Relacja z 12. odsłony Narodowego Czytania

Rzeszów

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie tradycyjnie dołączyła do grona lokalnych organizatorów kolejnej edycji Narodowego Czytania pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. W sobotę 9 września br. w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, wspólnie z zaproszonymi Gośćmi, odkrywaliśmy na nowo artyzm i mądrość najsłynniejszej powieści Elizy Orzeszkowej – lektury 12. odsłony święta polskiej literatury.

Uczestnicy wydarzenia, które prowadziła Wicedyrektor ds. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie Pani Beata Michałuszko, wysłuchali „pochwyconej w czasie” autoopowieści Elizy Orzeszkowej (w formie prezentacji audiowizualnej), przygotowanej przez pracowników biblioteki. Wybrane fragmenty powieści z zaangażowaniem czytali przedstawiciele lokalnych władz – z I Wicewojewodą Podkarpackim Panią Jolantą Sawicką na czele, przedstawiciele placówek oświatowych i instytucji kultury oraz nauczyciele i uczniowie z rzeszowskich szkół. Podczas wspólnego czytania przenieśliśmy się w wykreowany przez autorkę świat utworu. W wartkich dialogach ożyły postaci z kart powieści, a mistrzowskie opisy przyrody przybliżyły piękno nadniemeńskich pejzaży. Fragmenty przywołujące historyczne wydarzenia z 1863 roku, które wybrzmiały w 160. rocznicę Powstania Styczniowego, ukazały znaczenie pamięci i jedności narodowej, przypominając o niekwestionowanym prawie każdego narodu do wolności i suwerenności.

Spotkanie w Sali Kolumnowej uwieńczyła wspólna fotografia uczestników wydarzenia, do której zapozowała sama Eliza Orzeszkowa (w tej roli wystąpiła Małgorzata Mika-Zarębska z PBW w Rzeszowie). Biblioteka przygotowała również pamiątkowe zakładki oraz wystawę prezentującą utwory pisarki – w tym „zaczytane” pierwsze wydanie książkowe „Nad Niemnem” z 1888 roku, opracowania i książki historycznoliterackie dotyczące biografii i twórczości autorki oraz archiwalne wydania „Tygodnika Ilustrowanego”, czasopisma, które odegrało istotną rolę w życiu Orzeszkowej i upowszechnianiu jej twórczości.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wyjątkowego wydarzenia w następnym poście.

Autor: Izabela Tomoń-Bąk