Pomocne zewnętrzne e-źródła

ABC Korzystania

  1. Kiedy podczas wyszukiwania w katalogu online trudno ustalić hasło przedmiotowe, proponujemy zajrzeć do Słownika Języka Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej (SJHP BN) i wpisać szukane wyrażenie w: http://mak.bn.org.pl/cgi-bin/makwww.exe?BM=19&IZ=temat

Po wpisaniu szukanej frazy np.: gry dydaktyczne
otrzymamy wynik wyszukiwania:

Wyniki wyszukiwania

NU = nie używaj (termin odrzucony)
TS = termin szerszy (nadrzędny)
TW = termin węższy (podrzędny)
TK = termin kojarzeniowy!

Czyli hasło przedmiotowe to gry edukacyjne a nie gry dydaktyczne
I to hasło przedmiotowe należy wpisywać szukając w katalogu.

  1. Gdy okazuje się, że szukanej pozycji nie ma w zbiorach naszej biblioteki, sprawdź w innej Podkarpackiej Bibliotece Pedagogicznej. Możesz to zrobić od razu z poziomu katalogu.
  2. Szukaną pozycję możesz zamówić poprzez wypożyczenia międzybiblioteczne
  3. MULTIWYSZUKIWARKA E- BIBLIOTEKI RZESZÓW pozwoli ustalić gdzie w najbliższej okolicy znajdują się poszukiwane pozycje
  4. Strony bibliotek to nie tylko katalogi. Wybrane biblioteki w Rzeszowie:
  5. Strona BIBLIOTEKI NARODOWEJ nieocenionym, a niestety niedocenianym źródłem informacji.
    Studentom szczególnie polecamy:
    W przypadku trudności można:
    • zapytać poprzez formularz Zapytaj bibliotekarza na stronie BN
    • zwrócić się bezpośrednio do pracowników Informatorium BN (e-mail: bninform@bn.org.pl)
  6. Biblioteki cyfrowe umożliwiają udostępnianie w sieci publikacji cyfrowych takich jak czasopisma elektroniczne lub e-booki, a także zdigitalizowanych tradycyjnych publikacji papierowych, takich jak czasopisma, książki, mapy, zdjęcia itp. W odróżnieniu od repozytoriów cyfrowych, gromadzących zazwyczaj zbiory współczesne, udostępniane przez autorów na licencjach otwartych biblioteki cyfrowe o otwartym dostępnie często gromadzą utwory stare, które ze względu na wygaśnięcie majątkowych praw autorskich przeszły do domeny publicznej.
    Federacja Bibliotek Cyfrowych to serwis internetowy łączący polskie biblioteki cyfrowe. Można za jego pomocą skorzystać z ponad 1.5 MILIONA dostępnych on-line publikacji. Należą tu m. in.:
    • Pedagogiczna Biblioteka Cyfrowa
      Pedagogiczna Biblioteka Cyfrowa oferuje dostęp do materiałów dotyczących szeroko pojętej pedagogiki i nauk pokrewnych. Szczególna kolekcja: Muzeum Podręcznika
    • Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa (PBC) jest projektem tworzenia cyfrowych zasobów piśmiennictwa i kultury regionu. Szczególne kolekcje: Regionalia, Pigonianum, Galicjana, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół"
    • Wolne Lektury
      Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i całkowicie darmowa.
  7. OGÓLNODOSTĘPNE SPECJALISTYCZNE BAZY DANYCH
  8. GOOGLE – tak, ale inaczej, czyli jak szukać wydajniej, szybko i skutecznie…
    Google jest wyszukiwarką ogólnotematyczną, uniwersalną, komercyjną i indeksuje tak gigantyczną ilość stron, trudno jest z niej wyłowić najtrafniejsze, wiarygodne i pewne źródła informacji. Warto jest korzystać z wyszukiwania zaawansowanego lub dodatkowych funkcji i operatorów pozwalających na precyzowanie zapytań, tak by uzyskać najtrafniejsze odpowiedzi/wyniki.
    • WYSZUKIWANIE ZAAWANSOWANE I WYKORZYSTANIE DODATKOWYCH FUNKCJI I OPERATORÓW
    • GOOGLE KSIĄŻKI – Google Book Search
      Niezwykle przydatna w poszukiwaniach treści naukowych wyszukiwarka książek.Jeśli książka należy do powszechnego dziedzictwa, jest w domenie publicznej, nie jest chroniona prawami autorskimi, lub jeśli wydawca wyraził zgodę na jej upowszechnianie, to można ją pobrać w formacie PDF, załadować na swój komputer, wydrukować (20 % książek w pełnym dostępie). Publikacje chronione prawem autorskim, do których prawa autorskie i wydawnicze nie wygasły,są wyświetlane w ograniczonym zakresie (wybrane strony) lub dostępny jest podgląd wybranych fragmentów tekstu, zadań (podane są numery stron) albo jest jedynie opis bibliograficzny wyszukanej publikacji. Wyszukiwarka Google książki jest osobną usługą firmy Google i wyniki wyszukiwania w niej tylko sporadycznie pojawiają się w wynikach ogólnej /uniwersalnej wyszukiwarki Google. Google książki indeksuje też Bibliografię Zawartości Czasopism, Polską Bibliografię Literacką, Bibliografię Estreichera, także wydawnictwa seryjne, może więc być przydatna w wyszukiwaniu informacji o rocznikach publikacji i numerach, w których jest mowa o danej osobie, czy też poszukiwanym temacie/tytule
    • GOOGLE SCHOLAR
      Usługa Google Scholar upraszcza wyszukiwanie tekstów naukowych. W jednym miejscu można wyszukiwać materiały z wielu dziedzin i źródeł: artykuły recenzowane, prace naukowe, książki, streszczenia i artykuły pochodzące z wydawnictw naukowych, towarzystw naukowych, repozytoriów materiałów zgłoszonych do publikacji, uniwersytetów i innych organizacji akademickich. Wyszukiwarka Google Scholar ułatwia znalezienie najbardziej odpowiednich naukowych materiałów źródłowych.
  9. LEGALNA KULTURA - to źródła, które dają dostęp do utworów, z zachowaniem wszelkich praw przynależnych twórcom.

Autor: Jolanta Krzosa