Klub Czytających Rodzin - spotkanie edukacyjne

Łańcut

W dniu 19 listopada 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Łańcucie odbyło się spotkanie rodzin z dziećmi pt. „Czytam, bo jestem ciekawy świata…”, zorganizowane przez Bibliotekę w ramach Klubu Czytających Rodzin. Współorganizatorami spotkania byli: I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Łańcucie, Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie oraz Księgarnia NOVA w Łańcucie. Celem spotkania było wspólne czytanie oraz polecanie ciekawych lektur.

Na spotkanie przybyło 17 osób: nauczyciele z I LO im. H. Sienkiewicza w Łańcucie oraz Zespołu Szkół nr 3 w Łańcucie wraz z mężami i dziećmi oraz rodzice zaprzyjaźnieni z biblioteką wraz z dziećmi.

Dzieci w wieku od 5 lat do 12 lat zaprezentowały swoje ulubione książki, a wśród nich tytuły: „Harry Potter i Więzień Azkabanu” J.K. Rowling; „Niesamowite przygody dziewięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” J. Bednarek; „Harry Potter i Czara Ognia” J.K. Rowling; „Dwie wieże. Władca Perścieni” J. R. R. Tolkiena, „Pinokio” C. Collodi’ego, „Pożar” K. Moryc, „Dzieci Pana Astronoma” W. Chotomskiej, „Nela na tropie przygód” z serii „Nela mała reporterka”; „Baśnie i legendy polskie” D. Skwark oraz „Odyseja” M. Adreani (ilustr.)
Dorośli również przedstawili swoje ulubione tytuły: „Król szczurów” James’a Clavell’a; „Cukiernia pod Amorem” M. Gutowskiej-Adamczyk ; „Idź własną drogą” Marka Kamińskiego; „Chłopaki nie płaczą” Olafa Lubaszenki.

Przeważającą część spotkania poprowadziła Pani Beata Krawiec, animator i specjalista ds. promocji i reklamy sieci księgarń NOVA. W programie było spotkanie z bajką: wcielanie się w postaci z bajki „Czerwony Kapturek” Charles’a Perrault’a, gdzie zaangażowani byli wszyscy uczestnicy zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Kolejny punkt programu, to spotkanie z książką historyczną: „Polska. Dzieje mężnego narodu” Mikołaja Łuczniewskiego i przy tej okazji było przymierzanie wojskowych mundurów i nakryć głowy (umundurowanie wojsk NATO, mundur podhalański); prezentowanie eksponatów: mundurów, czapek żołnierskich, atrap karabinów, hełmofonów, masek przeciwgazowych, a także osobistych pamiątek z misji w Iraku m.in. miniatura Kodeksu Hammurabiego z pismem klinowym oraz krzyża wykonanego z odłamków rakiet. Ciekawostką była prezentacja cewki Tesli, nawiązując do książki e-book „Tesla. Władca piorunów” autorstwa Krzysztofa Słowińskiego i Przemysława Słowińskiego. Na koniec było spotkanie z książką biograficzną: „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą” autorstwa Łukasza Grassa, przedstawiającą współczesnego bohatera Jerzego Górskiego - triathlonisty, zdobywcy tytułu mistrza świata w zawodach Double Ironman. Z serii książek biograficznych zaprezentowana została również książka: „Dziewczyny wywiadu” Przemysława Sowińskiego, gdzie m.in. przypomniana została postać Krystyny Skarbek, polskiej agentki brytyjskiego wywiadu podczas II wojny światowej, która prawdopodobnie jest pierwowzorem pierwszej dziewczyny Bonda.

Po zakończonym, pełnym ekspresji spotkaniu, dzieci otrzymały upominki książkowe i gadżety ufundowane przez Księgarnię NOVA w Łańcucie.
Uczestnicy wieczoru z książką mogli również oglądnąć ekspozycję książek dla dzieci i młodzieży ze zbiorów własnych Biblioteki Pedagogicznej w Łańcucie, a także przekazane na ekspozycję wybrane książki ze zbiorów własnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie.
Partnerskie spotkanie czytelnicze zostało zorganizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Łańcucie w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Autor: Danuta Kolek