XV Miejski Konkurs Ekologiczny „Mnie ta ziemia od innych droższa” rozstrzygnięty!

23 marca 2017 r. w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filia w Mielcu wręczone zostały nagrody laureatom XV Miejskiego Konkursu Ekologicznego "Mnie ta ziemia od innych droższa". W konkursie zorganizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie - Filia w Mielcu i Szkołę Podstawową Nr 3 im. Wojska Polskiego w Mielcu wzięło udział 183 uczniów szkół podstawowych (SP nr 1, 2, 3, 6, 9, 11, 13 i Szkoła Podstawowa SMS w Mielcu) i gimnazjów (Gim. nr 1, 2, 3, 4, Gimnazjum SMS, Niepubliczne Gimnazjum w Mielcu). Uczniowie przygotowali swoje prace różnymi technikami plastycznymi, wykorzystali surowce wtórne – powstały maskotki i przedmioty użytkowe, opracowali prezentacje multimedialne. Tematy przedstawione przez uczestników konkursu to: "Skarby naszego miasta" - historyczne i przyrodnicze, "Jestem przyjacielem Ziemi - chronię przyrodę" - przedstawienie postaw proekologicznych istotnych dla środowiska miasta i okolicy. Konkurs ma na celu promowanie Mielca jako gminy dbającej o środowisko naturalne, zainteresowanie małą ojczyzną i walorami przyrodniczymi okolicy, kształtowanie świadomości ekologicznej i rozwijanie aktywności twórczej.

Jury konkursu w składzie: przewodnicząca Elżbieta Kwiecień - nauczyciel SP nr 6, członkowie: Mariola Słąba - nauczyciel SP nr 3, Józefa Krasoń - kierownik PBW Filia w Mielcu, Gerta Matuszkiewicz i Elżbieta Minorczyk - nauczyciele bibliotekarze PBW Filia w Mielcu, przyznało 55 tytułów laureata konkursu.

W kategorii prace plastyczne laureatami zostali:

 • Jadwiga Partyka, Wiktoria Skrzypek (SP nr 2)
 • Kinga Rusin, Joanna Ertanowska (SP nr 3)
 • Jakub Hałka, Maria Kozdęba, Paulina Gąska, Marcelina Sączawa, Anna van Hoven, Gabriela Tarasek, Oliwia Baltazar, Kornelia Madycka, Wiktoria Paździor, Kacper Chmara, Weronika Borsuk (SP nr 6)
 • Julia Kuduk (SP nr 9)
 • Zuzanna Szkotnicka, Julia Czech (SP nr 11)
 • Jakub Osmola ( SP SMS)
 • Wiktoria Witas (nagroda także w kat. prezentacje multimed.), Wiktoria Magda (Gim. nr 1)
 • Maria Kędzior (Gim. nr 2)
 • Alicja Giec (Gim. nr 3)
 • Natalia Węgrzyn (Gim. nr 4)

W kategorii prace z surowców wtórnych (zabawki, przedmioty użytkowe) laureatami zostali:

 • Aleksandra Gaweł, Kinga Czajkowska, Martyna Niedbała, Paweł Witek, Angelina Gancarz, Zofia Piasecka (SP nr 1)
 • Sara Wieczerzak (SP nr 2)
 • Jakub Kołc, Karolina Malicka, Alicja Cieślak (SP nr 3)
 • Martyna Zych, Karol Juda (SP nr 9)
 • Julia Marszałek, Adam Kubik (SP nr 11)
 • Patrycja Boryczko (SP nr 13)
 • Igor Syper (Gim. nr 1)
 • Emilia Forczek (Gim. nr 2)
 • Katarzyna Łaz, Barbara Wołoszyn (Gim. nr 4)
 • Natalia Rarus, Bartosz Żala (Niepubliczne Gimnazjum)

W kategorii fotografia laureatami zostali:

 • Karolina Jarosz (SP nr 2)
 • Anna Wrońska (Gim. SMS)
 • Wojciech Bryg, Daniel Pazdro (Gim. nr 2)

W kategorii prezentacje multimedialne laureatami zostali:

 • Aleksandra Krępa (SP nr 2)
 • Mateusz Moryl (SP nr 3)
 • Faustyna Tomecka, Katarzyna Jamróz, Marlena Mączyńska (Gim. nr 1)
 • Marek Wójcicki (Gim. nr 4)

Nagrody rzeczowe, książki oraz dyplomy, ufundowane przez samorządowe władze miasta Mielca wręczali: Regina Płaza w imieniu Daniela Kozdęby - prezydenta Miasta Mielca i Adam Jastrząb – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Mielcu.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 3 w Mielcu: Jakub Witek z klasy II – zdobywca I miejsca w Podkarpackim Konkursie „Literatura i Dzieci” przedstawił wiersz „Awantura na podwórku”, Kamila Kopacz z klasy V – finalistka tego samego konkursu zaprezentowała wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. „Działka”, a Dawid Smaczniak z klasy V – również zdobywca I miejsca w Podkarpackim Konkursie, który odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, przedstawił wiersz Joanny Kulmowej pt. „Kałużyści”. Uczniów do konkursu przygotowała Elżbieta Witek – nauczyciel polonista Szkoły Podstawowej nr 1 w Mielcu. Podczas uroczystego wręczania nagród przedstawiono także nagrodzone prezentacje multimedialne autorstwa Mateusza Moryla pt. „Zwierzęta chronione Mielca i okolic”, Wiktorii Witas pt. „Mini przewodnik po niskiej emisji” i Marka Wójcickiego pt. „Skarby naszego miasta”.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie. Gratulujemy laureatom! Prace wszystkich uczestników konkursu prezentowane są na wystawie w czytelni. Zapraszamy!