Wizyta studyjna nauczycieli bibliotekarzy z tarnobrzeskiej Biblioteki Pedagogicznej

Łańcut

W dniu 12 czerwca łańcucka Filia PBW w Rzeszowie gościła pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu wraz z dyrektor Anną Żarów. Zgodnie z własnym programem, pobyt w Łańcucie nauczyciele bibliotekarze rozpoczęli od zwiedzania Muzeum-Zamku w Łańcucie.

W celu urozmaicenia pobytu, pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Łańcucie w ramach współpracy z Muzeum-Zamkiem zaproponowali gościom zwiedzanie wystawy „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” prezentowanej w dawnym Kasynie Urzędniczym  pod przewodnictwem Joanny Kluz, kierownika Działu Historii Miasta i Regionu Muzeum-Zamku w Łańcucie. Zwiedzający obejrzeli wystawę obejmującą cykl 49 portretów władców Polski autorstwa prof. Świerzego skonfrontowaną ze szkicami Jana Matejki. Na planszach pokazani zostali władcy polski, począwszy od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego, który abdykował w 1795 r. Wizerunki władców zostały wzbogacone o krótkie noty biograficzne, „ukazujące panujących jako ludzi z krwi i kości, z wszystkimi ich zaletami i wadami jednocześnie”. Ponadto nauczyciele bibliotekarze zwiedzili trzy wystawy: mieszczańską (sypialnię i salon), etnograficzną (rzeźby miejscowych artystów i stroje ludowe) oraz X Pułku Strzelców Konnych (pamiątki po byłych żołnierzach (mundury, dokumenty, fotografie).

Na koniec pobytu w mieście, uczestnicy zwiedzili siedzibę Biblioteki Pedagogicznej w Łańcucie. O funkcjonowaniu placówki opowiedziała Danuta Kolek,  kierownik łańcuckiej Filii. Spotkanie odbyło się w atmosferze swobodnej wymiany informacji i doświadczeń.

Autor: Danuta Kolek