PRZEWODNIK

Jak łączyć informacje z wewnętrznych źródeł

Bibliografia a katalog online

Jeśli opis nie posiada odesłania do zasobu bibliotecznego w katalogu OPAC WWW można:

  • ​zwrócić się do bibliotekarza o pomoc w wyszukaniu sygnatury,
  • ​wpisać lub wkleić tytuł książki (w opisie tytuł znajduje się po literze// W:), z której pochodzi artykuł do indeksu tytułowego katalogu online (OPAC ). Pozwoli to ustalić lokalizację oraz aktualny status dokumentu. Jeśli egzemplarz jest dostępny, można zamówić go i wypożyczyć.

Uwaga:
Wpisanie tytułu książki do katalogu online (OPAC) nawet wówczas, gdy w Bibliografii zasób jest podany powoduje, że możemy znaleźć  inne wydania/e tego tytułu (i wśród nich mogą znajdować się egzemplarze przeznaczone do wypożyczania i dostępne). Należy to sprawdzić.

Katalog online a katalog kartkowy
Katalog komputerowy PBW w Rzeszowie jest cały czas tworzony. Pełnych opisów nie posiada jeszcze część księgozbioru chronionego, podręczników szkolnych i programów nauczania oraz książek w językach obcych. Przy braku pełnego opisu dokumentu można odnaleźć  go w katalogu komputerowym poprzez Wyszukiwanie szybkie.
Wybrać:  Wyszukiwanie szybkie> indeks: Wyszukiwanie wg inwentarza > Warunek wyszukiwania: Ks lub B >wpisać w puste pole numer z karty katalogowej. Tym sposobem czytelnik zalogowany może też od razu sprawdzić aktualny status tego dokumentu.

Przykład: [klik]

Uwaga:  pozycje wyszukane za pomocą katalogu kartkowego mogły już zostać  wycofane ze zbiorów – pojawi się komunikat: BRAK WYDAŃ uzyskany poprzez Wyszukiwanie szybkie.

Ibuk a Katalog online

katalogach bibliotecznych w szukaniu na temat, by dobrze znaleźć należy:

  • wybrać prawidłowo indeks (Przedmiot lub LKHW -indeks przedmiotowy ogólny)
  • wpisać istniejące hasło przedmiotowe
    Wyniki są zawsze na tyle satysfakcjonujące/precyzyjne - na ile dokładnie udało się nam wybrać (ze słownika) hasło przedmiotowe.

W Ibuk-u szukanie jest o tyle łatwiejsze, że nie trzeba znać hasła przedmiotowego.
Można szukać tak jak w wyszukiwarkach internetowych. Za to rezultaty/wyniki wyszukiwania, nie zawsze są w pełni trafione, ale często się zdarzają.

Odszukany/wyszukany w ten sposób w Ibuk-u, odpowiadający nam tytuł możemy sprawdzić w katalogu online, jeśli wolimy korzystać z wersji papierowej.