Kamishibai, papierowy teatr – czyli magia w bibliotece

Łańcut

Kamishibai, to papierowy teatrzyk wykorzystujący kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynką, wzorowaną na parawanie z teatrzyków marionetkowych. Kamishibai może stanowić jedną z form animacji czytelnictwa. Może być wykorzystywana w różnych miejscach: w domu, bibliotekach, szkołach.

Dnia 22 lutego 2017 r. dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Łańcucie oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łańcucie uczestniczyły w zajęciach czytelniczych pt. „Kamishibai, papierowy teatr – czyli magia w bibliotece”. Zajęcia zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Łańcucie, a autorski program w łańcuckich placówkach realizowała Pani Anna Bryk, kierownik kolbuszowskiej Filii PBW w Rzeszowie. Tematem zajęć teatralnych w przedszkolu była historia  o groszku, na podstawie japońskiej bajki pt. „Groszki”, który przechodził cykl wzrastania od małego nasionka aż do dorosłej rośliny. Dzieci mogły obejrzeć i dotknąć magiczną skrzynkę, a także dotknąć prawdziwą sadzonkę fasoli, którą wyhodowała Pani Ania. Kolejne bajeczki przedstawiona za pomocą „magicznej skrzynki”, to „Niesforne trollątka” z serii Kraina Lodu. Dzieci wykazały się dobrą znajomością treści opowiadania i bystrością, zapamiętały dużą ilość szczegółów, chętnie zgłaszały się do odpowiedzi.

Dzieci z klas drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej nr 4 w Łańcucie wysłuchały kolejnych bajeczek: „Mój przyjaciel Kemushi” - historia o przyrodzie i jej przemianach;  „Szukając Marudka – wzruszająca opowieść o przyjaźni”; „Legenda o Skarbniku” – najsłynniejsza śląska legenda o duchu wszystkich kopalń, który pomaga w niedoli górnikom i jest ich przewodnikiem; „Rower Walentynki”- dla starszych dzieci doskonały punkt wyjścia do rozmowy o altruizmie; „Masza i niedźwiedź – Bądź zdrów”-  bajka o niedźwiedziu, który udawał chorego. 

To były bardzo kreatywne zajęcia, uczniowie z entuzjazmem angażowali się w rozmowę o wartościach, które niosły przedstawione utwory. W zajęciach uczestniczyło ogółem 160 dzieci.

Autor: PBW