Smutek, którego nikt nie chciał / Artur Gębka ; ilustracje [i opracowanie graficzne] Marcelina Gradowska. - Wydanie pierwsze 2022 rok. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Elżbieta Zubrzycka, 2022.
Sygn. WypRz 250596
Z jakiego powodu czujemy smutek? Czy odwiedziny smutku oznaczają coś złego? Co sprawia, że smutek nie chce odejść?
Ośmioletni Tymon zadaje sobie szereg podobnych pytań. Chłopiec prowadzi nietypowe śledztwo. Do jego domu zakradło się tajemnicze Małe Coś, którego wszyscy za wszelką cenę chcą się pozbyć. Bliscy Tymona stosują wiele różnych sposobów z nadzieją, że to pozwoli im osiągnąć spokój i znaleźć szczęście. Z czasem jednak zaczynają odkrywać, że do dobrego samopoczucia może prowadzić zupełnie inna droga, niż im się z początku wydawało…
Książka uczy, w jaki sposób reagować na pojawienie się smutku. Dzięki temu smutek przestaje jawić się nam jako wróg, a staje się naszym życzliwym sprzymierzeńcem. Takie podejście pomaga w rozwinięciu umiejętności regulowania emocji. „Smutek, którego nikt nie chciał” opiera się na założeniach przyjaznego dla dzieci i młodzieży modelu terapeutycznego, jakim jest terapia akceptacji i zaangażowania. Zawiera opowiadanie o Tymonie i jego rodzinie oraz część ćwiczeniową, pomagającą w sposób praktyczny oswoić emocję smutku.
Smutek, którego nikt nie chciał - recenzja na stronie https://www.empik.com/smutek-ktorego-nikt-nie-chcial-gebka-artur,p1291577734,ksiazka-p
Trauma nasza powszednia : jak mózg reaguje na stres, lęk i bolesne wspomnienia / Tracey Shors ; tłumaczenie: Jadwiga Czub. - Warszawa : Linia sp. z o.o., 2023.
Sygn. WypRz 250603
Każdy z nas ma doświadczenia traumy. Niezależnie od tego, czy jest to konkretne wstrząsające wydarzenie, czy ich seria, która w pewnym momencie się kumuluje, trauma może odbijać się w nas echem przez całe życie.
W książce "Trauma nasza powszednia" neurobiolożka, dr Tracey Shors bada traumę, skupiając się na jej wszechobecnym charakterze. Drobne i znaczące wydarzenia mogą prowadzić do traumatycznych przeżyć i wpłynąć na nasze zachowania. Tracey Shors stara się wyjaśnić neurobiologiczne przyczyny, dla których kobiety są znacznie bardziej podatne na stres i traumatyczne wydarzenia, co sprowadza się do tego, że trzykrotnie częściej niż mężczyźni cierpią na zespół stresu pourazowego.
Trauma nasza powszednia : jak mózg reaguje na stres, lęk i bolesne wspomnienia- recenzja na stronie https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5063763/trauma-nasza-powszednia-jak-mozg-reaguje-na-stres-lek-i-bolesne-wspomnienia
Uczeń z zaburzeniami psychicznymi : wybrane zagadnienia wsparcia psychologiczno-pedagogicznego / Piotr Majewicz, Jacek Sikorski. - Kraków : WNUP, 2022.
Sygn. WypRz 250606
Opracowanie poświęcone jest trzem podstawowym kwestiom, jakimi są: wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i w końcu rozległy i trudny problem zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Autorzy skupiają się na szczególnie trudnym podmiocie jakim jest uczeń z zaburzeniami psychicznymi, w tym dzieci i młodzież, która bez systemowej, interdyscyplinarnej i profesjonalnej pomocy nie jest w stanie realizować z powodzeniem obowiązku szkolnego, ale i rozwijać się i funkcjonować w wielu przestrzeniach własnej aktywności.
Uczeń z zaburzeniami psychicznymi : wybrane zagadnienia wsparcia psychologiczno-pedagogicznego https://pzwl.pl/Uczen-z-zaburzeniami-psychicznymi.-Wybrane-zagadnienia-wsparcia-psychologiczno-pedagogicznego,197679258,p.html
W pułapce piękna : "uzależnienia" związane z modyfikacją ciała / Robert Modrzyński, Anna Mańkowska. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Difin, 2022.
Sygn. WypRz 250608
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat kanon piękna wciąż ulegał zmianom. Żyjemy w kulturze, która stawia nas przed dylematem, czy piękno jest osobiste czy też uniwersalne? Wygląd jest częścią człowieka i każdy, kreując siebie, stara się w jakimś stopniu dostosować do obecnych kanonów piękna, często decydując się na konkretne, trwałe modyfikacje ciała. Dążenie do piękna w ten sposób z czasem może przynieść odwrotne do pożądanych skutki. To, co miało ozdabiać, wyrażać, zachwycać budzi przerażenie. To, co miało służyć zdrowiu, wzmacniać – szkodzi.
Książka porządkuje wiedzę na temat nałogowych zachowań związanych z modyfikacją ciała. Wśród zagadnień znalazły się m.in.:
- operacje plastyczne, które niejednokrotnie nazywane są chirurgią spełniania pragnień. Istnieje jednak spora grupa osób, która nigdy nie będzie zadowolona z osiągniętego rezultatu. Chcąc stale zmieniać swój wygląd, wpadają w pułapkę uzależnienia;
- tatuowanie ciała i piercing – czy jest to sposób na wyrażanie siebie, poszukiwanie nowych doświadczeń czy po prostu moda?;
- tanoreksja, czyli opalanie, które staje się nałogiem. Mimo ostrzeżeń zdrowotnych, wiele osób nadal chętnie odwiedza „gabinety światło- terapii”;
- ortoreksja i bigoreksja, opisujące tematy zdrowego odżywiania i dbałości o sylwetkę, które zaczynają szkodzić.
W pułapce piękna : "uzależnienia" związane z modyfikacją ciała – recenzja na stronie księgarnia.delfin.pl https://ksiegarnia.difin.pl/w-pulapce-piekna-uzaleznienia-zwiazane-z-modyfikacja-ciala
Władza platform : za fasadą Google, Facebooka i Spotify / Jan Kreft. - Kraków : Universitas, 2022.
Sygn. WypRz 250611
To książka o władzy platform Facebooka i Google, o kontrolowaniu człowieka, grup społecznych, a nawet państw. O „magii” uzależniania ludzi, celebracji osobliwych mitów, kulcie porażki, mirażach bogactwa, kreatywności i kariery. To książka o algorytmizacji codziennego życia, feudalnych stosunkach na platformach, ich niewolnikach i menedżerach pokutnikach. O zarządzaniu antykonkurencyjnymi platformami, o „strefach zabójstw” rynkowych rywali. To wreszcie książka o utowarowieniu wszystkiego – od miłości po nienawiść – o tyranii iluzji, o redefiniowaniu znaczeń w cyberprzestrzeni ludzkiej aktywności, o obsesji pomiarów każdego aspektu życia z nadrzędną misją i wiarą, że można naprawiać świat, tworząc jeszcze lepszy algorytm.
Władza platform : za fasadą Google, Facebooka i Spotify – recenzja na stronie lubimyczytać.pl https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5002315/wladza-platform-za-fasada-google-facebooka-i-spotify
Wspomaganie rozwoju dziecka w spektrum autyzmu : poradnik dla rodziców i terapeutów / Małgorzata Mikołajczyk. - Wydanie drugie. - Warszawa : Difin, 2023.
Sygn. WypRz 250612
Wydanie 2 zawiera nowe spojrzenie na autyzm. Treści zapewniają głęboką perspektywę, która dodaje nadziei i podnosi na duchu specjalistów i członków rodziny, ukazując autyzm nie jako straszliwą niepełnosprawność, lecz jako niezwykły wymiar człowieczeństwa. Treści mogą stać się postulatem niezbędnych zmian w naszym postrzeganiu osób z autyzmem oraz udzielaniu im pomocy przez wsparcie i akceptację.
W poradniku przedstawiono m.in.:
- metody wsparcia terapeutycznego, które są stosowane i akceptowane przez profesjonalnych terapeutów zajmujących się tematem rozwoju w spektrum autyzmu;
- znaczenie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i rodziny;
- analizy indywidualnych przypadków (np. zaburzenia przystosowania społecznego, niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym).
Publikacja skierowana jest do pedagogów, psychologów, terapeutów-rewalidatorów, psychologów-terapeutów, rodziców i opiekunów dzieci autystycznych, studentów pedagogiki specjalnej i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz ośrodków interwencji.
Wspomaganie rozwoju dziecka w spektrum autyzmu : poradnik dla rodziców i terapeutów – recenzja na stronie księgarnia.delfin.pl https://ksiegarnia.difin.pl/wspomaganie-rozwoju-dziecka-w-spektrum-autyzmu-poradnik-dla-rodzicow-i-terapeutow-wydanie-2
Wychowani przez niedojrzałych emocjonalnie rodziców : jak odzyskać wiarę w siebie i żyć życiem, którego pragniesz / Lindsay C. Gibson ; przekład Agata Błaż. - Wydanie pierwsze w języku polskim 2022 rok. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2022.
Sygn. WypRz 250613
Rodzice niedojrzali emocjonalnie oczekują, że to ich dziecko będzie stawiało na pierwszym miejscu. Nie dbają o zaspokojenie jego potrzeb, ignorują jego uczucia, nie szanują jego granic. Dzieci takich rodziców wyrastają na ludzi wycofanych, których przepełniają wstyd, gniew i lęk. Na ludzi, którzy nie mają dostępu do swojej intuicji i do swoich emocji, szukają aprobaty zamiast prawdziwej relacji i zawsze stawiają siebie na ostatnim miejscu. Możliwe jest jednak inne podejście do życia - takie, które pozwala umiejętnie troszczyć się o siebie w każdej sytuacji. Dbanie o siebie nie oznacza egoizmu, lecz szanowanie swoich potrzeb i życie zgodnie ze swoim wewnętrznym głosem. Czas postawić na pierwszym miejscu siebie, bo zdecydowanie na to zasługujesz! Jesteś wartościowym, wystarczającym, ważnym człowiekiem i zasługujesz na miłość bez względu na to, jakie odczucia towarzyszyły ci w relacji z rodzicami. Po- traktuj tę książkę jako przewodnik i rozpocznij proces zdrowienia, troszcząc się o siebie tak, aby móc wzrastać i budować pewność siebie. Jedyną relacją, w której pozostaniesz do końca życia, jest relacja, jaką stworzysz ze sobą.
Wychowani przez niedojrzałych emocjonalnie rodziców : jak odzyskać wiarę w siebie i żyć życiem, którego pragniesz- recenzja na stronie empik.com https://www.empik.com/wychowani-przez-niedojrzalych-emocjonalnie-rodzicow-gibson-lindsay-c,p1343451399,ksiazka-p
Zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży : pozytywny poradnik dla rodziców i bliskich / Jagoda Różycka. - Wydanie pierwsze. - Kraków : Mando - Wydawnictwo WAM, 2022.
Sygn. WypRz 250615
Anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się, zaburzenia odżywiania coraz częściej stają się problemem dzieci i nastolatków. Przyczyny mogą być różne, ale podstawą ich leczenia, oprócz psychoterapii, jest przede wszystkim wsparcie rodzica.
Ta książka pomoże zobaczyć Waszą sytuację z innej perspektywy, bo daje nadzieję na rozwiązanie problemu. Jagoda Różycka, ceniona psycholożka i psychodietetyczka, w przystępny sposób przekazuje rzetelną wiedzę, która pozwoli zrozumieć Twoje dziecko w chorobie i znaleźć sposoby niesienia mu pomocy.
Dzięki tej książce dowiesz się:
- co się dzieje, gdy Twoje dziecko ma problemy z jedzeniem,
- jak wspierać chorujące dziecko,
- na jakie zachowania zwracać uwagę.
Można pokonać zaburzenia odżywiania, można jeść normalnie, można mieć zdrowe ciało, można lubić swoje ciało po zaburzeniach odżywiania, można mieć dobrą samoocenę i nie przejmować się wyglądem. Jest to w zasięgu każdej osoby chorej i jej otoczenia.
Zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży : pozytywny poradnik dla rodziców i bliskich - recenzja na stronie empik.com https://www.empik.com/zaburzenia-odzywiania-poradnik-dla-rodzicow-rozycka-jagoda,p1344354464,ksiazka-p
Zapomniane, nieobecne, niepotrzebne, niechciane : kobieca (nie)obecność na przestrzeni wieków / pod redakcją naukową Moniki Malinowskiej i Alicji Walczyny. - Warszawa : Dom Wydawniczy Elipsa, 2022.
Sygn. WypRz 250617
Książka zawiera siedemnaście artykułów prezentujących marginalizowanie kobiet w społecznościach i przez społeczności, w których żyły, w ramach prawa, w polityce, nauce i sztuce a także w religii. Spectrum czasowe, przez które wiedzie tematyka artykułów, jest szerokie ? od antyku, poprzez średniowiecze, oświecenie, wiek XX aż po czasy współczesne. Podobnie przestrzeń geograficzna, w której lekceważenie problemów kobiet miało i ma miejsce jest rozległa ? od zachodnich aż po wschodnie krańce kontynentu europejskiego i Afrykę. Spychane w niebyt kobiety reprezentują wiele narodowości - Rzymianki, Polki, Francuzki, Angielki, Żydówki, Afrykanki. Tematy interdyscyplinarnych artykułów, opartych na źródłach naukowych i ich dogłębnej analizie, są tak różnorodne, że każdy, zainteresowany wieloma dziedzinami wiedzy, Czytelnik znajdzie dla siebie odpowiednią i pasjonującą lekturę ? bohaterkami tekstów są rzymskie heroiny, jerozolimskie królowe, piastowskie księżniczki, uczciwe poddane i zdradzieckie władczynie, komentatorki życia społecznego i politycznego wielu epok, zapomniane pisarki i artystki, reformatorki życia religijnego, ukojone modlitwą panny, żony i wdowy, bojowniczki o prawa kobiet.
Zapomniane, nieobecne, niepotrzebne, niechciane : kobieca (nie)obecność na przestrzeni wieków – recenzja na stronie gandalf.com https://www.gandalf.com.pl/b/zapomniane-nieobecne-niepotrzebne/
Nerwica a rozwój człowieka : trudna droga do samorealizacji / Karen Horney ; przełożyła Zofia Doroszowa. - Pierwsze pełne wydanie (poprawione), (dodruk). - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2022.
Sygn. WypRz 250628
Nerwica, jedna z najpopularniejszych chorób naszego wieku, jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się występowaniem lęków i środków obronnych stosowanych przeciwko nim oraz poszukiwaniem rozwiązań kompromisowych w sytuacjach konfliktowych; jest zaburzeniem stosunku jednostki do siebie samej oraz do otoczenia. Horney w swej książce pokazuje cały skomplikowany mechanizm nerwicy, rozmaite jej rodzaje, a poprzez wskazanie sposobów wyleczenia ułatwia czytelnikowi wejrzenie we własną psychikę. Zachęca do analizy swego postępowania i uczy, że człowiek może się naprawdę rozwijać tylko wówczas, gdy przyjmuje całkowitą odpowiedzialność za siebie.
Nerwica a rozwój człowieka : trudna droga do samorealizacji – recenzja na stronie empik.com https://www.empik.com/nerwica-a-rozwoj-czlowieka-trudna-droga-do-samorealizacji-horney-karen,311315,ksiazka-p?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMImOi28K-ChAMVOTgGAB0OaA3uEAAYASAAEgJXvD_BwE&gclsrc=aw.ds#ProductDescription