Zbrodnia Wołyńska – lekcja historyczna

Dnia 10 stycznia 2018 r. w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Łańcucie odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące najnowszej historii Polski. Przedmiotem ich były trudne sprawy polsko - ukraińskie w latach 1943 -1944, a w szczególności zbrodnie, których dokonano na ludności polskiej w tym czasie. Celem spotkania było zaznajomienie młodych ludzi z tym tematem . Dla większości uczniów było to pierwsze spotkanie z informacjami o wydarzeniach, które miały miejsce na Wołyniu w latach 1943 – 1944. Pan Maciej Rędziniak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie postarał się w rzetelny sposób przybliżyć młodzieży z szkół średnich Łańcuta ten temat.

Zbrodnia Wołyńska, bo tak określa się te zdarzenia, to ludobójstwo dokonane na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich przy wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej w okresie od lutego 1943 do lutego 1944. Te niezwykle bolesne i bezprecedensowe zajścia były efektem narastającej niechęci miejscowej ludności wobec polskiej mniejszości narodowej. Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują,, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i w odwecie 2–3 tysiące Ukraińców.

Uzupełnieniem wykładu był film dokumentalny pt. „Było sobie miasteczko…”, opowiadający o zbrodni w Kisielinie 11 lipca 1943 r. Jednym z narratorów filmu był kompozytor Krzesimir Dębski, którego rodzina była świadkiem i uczestnikiem tych bolesnych zdarzeń.

W zajęciach wzięło łącznie udział 60 uczniów z klas pierwszych i trzecich oraz troje nauczycieli z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie.