Konferencja „Spotkajmy się w bibliotece XXI wieku”

Rzeszów

„Spotkajmy się w bibliotece XXI wieku”, to temat konferencji zorganizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie, w dniu 15.11.2018 r.

Patronaty honorowe sprawowali: Wojewoda Podkarpacki Pani Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pan Jerzy Cypryś oraz Podkarpacki Kurator Oświaty Pani Małgorzata Rauch. Rozgłośnie Polskiego Radia Rzeszów oraz Katolickiego Radia VIA sprawowały patronat medialny.

W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści ziemi podkarpackiej, przedstawiciele uczelni wyższych, dyrektorzy Jednostek Oświatowych Województwa Podkarpackiego, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.
Licznie reprezentowane były środowiska bibliotekarskie i akademickie. 
Gości, zebranych w sali audytoryjnej im. płk Łukasza Cieplińskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, powitała Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie Pani Beata Michałuszko.

Znakomici goście, Przyjaciele biblioteki dziękowali za możliwość spotkania i z sentymentem wspominali książnicę pedagogiczną z czasów kiedy studiując czerpali z jej zbiorów. Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Pan Jerzy Cypryś zaakcentował rolę biblioteki uczestniczącej w nauczaniu sztuki dokonywania wyborów. Podkreślił, że wdrażając e-usługi w bibliotece nadążamy za zmianami następującymi w kraju. Kolejne miłe słowa pod adresem biblioteki wygłosiła posłanka na sejm RP, Pani Krystyna Wróblewska. Swoje wystąpienie rozpoczęła od sentencji Jana Pawła II: „Biblioteka jest instytucją, która sama swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i prawa do rozwoju dobra wspólnego”. Pan Aleksander Bobko, senator RP podzielił się radością z faktu bycia gościem biblioteki, z której często korzystał. Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla reprezentowała Pani Barbara Pelczar-Białek, Dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu, która odczytała list okolicznościowy skierowany do organizatorów i uczestników konferencji.

Pani Marta Bednarek i Pan Patryk Wesołowski przedstawili nową wersję systemu mProlib, który jest odpowiedzią na mobilność czytelników XXI wieku. Ideę e-usług, w imieniu autorów projektu, przybliżył Pan Seweryn Kolano.

Prof. Kazimierz Ożóg, będący od lat przyjacielem biblioteki, wygłosił referat „Tradycja i nowoczesność w bibliotekach XXI wieku”. Z nostalgią podzielił się z zebranymi refleksją o kulturze pisma i języka jako sił twórczych ludzkości. Wg Pana Profesora książka, która gromadzi znaki języka jest wyznacznikiem teraźniejszości, przeszłość i przyszłość naszej cywilizacji.

Podsumowując pierwszą część konferencji Pani Dyrektor zaprezentowała nowe logo identyfikujące naszą bibliotekę.

Po przerwie Pani Anna Zienkiewicz odczytała swój referat nt. zarządzania bibliotekami.

Dyrektor Pani Beata Michałuszko podziękowała wszystkim zebranym za życzliwe przyjęcie zaproszenia i zaproponowała współpracę z biblioteką pedagogiczną.

Autor: Beata Bałchan, Renata Bąk, Zdjęcia: Monika Filip