Promocja pamiętników Mieczysława Szafera „Moje wspomnienia” w opracowaniu dr. Jerzego Skrzypczaka

Mielec

Kim był Mieczysław Szafer? Gdzie znajdują się oryginalne teksty pamiętników powiatowego inżyniera? Jak wyglądało codzienne życie na przełomie XIX i XX wieku w regionie mieleckim? – m.in. na te pytania starał się odpowiedzieć dr Jerzy Skrzypczak dyrektor Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu, który opracował pamiętniki Mieczysława Szafera. Spotkanie odbyło się w czwartek, 2 lutego 2017 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Mielcu.

Z zaproszenia na promocję książki skorzystali m.in. Maria Napieracz – Wicestarosta Powiatu Mieleckiego, Joanna Rębisz – Członek  Zarządu Powiatu Mieleckiego, Władysław Stala –  przewodniczący Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Mielcu, Stanisław Kagan – radny Powiatu Mieleckiego, Marek Paprocki – radny Powiatu Mieleckiego, doradca Prezydenta Miasta Mielca, Józef Smaczny – radny Powiatu Mieleckiego, Józef Witek– radny miasta Mielca, autor m.in. ,,Encyklopedii Miasta Mielca”, Marek Zalotyński – radny miasta Mielca, Joanna Kruszyńska – dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, Jolanta Strycharz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu, Włodzimierz Gąsiewski – historyk, autor wielu publikacji o Mielcu i regionie, Mieczysław Struzik – wiceprezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Rzeszowie, Janusz Wyzina – prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Mielcu, Stefan Żarów – kierownik Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i inni.

Licznie przybyłych gości powitała Józefa Krasoń – kierownik biblioteki, która przedstawiła sylwetkę dr. Jerzego Skrzypczaka, redaktora promowanych wspomnień oraz autora wielu publikacji historycznych związanych z Mielcem i Ziemią Mielecką. Następnie dr Skrzypczak omówił promowaną publikację, ilustrując swój wykład ciekawymi zdjęciami z epoki. W trakcie spotkania rozmawiano o licznych wątkach omawianych pamiętników m.in. o dzieciństwie, czasach szkolnych, studenckich i dorosłym życiu Mieczysława Szafera, ale również  o historiach rodzinnych, genealogicznych powiązaniach, ludziach i wydarzeniach z rabacji 1846 r. i powstania 1863 r., a potem okresu popowstaniowego. Pamiętniki Szafera są doskonałym źródłem informacji o naszej lokalnej historii przełomu XIX i XX wieku, ciekawy wątek to także wspomnienia myśliwskie – stąd obecność zarówno myśliwych jak leśniczych na spotkaniu, którzy podzielili się swoimi refleksjami na tematy łowieckie.  

– Mieliśmy w naszych zasobach muzealnych właśnie te wspomnienia, które trafiły tutaj za sprawą Władysława Szafera… Zachęcam do przeczytania, bo to duża kopalnia wiedzy, o tym co w naszym regionie się działo – mówił Jerzy Skrzypczak.

Książka w opracowaniu Jerzego Skrzypczaka – dyrektora Muzeum Regionalnego, to zbiór tekstów, które są w posiadaniu muzeum – zapiski Mieczysław Szafer sporządził w latach 1928-1930. Wydanie  „Pamiętników” jest ukoronowaniem Roku Szaferowskiego, który zakończył się z dniem 31 grudnia 2016 r.

Autor: Józefa Krasoń