl

Autor: Monika Filip