Nowości wydawnicze kwiecień 2025

Nowości


WCAG:

Slajd 1

Tekst:

Nowości wydawnicze Kwiecień 2025

Slajd 2

Tekst:

Mądra bliskość : jak dbać o siebie i innych / Agnieszka Kozak. - Wznowienie 2025.  - Kraków : Mando inside, 2025.

„Dlaczego przytulanie jest ważne?

Czy łzy są powodem do wstydu?

Co trzeba dać sobie, żeby dawać siebie innym?

Ciągle bierzemy się w garść, ogarniamy siebie, jesteśmy dzielni. Rzadziej mamy do siebie cierpliwość, uważamy na swoje potrzeby i emocje. Zapominamy też o docenianiu siebie i zaufaniu, którego tak bardzo potrzebujemy.

Ta książka jest zaproszeniem do bycia ze sobą i dla siebie. To opowieść o łagodności
i wyrozumiałości, o zgodzie na błędy, o dawaniu sobie bezpiecznej przestrzeni. Bo nie dostaniemy troski od innych, jeśli najpierw sami jej sobie nie podarujemy.

Spotkaj się ze sobą. Podaruj sobie bliskość. Zatroszcz się o siebie i innych. Mądrze.”

Źródło :  Empik
Zamów i wypożycz:   Mądra bliskość
Sygnatura: WypRz 252069 

Książę : biografia Tadeusza Boya Żeleńskiego / Monika Śliwińska. - Wydanie pierwsze.  - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2024.

„Historia mężczyzny, który wyprzedzał swoje czasy. Fascynująca podróż po różnych epokach.

Co właściwie wiemy o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim? I dlaczego powinniśmy wiedzieć więcej?

Tadeusz Boy-Żeleński, jedna z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Wpływowy krytyk teatralny i zaciekły polemista. Kampanie publicystyczne
o prawa kobiet (stworzył hasło: „Piekło kobiet”), świadome macierzyństwo, rozdział Kościoła od państwa przysporzyły mu wrogów na wielu stronach sceny politycznej.

Pisarz uwielbiany przez rzesze czytelników, dla przeciwników – „notoryczny demoralizator”. Tłumacz i wydawca; zawdzięczamy mu polskie wydania „Niebezpiecznych związków”, „Dziejów Tristana i Izoldy” oraz cyklu „W poszukiwaniu straconego czasu”. Mistrz literackich prowokacji
i autopromocji.

Prywatnie melancholik i introwertyk. W licznych romansach szukał przyjaźni i więzi intelektualnej. Taki związek stworzył z publicystką Ireną Krzywicką.”

Źródło :  Empik
Zamów i wypożycz: Książkę
Sygnatura: WypRz 252071


Slajd 3

Tekst:

Pierwsza pomoc psychologiczna : jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym? / Ewelina Supińska. - Wydanie pierwsze.  - Warszawa : PWN, 2024.

„Masz wszelkie niezbędne zasoby, by z powodzeniem udzielać pierwszej pomocy psychologicznej! Jak rozpoznać kryzys psychiczny u bliskiej osoby? O czym trzeba pamiętać, udzielając pierwszej pomocy psychologicznej? Jak rozpocząć, przeprowadzić i zakończyć rozmowę wspierającą? Jakie są kluczowe narzędzia dobrej rozmowy wspierającej? Jak wspierać osoby z depresją, myślami samobójczymi, atakami paniki? Czego nie mówić, gdy chcemy wesprzeć osobę w kryzysie? Co robić, gdy pierwsza pomoc psychologiczna nie wystarcza? Jak dbać o własne zdrowie psychiczne? Ta książka jest przewodnikiem po pierwszej pomocy psychologicznej. To opowieść o tym, jak towarzyszyć innym, gdy borykają się z trudnościami ze zdrowiem psychicznym. Jak rozmawiać z nimi we wspierający sposób. Jak najlepiej okazać zrozumienie i troskę. Wreszcie, jak udzielić pomocy, by dodać im nadziei i siły do przezwyciężenia tych trudności. Pierwsza pomoc psychologiczna (PPP) to wsparcie udzielane osobom znajdującym się w kryzysie psychicznym. Można ją porównać do pierwszej pomocy przedmedycznej, z tym że skupia się na potrzebach emocjonalnych i psychicznych osoby. Tak rozumiana podstawowa pomoc psychologiczna nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani ukończenia studiów związanych z obszarem zdrowia psychicznego. Każda osoba ma potencjał, by stać się ratownikiem/ratowniczką pierwszej pomocy psychologicznej, i odpowiednio do tego przygotowana, jest w stanie takiej pomocy szybko i skutecznie udzielić”

Źródło :  Empik
Zamów i wypożycz: Pierwsza
Sygnatura: WypRz 252074

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne : poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo-behawioralnej / Jon Hershfield [oraz] Tom Corboy ; tłumaczenie Marta Kacprzak. - Wydanie drugie.  - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2024.

„Skuteczne narzędzia do pracy z OCD Osoby zmagające się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (OCD) każdego dnia muszą stawić czoło natrętnym myślom. Przymus wykonywania określonych czynności utrudnia realizację codziennych zadań i znacząco obniża jakość życia. Dzięki odpowiednim narzędziom opartym na terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) oraz uważności możliwa jest zmiana, która pozwoli złagodzić lęki i poprawić funkcjonowanie w społeczeństwie.  Jon Hershfield i Tom Corboy z dużą dozą empatii i współczucia wyjaśniają, czym charakteryzuje się OCD i jak minimalizować jego objawy. W przystępny sposób tłumaczą, jak wykorzystywać medytację, techniki wyobrażeniowe oraz ekspozycję z powstrzymaniem reakcji (ERP) do radzenia sobie z obsesyjnymi myślami i kompulsjami. W uzupełnionym i zaktualizowanym wydaniu znalazły się informacje o najnowszych metodach wzmacniających myśli adaptacyjne, techniki oparte na metaforach zgodne z założeniami terapii akceptacji i zaangażowania (ACT) czy wskazówki dotyczące pracy z OCD egzystencjalnym. Wyjaśniony krok po kroku proces habituacji pozwala trwale zmienić błędne przekonania.  Książka zawiera praktyczne ćwiczenia, które pomogą usprawnić proces terapeutyczny. Z poradnika skorzystają nie tylko specjaliści, ale przede wszystkim pacjenci oraz ich bliscy.  Jon Hershfield – terapeuta par i rodzin, dyrektor Center for OCD and Anxiety przy szpitalu psychiatrycznym Sheppard Pratt w Towson. Specjalizuje się w stosowaniu uważności (mindfulness) oraz terapii CBT w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz pokrewnych.  Tom Corboy– dyrektor wykonawczy OCD Center for Los Angeles. Licencjonowany psychoterapeuta specjalizujący się w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i powiązanych z nimi zaburzeń lękowych”.

Źródło :  Empik
Zamów i wypożycz: Zaburzenia
Sygnatura: WypRz 252077

Slajd 4

Tekst:

Reset nerwu X : jak skutecznie poradzić sobie z lękiem, stresem i traumą / Anna Ferguson ; przełożyła Katarzyna Dudzik. - Kraków : Insignis, copyright 2024.

„Jesteś ciągle zmęczona, a przy tym pobudzona? 

To może oznaczać, że twój układ nerwowy potrzebuje restartu.

Osiągniesz to, resetując nerw X, czyli nerw błędny. 

Celem programu resetu nerwu X jest przywrócenie twojemu ciału naturalnej zdolności powrotu do równowagi. Program składa się z trzech etapów i został zaprojektowany tak, żeby krok po kroku wyleczyć cię z traumy, lęku i stresu. Najpierw odzyskasz poczucie bezpieczeństwa, następnie nauczysz się, jak ponownie nawiązać kontakt ze swoim ciałem, a na końcu poznasz zastosowanie tych technik w codziennym życiu. Moją intencją jest prowadzić cię i wspierać w trakcie tej podróży najlepiej, jak potrafię” – Anna Ferguson

Anna Ferguson terapeutka somatyczna i specjalistka w dziedzinie zaburzeń lękowych, przedstawia zestaw prostych narzędzi i ćwiczeń, dzięki którym nauczysz się regulować swój układ nerwowy. Wsłuchując się w głos swojego ciała i stosując konkretne metody, poprawisz swoją odporność, zaczniesz lepiej spać i trawić, a przede wszystkim uwolnisz się od niepokoju i wejdziesz na drogę ku uzdrowieniu własnej przeszłości.

Czerpiąc z osiągnięć teorii poliwagalnej, Anna Ferguson stworzyła przyjazny i praktyczny przewodnik, dzięki któremu nawiążesz świadomy kontakt ze swoim wnętrzem i poczujesz się znowu bezpiecznie. ”

Źródło :  Empik
Zamów i wypożycz: Reset
Sygnatura: WypRz 252078

Jak porozumieć się z nastolatkiem : 10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy rodzic / Paulina Pawłowska. - Gliwice : Sensus, copyright 2025.

„Nastolatek - już nie dziecko, jeszcze nie dorosły, jak się z nim porozumieć?

Okres nastoletni to trudny czas. Zarówno dla dorastającego człowieka, jak i dla jego rodziców. To ten moment, kiedy znika dobrze nam znane dziecko, a w jego miejsce pojawia się osoba, która może
i przypomina naszą pociechę fizycznie, ale psychicznie... Zrozumienie nastolatków wydaje się pozostawać poza naszym zasięgiem. Mimo wszystko próbujemy - i co jakiś czas zadajemy najbardziej znielubione przez nich pytanie: jak było w szkole? Wiemy, że ono nie pomaga w nawiązaniu kontaktu, ale nadal po nie sięgamy, ponieważ brakuje nam pomysłu na to, co innego można zrobić, by zbliżyć się do nastolatka.

Wbrew temu, co czasem możemy odczuwać, jako rodzice wcale nie jesteśmy bezradni wobec nieoczywistego toku myślenia i zachowania naszych dzieci. Kluczem do ich zrozumienia jest poświęcenie odrobiny czasu na to, by się dowiedzieć, czego naprawdę potrzebują nastolatki, a czego zupełnie nie. Jakie pytania mogą wywołać u nich frustrację, a które będą wstępem do pogłębionej rozmowy.”

Źródło :  Empik
Zamów i wypożycz: Jak porozumieć
Sygnatura: WypRz 252091

Slajd 5

Tekst:

Spray na potwory : jak unikać pułapek myślowych / Woo-Kyoung Ahn ; przekład Aleksandra Adamczewska. - Wydanie I.  - Łódź : Feeria Science, 2025.

"Wśród licznych książek o błędach myślenia ta jest nad wyraz godna uwagi. Ahn nie tylko ogranicza się do ośmiu głównych problemów myślenia, co pozwala obszernie przedstawić każdy z nich za pomocą wciągającej, konwersacyjnej prozy, ale również proponuje kluczowe, wsparte naukowo sposoby ograniczenia ich niechcianego wpływu. W efekcie możemy w nie wymierzyć imponujący podwójny cios. "

  • Z jakiego powodu czasem nawet świetny lekarz upiera się przy błędnej diagnozie?
  • Czemu mamy więcej zaufania do jednej negatywnej opinii niż dziesięciu pozytywnych?
  • Dlaczego mamy naturalną skłonność do wiary w działanie sprayu na potwory?...

Źródło :  Empik
Zamów i wypożycz: Spray
Sygnatura: WypRz 252093

Trans : gdy ideologia spotyka się z rzeczywistością / Helen Joyce ; przekład: Małgorzata Szamborska. - Wydanie I.  - Gliwice : Fundacja Instytut Globalizacji, 2024.

„Głośna książka brytyjskiej dziennikarki Helen Joyce poświęcona problemowi transseksualności. „Trans. Gdy ideologia spotyka się z rzeczywistością” jest naukową dekonstrukcją problemu zmiany płci. Publikacja znalazła się na liście bestsellerów „The Sunday Times” i zanotowała przychylne przyjęcie krytyków. Joyce poświęca uwagę problemowi zmienności płci, a zwłaszcza popularnemu postulatowi kwestionowania płci biologicznej. Szczegółowo opisuje lobbing transaktywistów, którzy nie zważając na dobro osób, zachęcają młodych ludzi do eksperymentowania ze swoją seksualnością. „Przez dziesięciolecia transseksualistów było niewielu. (…) Ale od przełomu stulecia wyjątek stał się regułą” - zauważa autorka. Publikacja zawiera opis historii badań nad zjawiskiem. Ujawnia podejścia nienaukowe i kontrowersje w dyskursie publicznym. Przytacza także debatę akademicką oraz medyczną na ten temat, która stoi w sprzeczności z tym, co głoszą aktywiści środowisk feministycznych i LGBT, wspierani przez polityczną lewicę. „Doktrynę reinkarnacji lub zmartwychwstania można wyznawać wraz z innymi wierzącymi lub samodzielnie. Samoidentyfikacja płciowa wymaga jednak potwierdzenia przez innych” - pisze Helen Joyce.”

Źródło :  Znak
Zamów i wypożycz: Trans
Sygnatura: WypRz 252105

Slajd 6

Tekst:

Jan Marcin Szancer - Ty będziesz ilustratorem! / opracował zespół redakcyjny pod kierownictwem Henryka Gościańskiego i Karola Prętnickiego. - Poznań : Oficyna Wydawnicza G&P, © 2024.

„Pięć lat temu ukazał się pierwszy tom biograficznego albumu "Jan Marcin Szancer ambasador wyobraźni", który był odzwierciedleniem naszej fascynacji twórczością artysty. Był on wypełniony ilustracjami i wspomnieniami, stał się ważną publikacją i już wtedy wiadomo było, że to dopiero początek opowieści o życiu i twórczości Jana Marcina Szancera. A teraz przekazujemy Czytelnikom drugi tom albumu zatytułowany "Jan Marcin Szancer Ty będziesz ilustratorem!". Jest on kontynuacją podróży w nieograniczony świat wyobraźni artysty i jeszcze głębszego spojrzenia na życie jego i jego rodziny.

Profesor Grzegorz Leszczyński (znawca literatury dziecięcej) opowiada o różnych talentach artysty, między innymi do ożywiania świata baśni. W albumie znalazło się też piękne i wzruszające wspomnienie żony - Zofii Szancer, które jest obrazem miłości jaka łączyła ją z Janem Marcinem, ich wspólnego życia i związanych z tym emocji. Małgorzata Musierowicz opowiada o inspiracjach plastycznych i niedoścignionym talencie artysty. Joanna Boczoń - miłośniczka i znawczyni twórczości J.M. Szancera zabierze czytelników na wycieczkę po Krakowie, do miejsc związanych z rodziną Szancerów i opowie nieznane historie z ich życia”.

Źródło : Empik
Zamów i wypożycz: Jan Marcin Szancer
Sygnatura: WypRz 252108

Autyzm : co robić (a czego nie) : błyskawiczny przewodnik dla nauczyciela : szkoła podstawowa / Marco Pontis ; przekład: Andrzej Szewczyk. - Wydanie I.  - Gdańsk : Harmonia Universalis, 2024.

Potrzebujesz skutecznych strategii, jak postępować z dzieckiem z AUTYZMEM w szkole? W tej książce znajdziesz praktyczne porady i sugestie, przedstawione na przykładzie 15 sytuacji wynikających z typowych trudności towarzyszących zaburzeniom ze spektrum autyzmu. Zadbaj
o przejrzyste polecenia. Dowiedz się, jak przekazywać informacje, żeby dziecko nie miało trudności
z ich zrozumieniem Graj zespołowo. Do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska! Współpraca z innymi nauczycielami i pracownikami szkoły usprawni proces edukacyjny Nie zmuszaj. Uwzględnij indywidualne potrzeby dziecka i jego trudności sensoryczne, a praca w klasie będzie skuteczniejsza
i przyjemniejsza. Zawsze pamiętaj, że dziecko z autyzmem może wykazywać zachowania problemowe, ale NIE JEST dzieckiem problemowym.

Źródło :  Znak
Zamów i wypożycz: Autyzm
Sygnatura: WypRz 252112

Slajd 7

Tekst:

Absolutnie rewelacyjna księga kodowania / opracowanie zadań: Marta Krzemień-Ojak ; ilustracje: Agata Dobkowska, Marta Krzemień-Ojak, Ewa Sosnowska. - Warszawa : Wilga - Grupa Wydawnicza Foksal, 2025.

„Szukasz książki edukacyjnej dla dzieci w wieku 6–8 lat, która w interesujący sposób połączy naukę
 i zabawę? „Absolutnie rewelacyjna księga kodowania” to propozycja, która rozwija logiczne myślenie oraz kreatywność i pomaga zdobyć umiejętności przyszłości. Książka zawiera różnorodne zadania, łamigłówki i ćwiczenia. Łączy matematykę, zapis graficzny i schematyczne przepisywanie znaków, dzięki czemu stopniowo wprowadza dzieci w świat podstaw kodowania i w następnym kroku programowania. Te informatyczne dziedziny są jednymi z najbardziej pożądanych kompetencji przyszłości. Młody czytelnik już teraz może zdobyć wiedzę, która w następnych latach pozwoli mu wyróżnić się wśród rówieśników wyjątkową umiejętnością. Dzięki przejrzystej formie i kreatywnym wyzwaniom najmłodsi uczą się poprzez działanie, zdobywając praktyczne umiejętności. Treść została opracowana w sposób dostosowany do młodego czytelnika, co sprawia, że pozornie trudna nauka kodowania staje się ekscytującą przygodą, a nie żmudnym wyzwaniem.”

Źródło :  Empik
Zamów i wypożycz: Absolutnie
Sygnatura: WypRz 252132

Epidemia samotności : jak budować trwałe więzi we współczesnym świecie / Agnieszka Łopatowska, Monika Szubrycht. - Wydanie I.  - Poznań : Filia, 2024.

Do gabinetu terapeuty przychodzą ludzie samotni, bezradni w byciu samemu ze sobą. Tacy, którzy doświadczają bólu egzystencjalnego i nie znajdują nikogo, z kim mogliby się tym bólem podzielić albo kto mógłby im w tym bólu ulżyć. Ale samotność nie jest tożsama z byciem samemu.
Jak to jest, że w świecie, w którym mamy tyle kontaktów społecznych, samotność jest nie tylko globalnym problemem, ale i przyczyną wielu chorób, w tym depresji?
Czy kultura „ja” generuje samotność? Czy skupianie się tylko na sobie, pomijanie wartości społeczności, może prowadzić do samotności? Kiedy samotność jest potrzebna i czym różni się od poczucia osamotnienia?
Dziennikarki Agnieszka Łopatowska i Monika Szubrycht rozmawiają ze specjalistami, którzy tłumaczą, jak radzić sobie z samotnością i tworzyć więzi we współczesnym świecie.

Źródło :  Empik
Zamów i wypożycz: Epidemia
Sygnatura: WypRz 252138

Slajd 8

Tekst:

Geniusz czy dziwak? : o chłopcu z zespołem Aspergera / Joanna Stalka-Jarska ; [ilustracje: Anna Andrzejewska]. - Wydanie I.  - Kraków : Impuls, 2024.

„To historia o akceptacji, tolerancji i szacunku do każdego człowieka. To wędrówka po meandrach życia Kosmy oraz okazja do porzucenia stereotypów i przesądów. Mimo poruszenia ważnego tematu, jakim są całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu, książka ta zawiera potężną dawkę humoru...”

Źródło : Bonito
Zamów i wypożycz: Geniusz
Sygnatura: WypRz 252139

Muzykoterapia receptywna / Krzysztof Stachyra. - Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2024.

„Słuchanie muzyki jest jedną z najpowszechniejszych form kontaktu ze sztuką we współczesnym świecie, stanowi też fundament metod i technik muzykoterapii receptywnej. Celem niniejszej publikacji jest ukazanie potencjału muzykoterapii receptywnej, zwrócenie uwagi na fakt, że nie ogranicza się ona do biernego kontaktu z muzyką. Ekspresja fizyczna, tworzenie dźwięku
i komunikacja z jego pomocą – czyli zewnętrzne, słyszalne i dostrzegalne dla otoczenia przejawy zaangażowania w sesję znane z aktywnych form muzykoterapii – tutaj w przeważającej mierze zachodzą „wewnątrz”, w przestrzeni psychiki i całej gamy reakcji fizjologicznych. Doświadczenia te mogą być głębokie i prowadzić do osiągnięcia wielu celów terapeutycznych.
Książka ta powstała z myślą o muzykoterapeutach oraz osobach kształcących się w tym kierunku, aczkolwiek może okazać się inspirującą pozycją również dla specjalistów dziedzin pokrewnych, jak arteterapia, choreoterapia, psychoterapia, pedagogika.”

Źródło :  PWN
Zamów i wypożycz: Muzykoterapia
Sygnatura: WypRz 252145

Slajd 9

Tekst:

My kobiety z  ADHD : atypowe, neuroróżnorodne, wspaniałe / Ola Pflumio. - Kraków : Mando inside, © 2024.

„Trudno Ci się skupić?
Masz problemy z zarządzaniem czasem?
Denerwuje Cię to, że zaczynasz kilka aktywności jednocześnie i żadnej nie kończysz?

Może właśnie zauważasz u siebie objawy ADHD albo otrzymałaś diagnozę. A może twoja siostra, córka, mama albo przyjaciółka uczą się, jak żyć w nowej rzeczywistości. Ta książka pozwoli ci poznać kobiety z ADHD, które nie chcą zadawać sobie pytania: „co jest ze mną nie tak?”, tylko chcą żyć na sto procent. Bo każda jest tego warta.

Kilkanaście kobiet opowiedziało o wyzwaniach, które wiążą się z otrzymaną diagnozą. To historie o tym, jak ADHD wpływa na hormony i odwrotnie, na podejmowane działania i role społeczne, na relacje i własny obraz. Każda z tych kobiet musiała poznać samą siebie na nowo, aby móc się polubić i w pełni zaakceptować.

Psycholożka, studentka, trenerka, prawniczka, przedsiębiorczyni, dietetyczka, mama.

Różne historie”

Źródło :  Empik
Zamów i wypożycz: My kobiety
Sygnatura: WypRz 252146

O przemocy : rozmowy ze wstydem / Aneta Kowalewska, Danuta Sowińska. - Wydanie pierwsze.  - Warszawa : Difin, 2024.

„Książka jest zbiorem rozmów z osobami, które doświadczyły przemocy w różnych formach. Autorki książki starają się zgłębić przyczyny i skutki przemocy oraz jej wpływ na psychikę ofiar. Przez dialog i dzielenie się doświadczeniami, starają się uświadomić czytelnikom, że przemoc nie powinna być bagatelizowana i że istnieje wiele sposobów wsparcia dla osób doświadczających przemocy. Książka ma na celu również zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem przemocy oraz zachęcenie do działań mających na celu jej zwalczanie”.

Źródło : Księgarnia Delfin
Zamów i wypożycz: O przemocy
Sygnatura: WypRz 252150

Autor: Monika Filip