Eliza Orzeszkowa "Nad Niemnem"

Rzeszów

Narracje w odcinkach istotnym kulturowym partnerem literatury.

Pierwsza powieść w odcinkach „Tajemnice Paryża” pióra Eugeniusza Sue pojawiła się we francuskiej gazecie w połowie XIX wieku wzbudzając sensację. Theophile Gautier powiedział zazdrośnie o odbiorcach tego prasowego serialu, iż „umierający zwlekali ze zgonem byle tylko doczekać kolejnego odcinka powieści”1. Sukces wydawniczy sprawił, iż wielu pisarzy poszło w ślady jej autora: m. in. Aleksander Dumas, Wiktor Hugo czy Honoriusz Balzac. Do polskich naśladowców publikujących historie w odcinkach możemy zaliczyć Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Władysława Reymonta oraz Elizę Orzeszkową.

Zbliżająca się 12. odsłona Narodowego Czytania jest okazją, by przypomnieć emocje, jakie powieść Orzeszkowej budziły w czytelnikach ukazując się co tydzień na łamach Tygodnika Ilustrowanego w 1887 roku.

Każdy odcinek pierwszego tomu powieści można czytać w dowolnym dla siebie czasie dozując sobie lekturę jak czynili to czytelnicy z XIX-tego stulecia lub organizując maraton czytelniczy. Zainteresowanych dalszymi losami bohaterów "Nad Niemnem", audiobooków, filmów i opracowań zapraszamy do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przy PZPW w Rzeszowie.

1 Ryszard Koziołek, Dużo czytać, Wołowiec 2023, s. 166.


Eliza Orzeszkowa



WCAG do prezentacji genially

  • Slajd 1

    Tekst: Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem Tom 1. Powieść w odcinkach publikowana na łamach Tygodnika Ilustrowanego w 1887 roku. Prezentację opracowano na bazie materiałów przygotowanych przez Barbarę Marię Morawiec, Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl). Podkład muzyczny: Ambient Nature Music | Nature by Alex-Productions | https://onsound.eu/Music promoted by https://www.chosic.com/free-music/all/Creative Commons CC BY 3.0https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

  • Slajd 2.

    Tekst: Czytelniku, wyobraź sobie, że jest rok 1887. Twoim źródłem informacji jest bieżąca prasa. Jesteś czytelnikiem „Tygodnika Illustrowanego”. Przeczytałeś w noworocznym wydaniu fragment dobrze zapowiadającej się powieści pod tytułem „Nad Niemnem”, jednej z najwybitniejszych powieściopisarek, przyszłej pretendentki do Literackiej Nagrody Nobla. Niestety na kontynuację lektury musisz czekać tydzień. Wiesz, że będą trzy tomy, ale nie masz pojęcia, jak długo będą ukazywały się kolejne części. Na próżno szukać wydania tradycyjnego do kupienia w księgarni lub egzemplarza do wypożyczenia w bibliotece. Na szczęście dziś masz to wszystko pod ręką, a w zasadzie „kliknięciem”. Jeżeli też chciałbyś poczuć się tak jak czytelnik tamtych czasów, zapraszamy do lektury „Nad Niemnem” w odcinkach, które ukazywały się przez cały 1887 rok w „Tygodniku Illustrowanym”. Linki znajdujące się na slajdzie prowadzą do: 1. Rękopisu powieści „Nad Niemnem”, którego zdjęcia opublikowane zostały na portalu Polona.pl. 2. Biografii Elizy Orzeszkowej opublikowanego na stronie internetowej Dzieje.pl. 3. Artykułu Barbary Kuźnickiej zatytułowanego „Zielniki i albumy florystyczne Elizy Orzeszkowej opublikowanego w Kwartalniku Historii Nauki i Techniki 2006, nr 52/1, s. 69-78.

  • Slajd 3.

    Tekst: Dla niecierpliwych: Nad Niemnem w zasobach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie przy PZPW w Rzeszowie. Linki prowadzą do katalogu bibliotecznego Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie przy PZPW w Rzeszowie zawierającego książki, audiobooki, filmy, artykuły z czasopism, dotyczące powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej oraz samej autorki.

  • Slajdy 4-32.

    Linki prowadzą do skanów odcinków powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” publikowanych na łamach Tygodnika Ilustrowanego w 1887 roku w formie prasowego serialu powieściowego. Pomiędzy nimi zamieszczone zostały zdjęcia Elizy Orzeszkowej dostępne w domenie publicznej.

Autor: Małgorzata Mika-Zarębska