Patroni roku 2017 – wystawa okolicznościowa

Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Joseph Conrad-Korzeniowski, Adam Chmielowski, Honorat Koźmiński, 300-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i rzeka Wisła to na mocy sejmowych uchwał patroni roku 2017 w Polsce. Senat natomiast wybrał na patronów roku 2017 gen. Józefa Hallera, Władysława Raczkiewicza i Władysława Biegańskiego.

W wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie– Filii w Łańcucie zaakcentowano ten fakt wystawą okolicznościową poświęconą wszystkim tym wybitnym osobom.

W dniu 3 grudnia 2017 roku przypada jubileusz 160-lecia urodzin Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego – Josepha Conrada, wielkiego pisarza zasłużonego dla polskiej i światowej kultury.

W dniu 5 grudnia 2017 roku przypada 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego – niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków . W uznaniu wielkich zasług Józefa Piłsudskiego dla Polski i w związku ze zbliżaniem się 100-lecia odzyskania niepodległości Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W roku 2017 przypada 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość. Jego sylwetce poświęcona była osobna wystawa.

W roku 2016 minęła 100. rocznica śmierci Adama Chmielowskiego – Świętego Brata Alberta. Jego poświęcenie dla drugiego człowieka przyczyniły się do utrwalenia wśród Polaków najważniejszych postaw społecznych oraz dały im nadzieję na niepodległość.
W roku 2016 minęła również 100. rocznica śmierci błogosławionego Honorata Koźmińskiego. Działania, jakie podejmował,służyły drugiemu człowiekowi,  jego rozwojowi duchowemu i społecznemu, tak ważnemu zwłaszcza w trudnych latach niewoli narodowej.
W 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddał także hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość potęgę Państwa Polskiego.
Natomiast generał Józef Haller  był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców i polityków związanych z obozem narodowym i chrześcijańsko-demokratycznym.