Nauka bliskości - spotkanie czytelnicze z teatrzykiem kamishibai

Łańcut

W dniu 7 listopada 2018 r. Bibliotekę Pedagogiczną w Łańcucie odwiedziły dzieci z klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 3 w Łańcucie. Wzięły udział w spotkaniu czytelniczym o tym, jak ważne są uczucia w naszym życiu. Zajęcia, w oparciu o tekst bajki Wydawnictwa Tibum pt. „Czułość” Antoine Guillope’a, poprowadziła Pani Katarzyna Gwizdała, pracownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie.

Lekcja rozpoczęła się od rozmowy z dziećmi, które miały przedstawić  sytuacje, w których spotkało je coś miłego lub wręcz przeciwnie – przykrego; jak się wtedy czuły, jak mogą opisać taki stan? Pani Kasia, aby przybliżyć i ułatwić dzieciom opisywanie emocji, posłużyła się tekstem książeczki „Czujemisie” autorstwa Agaty Królak.

Kolejnym zadaniem dzieci było przedstawienie swoich emocji poprzez oznaczenie ich kolorami na przygotowanych kartach. Przykładowe pytania: gdy ktoś się ze mnie śmieje, gdy coś mi nie wychodzi, gdy czegoś nie rozumiem, gdy ktoś na mnie krzyczy. Dzięki temu ćwiczeniu uczniowie otrzymali informację, że każde uczucie jest ważne, i dobre, i złe, bo z nich składa się nasze przeżywanie świata.

Bajka pt. „Czułość”, odczytana przez prowadzącą zajęcia, wprowadziła wszystkich w świat bliskich więzi między rodzicami i dziećmi. Na każdej ilustracji przedstawiono jakiś przejaw czułości – przytulenie wilczków, stadko pingwinów. Była to opowieść o tym, że bliskość jest sztuką, której należy uczyć się przez całe życie.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli  w zajęciach; nagrodą dla nich były zakładki do książek i słodkie upominki. Była to również dla nich pierwsza wizyta w naszej Bibliotece. W lekcji wzięło udział 22 dzieci i czworo opiekunów.

To spotkanie czytelnicze, zorganizowane we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Łańcucie, było również jednym z punktów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zaplanowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Łańcucie.

Autor: Ewa Chudzik, Zdjęcia: Danuta Kolek, Ewa Chudzik