Konferencja prasowa Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla w dniu 9 kwietnia 2015 r. w mieleckiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oficjalnie zapowiedział cykliczne Podkarpackie Pokazy Lotnicze, które odbywać się będą w Mielcu, Krośnie i Stalowej Woli.

Plan I Podkarpackich Pokazów Lotniczych to lotnicze akrobacje, pokaz sprzętu lotniczego, występy gwiazd i mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży oraz dla pasjonatów lotnictwa. Ich organizatorem jest Samorząd Województwa Podkarpackiego, a współorganizatorem i gospodarzem pierwszej edycji Samorząd Miasta Mielca. W roku bieżącym pokazy odbędą się w Mielcu w dniach 12 i 13 września. Podkarpackie Pokazy Lotnicze mają być cykliczną imprezą promującą lotnictwo oraz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020.

Przemysł lotniczy, Dolina Lotnicza, to jeden z najważniejszych obszarów, które służą rozwojowi gospodarczemu regionu i w związku z tym ten element powinien uzyskiwać odpowiednią rangę i nasze działania jako samorządu województwa jeżeli chodzi o promocję – mówił rozpoczynając konferencję Marszałek Władysław Ortyl.

Miasto dysponuje lotniskiem, które posiada pas startowy o długości 2,5 tys. metrów, który może być wykorzystany pod takie pokazy. To co dla nas istotne, to fakt zaplecza firm lotniczych, które tu funkcjonują, które stworzyły w Mielcu swoistą kulturę lotniczą, która jest magnesem przyciągającym inwestycje – mówił Prezydent Mielca Daniel Kozdęba.

Możemy powiedzieć, że pojawi się grupa Żelazny, Firebirds, Artur Kielak – jeden z najlepszych pilotów akrobacyjnych w Polsce. I cały czas staramy się tę listę ubogacić – mówił na konferencji Michał Tabisz dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP.

Poprzez organizację tych przedsięwzięć lotniczych na lotniskach regionalnych pojawia się możliwość propagowania naszego lotniska, a więc zwrócenia uwagi branży lotniczej, że funkcja lotniska w Krośnie została poszerzona, że to jest lotnisko bezpieczne, że można się tam szkolić – tłumaczył Piotr Przytocki Prezydent Krosna.

Mam nadzieję, że przy okazji tej imprezy będziemy mogli pochwalić się naszym potencjałem gospodarczym, tak abyśmy mogli pokazywać, że Podkarpacie, nasze ośrodki miejskie, potrafią ze sobą współpracować i pokazywać duży potencjał gospodarczy – dodał Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.