LETNIA CZYTELNIA NAD WISŁOKIEM

Letnia Czytelnia nad Wisłokiem to plenerowa forma Bookcrossingu. Powstała w 2013 roku w ramach kampanii „Gazety Wyborczej” pod hasłem „Bulwary zróbmy je porządnie”.

Do Letniej Czytelni może przyjść każdy, usiąść i poczytać książkę na miejscu lub zabrać ją ze sobą, nie ma w niej żadnych formalności i opłat.

Naszym czytelnikom oferujemy książki z różnych dziedzin, przede wszystkim literaturę piękną oraz literaturę dla dzieci i młodzieży, ale także książki historyczne, poradniki, przewodniki, książki z psychologii czy filozofii.

Celem akcji jest  promocja i popularyzacja czytelnictwa. Poprzez organizację wydarzenia plenerowego chcemy stworzyć pretekst do dyskusji o literaturze i czytelnictwie, chcemy także podkreślić, że warto spędzać czas z książką, a czytać można wszędzie.

Staramy się także urozmaicać czas naszym czytelnikom zapraszając różnych gości.
W trakcie spotkań Letnią Czytelnię odwiedziła logopeda Agata Kappel, która udzielała porad oraz odpowiadała na pytania rodziców dotyczących mowy ich dzieci. Dorota Marcinkowska, przedstawicielka wydawnictwa EPIDEIXIS, zaprezentowała zabawki i pomoce edukacyjne służące rozwojowi dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dziennikarki Anna Olech i Katarzyna Grzebyk zorganizowały debatę o czytelnictwie i o tym co czytać na wakacjach. Gośćmi debaty były pisarka Magdalena Zimny-Louis oraz Alicja Ungeheuer-Gołąb, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dla najmłodszych czytelników odbył się pokaz teatrzyku kamishibai, gdzie mogli śledzić losy kotki Milusi oraz głośne czytanie wierszy Brzechwy i Tuwima. 

Dzięki dotacji otrzymanej z Urzędu Miasta Rzeszowa Letnia Czytelnia wyposażona została w wygodne leżaki, poduszki i kocyki, parasole chroniące przed słońcem oraz mobilne regały, na których wyeksponowane są książki.

W Czytelni wydzielony został także atrakcyjny kącik dla dzieci i ich rodziców, gdzie mogą  urządzać wspólne, rodzinne, głośne czytanie.

Organizacja Letniej Czytelni nad Wisłokiem sprawiła, że Rzeszów dołączył do innych miast w Polsce, w których już odbywają się takie akcje czytelnicze: Kraków „Drugie życie książki”, Bydgoszcz „Czytamy pod chmurką”, Sopot „Park Książki”, Wrocław „Letnia Czytelnia na Wyspie Słodowej”, „Letnia Czytelnia” w Częstochowie czy Toruniu.

Zapraszamy nad Wisłok w pogodne, letnie soboty w godzinach popołudniowych.

 

GALERIE ZDJĘĆ: