Dla studentów

Drodzy studenci, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie jest biblioteką o uniwersalnym i jednocześnie unikatowym księgozbiorze. Unikatowość to przede wszystkim rozbudowany dział 37 (według. UKD), tj.: Oświata. Wychowanie. Szkolnictwo (opracowania związane z pedagogiką i dydaktyką szczegółową, reformą oświaty, podręczniki do różnych typów szkół). Uniwersalność zaś, powoduje, że potencjalnymi czytelnikami mogą być zainteresowani wieloma dziedzinami/dyscyplinami. PBW w Rzeszowie jest biblioteką publiczną, mimo iż w nazwie słowo to - nie występuje. Regulamin umożliwia korzystanie z usług Biblioteki praktycznie każdemu zainteresowanemu, co w połączeniu z wcześniej wymienioną uniwersalnością księgozbioru jeszcze wzmacnia powszechność dostępu do jej zbiorów i usług. Formuła pracy z czytelnikiem, tzn. indywidualne podejście i krótki czas realizacji zamówień sprawiają, że jest to biblioteka przyjazna. Wiele prac naukowych powstało w oparciu zbiory naszej biblioteki. Korzystać z naszej biblioteki można także po zakończeniu studiów. Zapraszamy!

 1. PROPOZYCJE SZKOLEŃ

  Masz napisać pracę czy referat? Szukasz informacji w katalogach bibliotek i nie znajdujesz? Myślisz, że szukasz dobrze. Co robisz nie tak!? Czy lista lektur zawiera na pewno same książki? Może nie o książkę tylko artykuł chodzi? Jak ustalić hasło przedmiotowe w szukaniu na temat?
  Nie ma w zbiorach biblioteki książki w wersji papierowej, albo jest aktualnie wypożyczona? Może znajdziesz ją w naszej e - czytelni IBUK. Na szkoleniach między innymi o tym jak być skutecznym, czyli o sposobach wyszukiwania w katalogach bibliotecznych (a naprawdę nie działają one tak jak komercyjne wyszukiwarki internetowe) oraz tym jak wykorzystać i połączyć ze sobą informacje uzyskane różnych źródeł naszej biblioteki. Proponujemy:

  1. bezpłatne indywidualne i grupowe szkolenia z korzystania z baz/zasobów tworzonych przez bibliotekę lub dostępnych w bibliotece (patrz: ABC korzystania - Katalog onlineABC korzystania - Bibliografia, ABC korzystania - Ibuk, ABC korzystania- Jak łączyć wewnętrzne źródła, Academica, System Informacji Prawnej LEX)

   Jak dobrze korzystać z e- zasobów?
   Jeśli już wiesz, że katalogi biblioteczne nie działają jak komercyjne wyszukiwarki internetowe, swobodnie się w tych katalogach, poruszasz, przeszukałeś katalogi interesujących cię bibliotek i poszukujesz naukowych, specjalistycznych informacji w sieci zapraszamy na:

  2. bezpłatne szkolenia z wykorzystania zewnętrznych źródeł informacji (patrz: ABC korzystania - Pomocne e- źródła)

   • Google? Tak, ale inaczej, czyli wyszukiwanie zaawansowane i korzystanie z dodatkowych funkcji i operatorów.
   • Google? Tak, ale nie tylko, czyli Multiwyszukiwarki, wyszukiwarki naukowe i specjalistyczne jako narzędzie w poszukiwaniach treści naukowych.
   • Strona Biblioteki Narodowej nieocenionym, ale tez niestety niedocenianym źródłem  informacji naukowych.
   • Biblioteki cyfrowe jako źródła informacji.
   • Specjalistyczne ogólnodostępne bazy danych

   KONTAKT: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   Dla studentów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej

  3. System biblioteczny Prolib – odsłaniamy kulisy

 2. JAK NAPISAĆ PRACĘ NAUKOWĄ? WYKAZ LITERATURY ZE ZBIORÓW PBW W RZESZOWIE Z ZAKRESU METODOLOGII PRACY NAUKOWEJ

 3. KONKURSY, ZABAWY...
 4. W BIBLIOTECE...

  Możecie wymienić się książkami poprzez Bookcrossing, zostać wolontariuszem Letniej czytelni nad Wisłokiem czy aktywnym członkiem Stowarzyszenia działającego przy Bibliotece, brać udział we wspólnym, głośnym czytaniu. Z Wami moglibyśmy spróbować włączyć się w działania „Odjazdowego bibliotekarza”.

 5. ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO GŁOŚNEGO CZYTANIA...

  Dzień głośnego czytania jest dobry, ale czyż nie jeszcze lepszy tydzień? A może nie tylko tydzień wspólnego głośnego czytania lecz np. jedna środa każdego miesiąca? Właściwie wszystko zależy od Was i trochę tylko/mniej od nas. Proponujemy nie flashmob (to wspólne i głośne czytanie w dowolnych miejscach). A my chcemy zaprosić Was do wspólnego głośnego czytania, do nas do wypożyczalni.
  Można aktywnie brać udział i podpowiedzieć do wspólnego czytania tekst, który naprawdę zrobił na Was wrażenie

 6. BIBLIOTEKARZE PBW POLECAJĄ

 7. DZIEDZINOWO, CZYLI DLA SPECJALISTÓW
 8. NIE TYLKO NAUKA, CZYLI CO ROBIĆ W WOLNYM CZASIE?
 9. NIE TYLKO DLA SIEBIE, CZYLI O POMAGANIU I WOLONTARIACIE

  W bibliotece prowadzimy zbiórki książek, nakrętek karmy dla zwierząt. To niby niewiele, a pomaga… Ty też możesz spróbować robić coś, by studiowanie nie było tylko czasem nauki, własnego rozwoju, podróżowania czy imprezowania. To wszystko bardzo ważne, ale można robić jeszcze coś dla innych, Zajrzyj, np.:

  w Rzeszowie:

 10. CO PO STUDIACH?
  Oto nasze podpowiedzi o szukaniu  pracy w mieście, regionie, kraju i na świecie...

Skrzynka Waszych propozycji
Napisz, co chciałbyś/co według Ciebie powinno się  zmienić w naszej bibliotece, tak by korzystanie z niej było sprawniejsze, lepsze, łatwiejsze, przyjemniejsze…

KONTAKT:
Wypożyczalnia Książek i Zbiorów Audiowizualnych
Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie
35-074 Rzeszów, ul. Gałęzowskiego 4
tel. (17) 862-04-73
GG:  6328362
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Facebook