Wybrane nowości - czerwiec 2021

Nowości

Czytaj książki tak szybko, jak myślisz : szybciej, mądrzej i bardziej kreatywnie... / Robert Buszta. - Gliwice : Helion SA, copyright 2021.

Sygn. WypRz 249409

By czytać szybciej, mądrzej i bardziej kreatywnie...

Żyjemy w czasach przesytu - rzeczy, idei i książek. Wydawcy zalewają księgarnie nowościami. Wiele z nich to wartościowe lektury, niejedną chciałoby się przytulić do czytelniczego serca. Kupujemy je więc, kładziemy na półce i... biegniemy do innych zadań. Bo praca, bo szkoła, bo obowiązki. A ponieważ i żyć trzeba, to czasu na lekturę wiele nie zostaje. Ot, może półtorej godziny, i to maksymalnie raz w tygodniu. Ale zaraz, zaraz... 90 minut to dokładnie tyle, ile potrzebujesz, by przeczytać 200 - 300 stron.

Naprawdę! W półtorej godziny jesteś w stanie przyswoić zawartość praktycznie dowolnej książki, również popularnonaukowej. Jeśli skorzystasz ze wskazówek i z instrukcji zawartych w tym poradniku, staniesz się mistrzem wychwytywania istotnych treści z zalewu słów stanowiących jedynie stylistyczne ozdobniki albo literackie wypełniacze. Prawdziwa treść publikacji bowiem kryje się w twardych danych! Rzecz w tym, by nauczyć się skutecznie je wyłuskiwać. Poznaj Organiczną Technikę Studiowania i czytaj tak szybko, by nie umknęła Ci żadna ważna informacja ani premiera nowej książki. 

Czytaj książki tak szybko, jak myślisz : szybciej, mądrzej i bardziej kreatywnie... - recenzja na stronie empik.com

Do wolności od negatywności czyli jak oczyszczać swoje myśli, emocje i energię / Agnieszka Ornatowska. - Gliwice : Sensus - Wydawnictwo Helion, copyright 2021.

Sygn. WypRz 249411

Z ciemnej na jasną stronę życia.

Nawet najwięksi optymiści miewają od czasu do czasu myśli czarne i ponure. Wszystkich nas dopadają negatywne emocje. Złość, strach, smutek to wręcz codzienność wielu osób. Co zrobić z nadmiarem negatywnych emocji? Jak sobie z nimi poradzić? Okazuje się, że jest na to sposób - najlepiej traktować je jak znaki ostrzegawcze, które Ci mówią, że coś dzieje się nie tak, jak tego chcesz.

Szkoda czasu, energii, inteligencji i zdrowia na ciemne myśli oraz związane z nimi negatywne emocje. Szkoda tym bardziej, że wszystko to można odmienić. Ciemność przekuć w jasność, negatyw zmienić w pozytyw, utraconą energię odzyskać i zwielokrotnić po to, by żyć pełniej, efektywniej i po prostu szczęśliwiej. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą opisane w tej książce techniki, strategie działania i medytacje, które pozwolą Ci samodzielnie decydować, o czym i jak chcesz myśleć.

A pierwszym krokiem do uzyskania wolności od negatywności jest uświadomienie sobie, że to Ty rządzisz swoim wewnętrznym światem, że tylko Ty możesz na niego wpływać...

Do wolności od negatywności czyli jak oczyszczać swoje myśli, emocje i energię - recenzja na stronie empik.com


Aktywność asystentów rodziny : analiza narracji w ujęciu transwersalnym / Izabela Kamińska-Jatczak. - Wydanie I.  - Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2021.

Sygn. WypRz 249422

Monografia zawiera rozważania dotyczące aktywności asystentów rodzinnych. Autorka podejmuje próbę połączenia teorii naukowej - transwersalnej analizy aktywności Jeana-Marie Barbiera - z rozważaniami asystentów z pola praktyki. Jest to jednocześnie przykład wykorzystania koncepcji metateoretycznej do podejmowania refleksji nad praktyką.

Publikacja może zaciekawić zarówno teoretyków, jak i refleksyjnych praktyków zajmujących się pracą socjalną z rodziną. Pierwsi mogą odnaleźć propozycję holistycznego i transwersalnego podejścia do analizowania aktywności, w którym uwzględniono różne jej przestrzenie, a drudzy - przykłady słownictwa, za pomocą którego będą mogli opisywać to, co robią w praktyce, nadając swoim wypowiedziom intencję naukową. Książka jest adresowana do osób poszukujących pogłębionego, naukowego namysłu nad praktyką pracy socjalnej.

Aktywność asystentów rodziny : analiza narracji w ujęciu transwersalnym – recenzja na stronie gandalf.com.pl

https://www.gandalf.com.pl/e/aktywnosc-asystentow-rodziny-analiza/

 

Analiza łańcuchowa w terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT) / Shireen L. Rizvi ; tłumaczenie Juliusz Okuniewski. - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, cop. 2021.

Sygn. WypRz 249423

Ta znakomita publikacja poświęcona analizie łańcuchowej powstała w odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie wśród terapeutów na  informacje dotyczące tego, jak poprawnie i skutecznie prowadzić terapię dialektyczno-behawioralną.

Gdy w latach osiemdziesiątych młoda psycholożka Marsha Linehan opracowywała DBT wraz ze współpracownikami z University of Washington, nikt nie wiedział czy okaże się ona sukcesem zarówno pod względem skuteczności klinicznej w pracy z osobami przejawiającymi chroniczne skłonności samobójcze i zachowania autoagresywne, dla których była przeznaczona, jak i w kontekście akceptacji oraz stosowania przez środowisko terapeutów, którzy od dawna starali się pomóc ludziom z tego typu problemami. 

Gdzie się teraz znajdujemy? Stygmatyzacja jest rzadsza, nadziei jest więcej. Specjaliści zgadzają się, że BPD i związane z tym problemy można leczyć, a imponująca liczba badań wskazuje na skuteczność terapii. 

Analizy łańcuchowe kształtują DBT. Oznacza to, że gdy już wiemy jakie są problemy (inaczej "podstawowe cele") klienta, przeprowadzenie analizy łańcuchowej jest sposobem na zrozumienie zarówno jego doświadczenia, jak i zmiennych, które kontrolują te podstawowe cele lub wpływają na nie. DBT to terapia zakorzeniona w uważności, a analiza łańcuchowa wymaga uważnej obserwacji i opisu czynników, które prawdopodobnie doprowadziły do wystąpienia sytuacji, w której można było zaobserwować istnienie określonego problemu.  

Analiza łańcuchowa w terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT) – recenzja na stronie medicon.pl

 

Sekrety terapii kolorami : jak korzystać z energii barw? / Leszek Matela. - Katowice : Wydawnictwo KOS, 2021.

Sygn. WypRz 249425

Książka SEKRETY TERAPII KOLORAMI w sposób przejrzysty i zrozumiały dla wszystkich wprowadza czytelnika w zagadnienie energii kolorów i barw, koncentrując się na ich zastosowaniu praktycznym. Autor przedstawia w niej różne jej aspekty, rozumiane jako dziedzina wiedzy o wykorzystaniu oddziaływania barw dla dobra człowieka. Zapoznaj się z tą książką, jeśli chcesz:
– dowiedzieć się, jakie jest znaczenie barw w naszym życiu;
– zapoznać się z podstawami psychologii kolorów;
– ustalić ich oddziaływanie na psychikę i emocje oraz nasze zdrowie;
– nauczyć się używać barw dla zdrowia;
– dobrać odpowiednią kolorystykę ubioru;
– poznać testy barw stosowane w psychologii;
– wykorzystać energie kolorów do urządzania wnętrz mieszkań i miejsc pracy;
– dowiedzieć się, jak wykorzystuje się je w feng shui, ajurwedzie i alchemii;
– nauczyć się rozpoznawania barw aury człowieka;
– przyswoić metody przekazywania wibracji kolorów za pomocą wahadeł;
– zdobyć wiedzę o zastosowaniu barwnego światła w terapii i profilaktyce;
– opanować technikę harmonizacji pracy czakr;
– zgłębić rolę barw w sztuce;
– zapoznać się z urządzeniami do chromoterapii.

Sekrety terapii kolorami : jak korzystać z energii barw? – recenzja na stronie znak.com.pl

Statystycznie rzecz biorąc czyli Ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? / Janina Bąk ; [ilustracje: Beata Smugaj]. - Wydanie I.  - Warszawa : Wydawnictwo WAB, 2020.

Sygn. WypRz 249426

"Statystycznie rzecz biorąc" to książka o statystyce (tak, o statystyce!), której lektura przyprawia o ból przepony (ze śmiechu. Nie trzeba od razu biec do lekarza). No i nawet można zrozumieć o co w niej (statystyce) chodzi. Wszystko dzięki Janinie Bąk, pandze biznesu, komendancie komedii, charyzmatycznej liderce ortodoksyjnej grupy #DrużynaJanina. Ile trzeba zjeść czekolady, by dostać Nobla? Dlaczego koń i szop pracz nigdy nie dostali doktoratu? Czy język angielski powoduje zawały serca, a masło przedłuża życie? Czego statystyka nauczyła się od martwego łososia? A przede wszystkim: czy naukowcy są jak żony i nigdy się nie mylą? Dzięki setkom ciekawostek zobaczycie, że statystyka potrafi zmierzyć wszystko i – wbrew pozorom – przydaje się do wszystkiego. Pozwala nawet oszacować matematyczny wzór na miłość!

Statystycznie rzecz biorąc czyli Ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? – recenzja na stronie empik.com

 

Rób swoje : 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie / Austin Kleon ; przekład: Katarzyna Rojek. - Gliwice : Helion, copyright 2020.

Sygn. WypRz 249428

Czy nie odnosisz wrażenia, że świat z dnia na dzień staje się coraz głupszy i gorszy? Widać to w mediach i na ulicach. Tak, masz rację, nigdy nie będzie łatwiej i spokojniej. Świat jest nieprzewidywalny, zmiany zachodzą w najbardziej nieoczekiwanych kierunkach i w zawrotnym tempie, a stabilne wydają się tylko dwie sprawy: kreatywna praca jest ciężka, a życie trwa zbyt krótko. Brzmi to jak prosty przepis na wypalenie twórcze, prawda? Jeśli jednak nie masz zamiaru się poddać i chcesz prowadzić wartościowe i owocne życie, przyda Ci się garść pomocnych wskazówek.

To książka dla pisarzy, artystów, a także dla nauczycieli, przedsiębiorców, studentów czy działaczy społecznych. Przedstawia 10 prostych zasad, które ułatwiają pozostanie kreatywnym niezależnie od okoliczności, i wyjaśnia, na czym polega ich wartość oraz w jakich sytuacjach okazują się szczególnie przydatne. Reguły te pomogły wielu wspaniałym ludziom w zachowaniu spokoju i pozostaniu twórczym pomimo zmian, jakie zachodzą w otaczającym świecie. Książka będzie cenna zwłaszcza dla osób, które muszą pozostać twórcze i pełne energii mimo narastającej frustracji i zmęczenia. Zawarte w niej ponadczasowe, praktyczne i etyczne wskazówki pomogą w pozostaniu twórczym, skoncentrowanym i uczciwym wobec siebie.

Rób swoje : 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie – recenzja na stronie lubimyczytać.pl

Poszukiwanie sojuszników i źródeł inspiracji w pedagogice dziecka / redakcja naukowa Marzena Adamowicz, Lidia Kataryńczuk-Mania, Iwona Kopaczyńska. - Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2021.

Sygn. CzytR 249431

Przedstawiana książka to monograficzne opracowanie problematyki dotyczącej pracy nauczyciela w placówkach edukacyjnych. W toku przygotowywania tej pozycji, myślą towarzyszącą redaktorkom książki było poszukiwanie możliwości inspirowania nauczycieli i badaczy procesów edukacyjnych związanych z pracą z młodszymi dziećmi, zaszczepiania ciągle nowymi ideami, poszukiwanie ciekawych kontekstów, wyjaśniających bądź inspirujących prace nauczyciela. Rzeczywistość niesie bowiem ciągle nowe problemy, a zmiany cywilizacyjne sprawiają, że nauczyciele muszą mierzyć się z wieloma trudnymi i codziennie doświadczanymi sytuacjami. Warto dzielić się więc spostrzeżeniami, wynikami prowadzonych badań, wymieniać się doświadczeniem, zwłaszcza, że mogą stać się one dla czytelników źródłem czynników inicjatywnych we własnym rozwoju.

Poszukiwanie sojuszników i źródeł inspiracji w pedagogice dziecka - recenzja na stronie empik.com

 

Trening superkoncentracji dla dzieci / Paulina Mechło, Magdalena Karpińska. - Gliwice : Helion, copyright 2021.

Sygn. WypRz 249438

O tym, jakich szkód może przysporzyć roztrzepanie i brak koncentracji nie trzeba chyba przekonywać - wie o tym każdy, komu zdarzyło się zapomnieć o odrobieniu zadania domowego czy nie przeczytać lektury. Albo jeszcze gorzej - odrobił zadanie źle, bo pracował nieuważnie i cały wysiłek poszedł na marne. Niestety - nasze życie jest pełnie różnych "rozpraszaczy". Smartfon, komputer, telewizor, wiele różnych obowiązków - wszystko to nie sprzyja koncentracji. Nawet dorosłym ciężko przychodzi skupienie się na jakimś problemie czy zagadnieniu. A dzieci - no cóż, dzieciom jest jeszcze trudniej. Bo jak tu się skupić, kiedy na każdym kroku życie podsuwa rozmaite rozpraszające nas atrakcje. A tymczasem koncentracja, dobra pamięć, spostrzegawczość przydadzą się w szkole i pomogą w życiu. Czy możemy te umiejętności wytrenować, tak jak trenuje się mięśnie?

Na szczęście odpowiedź brzmi: oczywiście tak. Możemy, w dodatku łącząc to z zabawą. Autorki "Treningu superkoncentracji? dla dzieci przygotowały kilkadziesiąt kreatywnych zabaw, które pozwolą wzmocnić pamięć, rozwinąć spostrzegawczość i wyćwiczyć koncentrację. W treningu będzie nas wspierał przyjacielski Móżdżek. Czasem pomoże, czasem trochę poprzeszkadza, a czasem będzie chciał z nami porozmawiać. A po ukończeniu wszystkich zadań na końcu książki czeka na nas zasłużony dyplom...

Trening superkoncentracji dla dzieci - recenzja na stronie empik.com

 

Socjotechnika : metody manipulacji i ludzki aspekt bezpieczeństwa / Christopher Hadnagy ; przedmowa dr Paul Ekman ; przekład Joanna Sugiero. - Gliwice : Onepress - Helion, © 2021.

Sygn. WypRz 249439

Człowiek jest istotą społeczną. To zrozumiałe, że każda część ciała informuje o emocjach danej osoby. Umiejętność świadomego korzystania z komunikacji niewerbalnej pomaga w zrozumieniu odczuć rozmówcy. Pomaga też w dostrzeżeniu dyskomfortu, a nawet zauważeniu ukrywanych emocji, takich jak gniew, radość, strach czy smutek. Zdolność do rozpoznawania tych oznak i ich prawidłowa interpretacja z pewnością poprawiają komfort komunikacji, jednak znaczenie tej umiejętności jest o wiele większe: socjotechnika jest nieodzownym elementem działania hakerów, przestępców czy służb specjalnych. Korzystanie z wiedzy socjotechnicznej i jej zdobyczy pozwala zachować kontrolę w każdej sytuacji, gdy mamy do czynienia z komunikowaniem się ludzi ze sobą.

Dzięki tej książce udoskonalisz swoje umiejętności komunikacyjne: nauczysz się odczytywać niewerbalne wskazówki i samemu prezentować niewerbalne wzmocnienia. Z jednej strony zaczniesz lepiej rozumieć przekaz innych ludzi, z drugiej - sprawisz, że rozmówcy zaczną cenić komunikowanie się z Tobą. Szybko zauważysz, jaka to cenna umiejętność: jako specjalista do spraw bezpieczeństwa będziesz skuteczniej edukować współpracowników i zwalczać cyberataki. Jako osoba działająca publicznie łatwiej przekonasz ludzi do swoich idei. Dowiesz się, jak naukowe zdobycze socjotechniki mogą być wykorzystywane do różnych celów: dobrych, złych czy po prostu brzydkich. Wiedza zdobyta dzięki tej lekturze oraz odrobina krytycznego myślenia staną się Twoim najlepszym zabezpieczeniem.

Socjotechnika : metody manipulacji i ludzki aspekt bezpieczeństwa - recenzja na stronie empik.com

Autor: Monika Filip